Loading...
Choroby

Jak powstaje astygmatyzm?

Mężczyzna ma problemy z astygmatyzmem

Wady i choroby narządu wzroku dotykają coraz więcej osób w każdym wieku. Wśród najczęściej spotykanych jest astygmatyzm – wada rogówki lub soczewki ocznej, która zmieniła swój kształt. W rezultacie, osoba dotknięta astygmatyzmem nie widzi obrazu dostatecznie ostro. Jak powstaje ta choroba i w jaki sposób można ją leczyć? Zapraszamy do lektury!

Astygmatyzm z pokolenia na pokolenie

Astygmatyzm najczęściej się dziedziczy, choć są wyjątki od tej reguły (np. urazy oka). Niestety, na ten moment nie wiadomo jeszcze, skąd bierze się ta choroba. Wiadomo jedynie tyle, że najczęściej dotyka ona poszczególnych członków jednej rodziny, którzy widzą znacznie gorzej przez m.in. zniekształconą rogówkę oka.

W efekcie, zarówno dorośli, jak i dzieci mogą mieć problemy z czytaniem oraz widzeniem bliskim i dalekim. Przekłada się to na pracę, naukę, jazdę samochodem czy nawet rozrywkę przed komputerem lub konsolą. Zamazany obraz znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, co sprawia, że konieczne staje się odpowiednie leczenie.

Astygmatyzm jest chorobą najczęściej dziedziczną, ale w niektórych przypadkach jego przyczyną może być tzw. stożek rogówki. Owo schorzenie sprawia, że astygmatyzm przybiera na sile, a cierpiąca na tę dolegliwość osoba zmuszona jest stosować specjalne soczewki lub poddać się operacji chirurgicznej. Na szczęście, stożek rogówki to choroba stosunkowo rzadka.

Jakie rodzaje astygmatyzmu wyróżniamy?

Astygmatyzm dzieli się w zależności od tego, w jaki sposób zniekształcona została rogówka. Jeśli zakrzywia się ona tylko w jedną stronę to diagnozuje się astygmatyzm regularny. Można z nim walczyć m.in. dzięki specjalnym okularom.

Drugą formą astygmatyzmu jest astygmatyzm nieregularny, który pojawia się w momencie, gdy rogówka jest zniekształcona na powierzchni całego oka. W tym wypadku należy już nosić soczewki kontaktowe. Objawy, które mogą sugerować, że mamy do czynienia z astygmatyzmem są:

  • bóle głowy,
  • nieostry, zamglony obraz,
  • zmęczone oczy.

Bez względu na rodzaj astygmatyzmu niezbędne staje się leczenie. W przeciwnym razie wzrok może się jeszcze bardziej pogorszyć. Powszechnie jako metodę leczniczą stosuje się okulary i soczewki korekcyjne, ale istnieje jeszcze jeden skuteczny sposób.

Leczenie astygmatyzmu przy pomocy lasera

Wiele osób na samą myśl o operacji chirurgicznej w obrębie oka dostaje niekontrolowanego lęku. Jak się jednak okazuje – zupełnie niepotrzebnie. Leczenie astygmatyzmu poprzez operację laserową jest niezwykle popularne oraz bezpieczne, choć wcześniej trzeba spełnić kilka kluczowych warunków.

Proces ten opiera się na laserowym modelowaniu rogówki, co koryguje krzywiznę i w rezultacie pozwala pacjentowi odzyskać ostrość widzenia. Podczas operacji nie jest wymagana narkoza ani nawet długi pobyt w szpitalu – wystarczy znieczulenie miejscowe i kilka chwil cierpliwości. Z laserowej operacji wzroku mogą skorzystać wyłącznie osoby, u których nie stwierdzono przeciwwskazań do przeprowadzenia tego typu operacji. Następnie wykonuje się tzw. badania kwalifikacyjne i jeśli wszystko jest w porządku to można umówić się na zabieg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.