Loading...
Jedzenie

Jak przetrwać święta na diecie? Czy święta to miły czas dla pacjentów borykających się z otyłością?

jak przetrwac na diecie w czasie świąt, mężczyzna

Święta to czas spotkań z rodziną, zadumy, przemyśleń. W tym okresie przygotowujemy wiele pysznych potraw, spędzamy dużo czasu przy świątecznym stole, który obfituje bardzo często w kaloryczne i ciężkostrawne potrawy. Tradycja wigilijna nie sprzyja pacjentom, którzy walczą o zdrowe zrzucając zbędne kilogramy. Duża liczba pacjentów przerywa dietę odchudzającą z powodu świąt. Jest to dla nich bardzo trudny czas, pełen wyzwań i kompromisów. Często nie umiemy bowiem odmówić mamie zjedzenia kolejnego pieroga, a cioci spróbowania jej popisowego ciasta, bo przecież „taki jeden mały kawałeczek nam nie zaszkodzi”. Zatem jak przetrwać na diecie, zwłaszcza w okresie świąt? Czy to jest w ogóle możliwe?

„Wszystko albo nic”

Psychologia opisuje popularny mechanizm postępowania i działania u pacjentów z otyłością, który nazywamy „wszystko albo nic”. Zgodnie z tą ideą będąc na diecie albo trzymamy się jej w stu procentach albo wcale. Nie potrafimy rozgraniczyć tego, że dieta to nie same wyrzeczenia, ale po prostu nauka zdrowego stylu życia. Gdy tylko popełnimy jakiś dietetyczny grzech, myślimy, że wszystkie nasze dotychczasowe starania poszły na marne. Nie wiemy, że tak naprawdę nie musimy stosować się do diety zawsze idealnie, ponieważ nie jest to zwyczajnie możliwe.

Jak „odchudzić” dania świąteczne?

pierogi, wigilia, świeta
Źródło: pixabay.com

Potrawy które przygotowujemy na święta możemy również skutecznie odchudzić. Oto kilka przykładów:

  • pierogi przygotuj z mąki pełnoziarnistej, zjedź ugotowane z wody, bez omasty, nie podpiekaj ich również na patelni,
  • karpia przygotuj w piekarniku, upiecz go, nie panieruj,
  • barszcz nie zabielaj śmietaną,
  • nie jedz potraw ze stołu wigilijnego na raz, rób odstępy miedzy spożywanymi daniami,
  • zrezygnuj z alkoholu, pamiętaj o wodzie,
  • nie spędzaj wyłącznie czasu przed telewizorem i przy stole, wybierz się z rodziną na spacer,
  • przemyśl jakie postanowienia noworoczne chcesz spełnić w kolejnym roku.

Nie rezygnuj z odchudzania bo idą święta. Wymówki i przyczyny dla których będziesz przerywał dietę zawsze będą pojawiać się w Twojej głowie, jeśli nie nauczysz się skutecznie z nimi walczyć.

Jak przetrwać na diecie?

Wiele osób zastanawia się jak przetrwać na diecie? Tak naprawdę konieczny jest dobry plan. Cokolwiek w życiu robimy, do czegokolwiek dążymy najpierw musi pojawić się marzenie, wizja, cel. Marzenie to nic innego jak obrazowa wizualizacja w naszej głowie, film. W naszym mózgu, w rdzeniu istnieje system RAS. Jest to system który decyduje o tym, czy coś jest dla nas istotne, czy dana rzecz, sprawa, sytuacja mają dla nas znaczenie. Mózg decyduje o tym na podstawie częstotliwości myślenia o danej rzeczy, wyobrażaniu jej sobie i przypominaniu o niej. Dlatego myślenie o celach na diecie, zapisywanie ich jest tak ważne.

Nowy rok to świetna okazja ku temu, aby stworzyć dokładny plan na prowadzenie zdrowego stylu  życia, odzyskanie zdrowia, dobrego samopoczucia i szczupłej sylwetki. Odpowiedz sobie tylko na pytania co chcesz osiągnąć, w jakim czasie, dlaczego, co i kto w tym Ci może pomóc. Powodzenia!

Artykuł napisała:
Dr n. o zdr. Patrycja Kłósek
Centrum Leczenia Otyłości Paleta Diet

www.paletadiet.pl
tel.: 690 442 833

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.