Loading...
Choroby

Jak poradzić sobie z suchością oczu?

Okulary leża na stole obok książki

Gdy oko jest zbyt suche, pojawiają się nieprzyjemne objawy. Należą do nich: pieczenie, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami i zaczerwienienie spojówek. Za taki stan odpowiada wiele czynników. Wśród nich znajdują się: nieodpowiednie światło, substancje obecne w powietrzu, zbyt długie wpatrywanie się w ekran. Zobacz, jak poradzić sobie z suchością oczu.

Stosuj krople nawilżające

Sposobem, który pozwala na pozbycie się objawów suchości oczu niemal od razu, a dodatkowo zapobiega ich ponownemu pojawieniu się w przyszłości, jest stosowanie kropli nawilżających. Dzięki nim rogówka i spojówka są odpowiednio wilgotne. Tym samym nie pojawiają się nieprzyjemne objawy, a mruganie powiekami nie powoduje bólu. Dodatkowo oko jest chronione przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Krople do oczu muszą być wysokiej jakości. Nie każdy preparat dostępny bez recepty dobrze nawilża oko. Przede wszystkim zalecane jest czytanie składu. Konieczne jest wybranie kropli nawilżających bez konserwantów. Obecne w nim składniki powinny być pochodzenia naturalnego. Dobrze jest wybrać preparat, który zawiera kwas hialuronowy lub czarną borówkę.

Warto pamiętać, że nawilżające krople do oczu mogą mieć krótki termin przydatności. Dzieje się tak ze względu na brak konserwantów. Należy pilnować tego parametru, ponieważ stosowanie przeterminowanego preparatu może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Wpływ na kondycję narządu wzroku ma oświetlenie. Oczy nie lubią światła, które jest zbyt ostre i jasne. Dlatego warto zaopatrzyć się w żarówki, które emitują światło w ciepłej barwie. Dodatkowo należy nieco przyciemnić ekran komputera lub smartfona. Trzeba także pamiętać, aby unikać czytania w słabym oświetleniu. Zawsze trzeba zapalić lampkę.

Rób przerwy podczas pracy przy monitorze

Dla wielu osób długotrwała praca przy komputerze jest nieunikniona. Niestety, może ona przyczynić się do nadmiernego przesuszenia gałki ocznej. Aby temu zapobiec, należy robić częste przerwy od wpatrywania się w monitor. W ich trakcie warto spoglądać w dal – tak, aby nie skupiać wzroku na niczym konkretnym. W ten sposób narząd wzroku odpoczywa. Osoby, które powinny nosić okulary do pracy przy komputerze, nie powinny z nich rezygnować.

Chroń oczy przed promieniowaniem słonecznym

Niezwykle ważna jest ochrona oczu przed światłem słonecznym. Jest w nim obecne promieniowanie UVA i UVB. Oba z nich powodują uszkodzenie komórek, a tym samym pogorszenie kondycji narządu wzroku. Przed światłem słonecznym chronią okulary przeciwsłoneczne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby posiadały one odpowiednie filtry. Informacja na ten temat znajduje się w specyfikacji produktu. Warto pamiętać, że nie wszystkie okulary chronią przed promieniowaniem UV.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu

Istotne jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda jest ważnym składnikiem dla wszystkich komórek w ciele. Zalecane jest, aby pić minimum 2 litry wody dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.