Loading...
CiążaCiąża i poród

Jak przygotować się do porodu – porady dla przyszłych mam

Kobieta w ciąży i jej partner

Poród dla wielu przyszłych mam jest stresującym wydarzeniem. Chociaż niektóre z nich, a zwłaszcza te, które wcześniej już rodziły, twierdzą, że natura je do tego stworzyła i nie ma żadnych powodów do obaw. Prawda jest jednak taka, że dziewięć miesięcy to sporo czasu i można je produktywnie wykorzystać. Co zrobić przed porodem? Jak się do niego przygotować? Czy rozmowa z położną pomoże uspokoić skołatane nerwy? O tym można przeczytać poniżej!

Przygotowanie planu porodu

Planowanie dla kobiet jest codziennością. Z reguły to właśnie one tworzą plan działania podczas przygotowania ważniejszych ceremonii rodzinnych, dnia codziennego, czy wakacji. Poród dla młodej mamy to moment, którego pewnie nie zapomni do końca życia. Dlatego dobrym pomysłem jest plan porodu, w którym uwzględni swoje oczekiwania. Zresztą od 1 stycznia 2019 roku w życie wszedł standard opieki okołoporodowej, który umożliwia każdej kobiecie przygotowanie właśnie takiego planu.

Podczas pracy powinien towarzyszyć jej lekarz bądź położna. Nie zaszkodzi również obecność partnera, przecież to także jego dziecko i ma coś do powiedzenia. Plan można przygotować na początku trzeciego trymestru. W razie, gdyby akcja porodowa rozpoczęła się przedwcześnie, na pewno okaże się przydatny. Plan porodu powinien być podzielony na 4 podstawowe etapy, czyli:

  • Rozwieranie (okres porodu).
  • Rodzenie dziecka.
  • Rodzenie łożyska.
  • Tzw. wczesny połóg, czyli kolejne 12 godzin po narodzinach dziecka spędzone w szpitalu.
Kobieta przygotowująca się do porodu
Źródło: Pexels

Jakie informacje powinny się znaleźć w planie porodu?

Plan należy zrobić przed porodem na tyle wcześnie, żeby znalazły się w nim najważniejsze aspekty dla przyszłej mamy i jej partnera. W pierwszym etapie należy zaznaczyć jakie przygotowania poczyni kobieta w domu, a jakie chce wykonać w szpitalu. Głównie chodzi o golenie krocza, ale musi się też ustanowić, czy chce mieć robioną lewatywę. Powinna także zdecydować, czy chce, aby ktoś towarzyszył jej przy badaniach i wyraźnie wskazać tę osobę.

Ostatnim punktem pierwszego etapu jest wyrażenie (lub nie) zgody na niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu. Podanie oksytocyny, przebicie pęcherza płodowego i stałe monitorowanie akcji serca dziecka.

Część druga planu porodu jest dość podobna do pierwszej. Z tą różnicą, że poza wyrażeniem zgody na podanie oksytocyny, monitorowanie akcji serca płodu i sposoby łagodzenia bólu trzeba wskazać pozycję, w której młoda mama chce rodzić oraz określić, czy zgadza się na nacięcie krocza.

W trzecim etapie kobieta musi zaznaczyć, czego oczekuje, gdy dziecko opuści już jej łono. Do zakresu tych informacji wchodzi, chociażby to, czy osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę oraz, czy dziecko ma zostać bezpośrednio położone na brzuchu mamy. W tym momencie powinna też wyrazić (lub nie) zgodę na pobranie krwi pępowinowej i podanie leków naskurczowych, które pomogą urodzić łożyska.

Czwarta część planu jest ściśle związana z opieką nad dzieckiem. To od przyszłej mamy zależy, czy będzie chciała, aby dziecko spędziło dwie godziny na jej brzuchu, czy od razu po porodzie nakarmi dziecko, czy wyraża zgodę na dokarmianie sztucznym pokarmem (w razie konieczności) oraz czy chce być informowana o wszystkich badaniach noworodka, podawanych lekach bądź czynnościach profilaktycznych.

Kreator planu porodu jako przydatne narzędzie

Nawet najbardziej dopracowana lista przygotowana przez przyszłą mamę może być niekompletna. W ferworze zadań przed przyjściem na świat dziecka łatwo jest zapomnieć nawet o najistotniejszych kwestiach. W związku z tym na pewno nie zaszkodzi skorzystać z kreatora planu porodu. Jest to darmowe narzędzie, ogólnodostępne w Internecie. Jest też bardziej szczegółowe i uwzględnia wszystkie najważniejsze aspekty.

Kreator planu porodu najczęściej wygląda, jak ankieta, a jedyne dane, jakie należy wpisać to imię, nazwisko, planowany termin. Poza tym trzeba wskazać lekarza lub położoną. W następnym kroku kobieta będzie musiała zaznaczyć wybrane opcje i podjąć decyzję, o tym, jak będzie przebiegał cały poród. Podobnie jak w przypadku listy przygotowanej osobiście kreator planu porodu z reguły podzielony jest na cztery etapy.

Dodatkowo uwzględniono w nim pytania dotyczące, chociażby cesarskie cięcia bądź wywołania/stymulacji porodu. Mama może zdecydować, czy chce, aby osoba towarzysząca była obecna przy operacji, o pierwszym kontakcie dziecka z nią lub inną osobą, a także o karmieniu maleństwa.

Kreator planu porodu im bardziej szczegółowy, tym lepszy. Większa ilość pytań świadczy o tym, że został dobrze przygotowany i żaden ważny aspekt nie został pominięty. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących kreatora planu zawsze można porozmawiać z położną lub lekarzem.

Kiedy spakować torbę do porodu?

Najważniejsze co należy zrobić przed porodem to spakować torbę. W przypadku, gdy dziecko postanowi szybciej przyjść na świat, przyszła mama będzie miała pewność, że niczego jej nie zabraknie. Kiedy spakować torbę do porodu? Najlepiej jakiś miesiąc przed planowanym terminem.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że dziewięć miesięcy to czas względny. W wielu przypadkach nie da się określić ze stuprocentową pewnością, kiedy rozpocznie się akcja porodowa. W torbie do szpitala muszą się znaleźć przede wszystkim rzeczy dla maluszka, ale także dla mamy. Poza tym jej spakowanie stosunkowo wcześniej pozwala przyzwyczaić się do myśli, że w domu niedługo zjawi się maleńki bezbronny człowiek.

Torba do porodu
Źródło: Pexels

Kolejny krok, czyli rozmowa z położną

Kolejną rzeczą, którą trzeba zrobić przed porodem, jest wybór położnej. Obecnie w Polsce nie obowiązuje rejonizacja, więc kobieta może skorzystać z usług wykwalifikowanej pielęgniarki z dowolnej przychodni lub prowadzącej własną działalność gospodarczą. Wybór położnej jest niezwykle ważny, ponieważ będzie ona nie tylko przyszłej mamie towarzyszyć przy porodzie, ale będzie też obecna w trakcie całej ciąży. Dlatego warto zdecydować się na osobę, która jest godna zaufania, pełna zaangażowania, posiada umiejętność słuchania i nie bagatelizuje potrzeb ciężarnej.

Rozmowa z położną na każdym etapie ciąży może być bardzo uspokajająca i pocieszająca. Zwłaszcza w przypadku młodych mam, które będą wydawać na świat swoje pierwsze dziecko. W takiej sytuacji może mieć wiele wątpliwości, obaw, ale też zerowe doświadczenie. Rozmowa z położną pozwoli jej spojrzeć na swój stan zupełnie inaczej. Ponadto wykwalifikowana osoba na pewno podpowie co jeszcze zrobić przed porodem i na co się przygotować.

Ostanie wskazówki do tego, jak przygotować się do porodu

Poród może być pięknym przeżyciem nawet wtedy, gdy jest ciężki i bardzo bolesny. Z tym że należy pamiętać, że noworodek od samego początku będzie potrzebował pełnej uwagi, nakładów czasu, pracy i pieniędzy. Niestety wielu rodziców przed porodem kupują wiele nieprzydatnych zabawek, zbyt dużej ilości ubranek bądź bucików.

Trzeba zaznaczyć, że nowo narodzone dziecko nie potrzebuje ogromu zabawek, a z ubranek szybko wyrośnie. Dlatego lepiej postawić na praktykę. Można sporządzić sobie wcześniej listę, na której znajdą się najpotrzebniejsze produkty. Lista przygotowana przed zakupami pomoże zminimalizować wydatki i przeznaczyć na inne potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.