Loading...
Dom i rodzina

Jak pozbyć się pasożytów i alergenów z domu bezpiecznie i skutecznie?

Alergia spowodowana przez roztocza w domu

Każdy z nas chciałby, aby dom kojarzył się wyłącznie z azylem, z czymś, co daje nam poczucie bezpieczeństwa. Niestety prawdą jest, że czy chcemy tego czy nie, że bywa on także siedliskiem niewidocznych gołym okiem intruzów, które mogą mieć zgubny wpływ na nasze zdrowie. Sprawdź, co można zrobić, by zażegnać ten problem.

Uciążliwe pasożyty i pajęczaki

Jeśli budzisz się rano z małymi śladami po ugryzieniach, a na meblach tapicerowanych zauważasz białe plamki przypominające cukier, może to być sygnał, że w Twoim mieszkaniu zadomowiły się pluskwy. Innymi częstymi gośćmi naszych domów są roztocza kurzu domowego, których trudno się pozbyć. Do objawów alergii na nie należą: katar, ból głowy, łzawienie oczu. Pierwszym krokiem, aby się pozbyć tych intruzów, jest oczywiście dokładne i regularne sprzątanie. Pamiętaj przede wszystkim o regularnym praniu pościeli i ręczników oraz systematycznie wietrz mieszkanie nawet w okresie jesienno-zimowym.

Drobnoustroje po chorobach zakaźnych

Jeden z Twoich domowników przeszedł niedawno chorobę zakaźną? Aby pozbyć się chorobotwórczych wirusów ze swoich wnętrz, same podstawowe czynności związane ze sprzątaniem mogą okazać się niewystarczające. Obok wyprania pościeli i ręczników, nie pomijaj wyczyszczenia wszelkich przedmiotów, których używał chory. Nie zapominaj więc o odkażeniu telefonu, wyszorowaniu klamek, włączników światła i wymień przedmioty do higieny osobistej, np. szczoteczkę do zębów. Jeśli chorym było dziecko, ważne żeby czyszczeniu poddać również zabawki. Jeśli są pluszowe, możesz je wyprać w pralce.

Sięgnij po profesjonalne rozwiązania

W walce o czystą i pozbawioną drobnoustrojów przestrzeń nie musisz ograniczać się do podstawowych sposobów, takich jak sprzątanie. Popularnością cieszy się dezynfekcja ozonem, które uwalnia pomieszczenia nie tylko od chorobotwórczych drobnoustrojów, bakterii i wirusów, ale i znacznie poprawia jakość powietrza. Dzieje się tak dlatego, że ozon bez trudu dociera do wszelkich zakamarków, co przekłada się na jego kompleksowe działanie. Może być on także stosowany do czyszczenia i odgrzybiania domowej klimatyzacji, co również ma korzystne działanie na nasze zdrowie.

Zaletą tej metody jest to, że jest proekologiczna i nie ma negatywnych oddziaływań na ludzi i wyposażenia pomieszczeń. O dużym stopniu bezpieczeństwa ozonowania świadczy to, że z powodzeniem jest stosowane w miejscach wymagających bezwzględnej czystości i sterylności, na przykład w szpitalach.

Ozonowanie można przeprowadzić także  w garażach, na strychu czy piwnicy, aby usunąć brzydki zapach stęchlizny, czy pozbyć się insektów i gryzoni. W przypadku domów takie działania warto powtarzać co roku. Nieco częściej można poddać zabiegowi dom, jeśli wśród domowników są alergicy i małe dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.