Loading...
Jedzenie

Jak powstaje miód?

Miód.

Artykuł partnera.

Miód to pyszny produkt pozyskiwany prosto od natury. Od niepamiętnych czasów ludzkość pozyskuje od pszczół ten przysmak, żyjąc w harmonii z pracowitymi owadami. Większość osób wie, że to właśnie pszczoły są odpowiedzialne za powstawanie miodu. Ale jak właściwie on powstaje i jaki jest w tym udział człowieka?

W jaki sposób pszczoły wytwarzają miód?

Produkcja miodu zaczyna się od zbieranego przez pszczoły nektaru kwiatowego, który rozkłada się na cukry proste przechowywane w plastrze miodu. Konstrukcja plastra miodu i ciągłe wachlowanie skrzydeł pszczół powoduje parowanie, tworząc słodki, płynny miód. Kolor i smak miodu różnią się w zależności od nektaru zbieranego przez pszczoły. Na przykład miód z nektaru z kwiatów pomarańczy może mieć jasny kolor, podczas gdy miód z awokado lub polnych kwiatów może mieć ciemnobursztynową barwę.

Pozyskiwanie miodu przez pszczelarzy

Rocznie przeciętny ul wytwarza około 30 kilogramów nadmiaru miodu. Pszczelarze zbierają go, wyjmując z ula specjalne ramki i zeskrobując z plastrów miodu woskową osłonkę, którą pszczoły wytwarzają, aby uszczelnić miód w każdej komórce. Następnie ramki umieszcza się w miodarce – specjalnej wirówce, która obraca ramki, wypychając miód z plastra.

Po wirowaniu miód jest odcedzany, aby usunąć resztki wosku i innych cząstek. Niektórzy pszczelarze i rozlewnie mogą podgrzewać miód, aby ułatwić ten proces, ale to nie zmienia naturalnego składu płynu. Po tym wysiłku nadszedł czas na butelkowanie, etykietowanie i dystrybucję.

Jakie są rodzaje miodu?

Istnieje wiele rodzajów miodu. Podstawowe rozróżnienie to miody spadziowe i nektarowe. Te pierwsze powstały ze spadzi liściastej i iglastej, czyli soku roślinnego, te drugie – z nektarów kwiatów. Dalej miody można podzielić ze względu na kwiaty, z jakich powstały, np. miód lipowy, rzepakowy, gryczany lub wielokwiatowy. Różnią się one konsystencją, smakiem i składnikami odżywczymi.

Wiele osób miało w ustach miód lipowy czy rzepakowy. Ale czy próbowaliście kiedyś takich rarytasów, jak miód koniczynowy, malinowy czy facelinowy? Tego rodzaju miody wytwarzane są zazwyczaj przez mistrzów pszczelarstwa, kontynuujących tradycje rodzinne przekazywane od pokoleń. Ofertę wielu z nich znajdziecie w sklepie internetowym Wcinaj Miód! którego misją jest popularyzacja naturalnych produktów pochodzących z niewielkich pasiek. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.