Loading...
Dom i rodzina

Jak prać białe rzeczy? Poznaj najważniejsze wskazówki!

Uprane białe ubrania wiszą na zewnątrz i się suszą

Utrzymanie ubrań w nienagannym stanie nie jest trudne — wystarczy pamiętać o kilku zasadach ich odpowiedniej pielęgnacji. Planujesz białe pranie? Zdarzyło Ci się już przefarbowanie ulubionej białej bluzki i teraz się zastanawiasz, jak tego uniknąć? Chętnie podpowiemy! Poniżej znajdziesz konkretne wskazówki, które pomogą Ci w utrzymaniu idealnej bieli pranych ubrań. Sprawdź koniecznie!

Po pierwsze: dokładnie posegreguj pranie

Pierwszym i najważniejszym krokiem w przygotowywaniu prania jest segregacja ubrań. To bardzo ważne, aby oddzielić białe ubrania od kolorowych. Dlaczego? Barwniki używane do farbowania ubrań nie zawsze są odpowiednio na nich utrwalane, przez co w czasie prania mogą się wypłukiwać, a tym samym osadzać się na białym materiale. W ten sposób bardzo szybko może dojść do przebarwienia ulubionej koszuli czy sukienki.

Zdarzyło Ci się włożyć do pralki białą koszulkę, a wyjąć różową? Z pewnością w pralce znalazło się coś czerwonego, co przefarbowało resztę prania. Dokładnie przesegreguj wrzucane do pralki ubrania, najlepiej wkładając je pojedynczo. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek po zakończeniu całego cyklu.

Po drugie: wybierz proszek do białego prania

Gdy ubrania znajdą się już w pralce, czas na wybranie odpowiedniego detergentu do prania. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że uniwersalny wariant nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Warto postawić na profesjonalny proszek do białego, którego skład ukierunkowany jest na pranie ubrań w tym kolorze.

Jak wybrać najlepszy proszek do białego? Rozejrzyj się pośród produktów, których sama nazwa wskazuje na takie przeznaczenie. Twoje ubrania prane w uniwersalnym produkcie poszarzały? Dobry proszek do prania białego wyróżnia się składem, dzięki któremu jest w stanie usunąć nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia, a jednocześnie zachować nieskazitelną biel ubrań. Zwróć więc uwagę, czy ma on w sobie m.in. aktywny tlen i wybielacz optyczny, gdyż to one odpowiadają za utrzymanie białego koloru ubrań.

Dbasz o otaczającą Cię naturę? Sprawdź, czy wybrany proszek do prania białego nie posiada elementów szkodzących środowisku, np. zeolitów i fosforanów. Spływające ścieki z takim składem mogłyby przyczynić się do zakwitu zbiorników wodnych czy rzek, niszcząc tym samym środowisko życia wielu stworzeń.

Proszek do prania

Po trzecie: ustaw odpowiednią temperaturę!

Nawet najlepszy proszek do prania do białego nie będzie w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami na ubraniach, jeśli zostanie rozpuszczony w wodzie o nieodpowiedniej temperaturze. Mowa tu szczególnie o zimnej wodzie — minimalną, rekomendowaną przez wielu producentów proszków temperaturą jest 30 st. C.

Temperatura jest bardzo ważna nie tylko pod kątem działania samego środka czyszczącego, ale również ze względu na typ pranego materiału. Zanim więc nastawisz konkretną, sprawdź, co mówią metki poszczególnych ciuchów. Może się bowiem okazać, że niektóre wymagają prania w 30 st. C, a inne np. w 45 st. C. Jeśli nie chcesz, aby któreś z nich się przypadkowo nie skurczyło czy wręcz przeciwnie, nadmiernie rozciągnęło, koniecznie weź to pod uwagę.

Pamiętaj: czysta pralka to czyste pranie!

Pranie białych rzeczy musi odbywać się w odpowiedniej temperaturze i przy wykorzystaniu dobranego proszku, ale często zapominamy o tym, że najlepsze efekty osiągniemy tylko wtedy, gry pralka będzie czysta. Co to dokładnie znaczy?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w czasie każdego cyklu prania na pralce tworzy się osad — z zanieczyszczeń zmytych z ubrań, a także z resztek proszków i płynów do płukania. Jego obecność może negatywnie wpływać szczególnie na pranie białej odzieży, po prostu się na niej osadzając. W ten sposób ciuchy szybko szarzeją i tracą swój pierwotny wygląd. Zadbaj o systematyczne czyszczenie pralki przy użyciu domowych lub specjalistycznych środków, a Twoje ubrania zachowają nieskazitelną biel!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.