Loading...
Uroda

Jak przebiega wybielanie zębów u stomatologa?

Kobieta z białymi zębami

Wybielanie zębów należy do najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych. Można dzięki niemu w krótkim czasie usunąć nieestetyczne przebarwienia. Przy stosowaniu się do zaleceń lekarza efekt utrzymuje się nawet przez kilka lat.

Jakie są metody wybielania zębów u stomatologa?

Wybielanie zębów jest rozwiązaniem dla osób, których zęby straciły swoją barwę lub uległy nieestetycznym przebarwieniom na skutek spożywania niektórych pokarmów, nieprawidłowej higieny lub palenia tytoniu. Zabieg pozwala na uzyskanie długotrwałych efektów w bardzo krótkim czasie. Wybielanie zębów u stomatologa odbywa się metodą nakładkową lub poprzez naświetlanie lampą Beyond.

Wybielanie nakładkowe polega na stosowaniu na noc lub kilka godzin w ciągu dnia specjalnych szyn, wypełnionych żelem o właściwościach wybielających. Nakładki są dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta. Wykonuje się je na podstawie wycisków szczęki pobranych przez stomatologa. Zabieg trwa 10–14 dni.

Wybielanie zębów lampą Beyond przeprowadzane jest podczas jednej wizyty stomatologicznej. Lekarz zabezpiecza dziąsła pacjenta i nakłada na szkliwo żel wybielający. Następnie naświetla zęby specjalną lampą, która emituje niebieskie światło. Zabieg trwa około 30 minut.

Wybielanie nakładkowe czy lampą?

Wielu pacjentów, przed wyborem metody wybielania zębów, zastanawia się, która z nich będzie najlepsza. Efekty obu są równie zadowalające i długotrwałe, jednak po naświetlaniu lampą widoczne są od razu, a stosowanie nakładek wymaga cierpliwości – pełne wybielenie można zaobserwować po 10–14 dniach.

Wybielanie lampą Beyond jest wygodniejsze, ponieważ trwa tylko kilkanaście minut. Stosowanie nakładek wymaga od pacjenta samodyscypliny, ponieważ należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i pamiętać o codziennym zakładaniu szyn. Pominięcie tej czynności, przedłuża cały proces. Natomiast zaletą wybielania nakładkowego jest pełna kontrola nad stopniem wybielenia i odcieniem zębów.

Zalecenia po wybielaniu zębów u stomatologa

Stosowanie się do zaleceń lekarza, po wybielaniu zębów, pozwala na utrwalenie efektu. Pacjent powinien szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i myć zęby po każdym posiłku. Zabronione jest także palenie papierosów. Przez około 7 dni trzeba stosować dietę, która polega na wyeliminowaniu produktów, mogących zabarwić szkliwo (kawa, czarna herbata, czerwone owoce, przeciery owocowe, sosy, czerwone i pomarańczowe warzywa).

Wybielanie martwego zęba

Wybielaniu można poddać także tzw. martwy ząb, czyli taki, który uległ przebarwieniu na skutek utraty tkanki znajdującej się w jego wnętrzu (miazgi). Najczęściej zdarza się to po urazie lub leczeniu kanałowym. Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego otworu w zębie i wprowadzeniu do niego żelu wybielającego. Ubytek zostaje zabezpieczony opatrunkiem. Pacjent zgłasza się co kilka dni na kontrole, podczas których aplikowane są kolejne dawki żelu. Po osiągnięciu zadowalającego efektu, ząb zamykany jest wypełnieniem kompozytowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.