Loading...
Psychika

Jak radzić sobie z niską samooceną?

Dziewczyna zastanawia się jak radzic sobie z niską samooceną

Nie możesz pozbyć się wrażenia, że jesteś niewystarczająco dobry? Jeśli ciągle martwisz się o to, jak wyglądasz, jakie są twoje umiejętności i kwestionujesz to, jak inni cię postrzegają, zmagasz się z problemem niskiej samooceny. To zupełnie normalne, że brakuje ci pewności siebie w nowych sytuacjach lub zadaniach, dotyczy to większości z nas. Jednak jeśli samoocena jest tak niska, że negatywnie wpływa na twoje zdrowie psychiczne i codzienne życie, warto pomyśleć o rozwiązaniu tego problemu. Jak poradzić sobie z niską samooceną i jak przezwyciężyć trudności z nią związane?

Czym jest niska samoocena?

Poczucie własnej wartości to opinia, jaką ludzie mają o samym sobie. W psychologii samoocena używana jest do opisania tego, w jaki sposób akceptujemy sami siebie i wiąże się z różnymi przekonaniami na temat wyglądu, samopoczucia czy też osobistych sukcesów i porażek. Niską samoocenę można zdefiniować, jako brak pewności siebie lub postrzeganie siebie, jako niekompetentnego, nieodpowiedniego czy nieakceptowalnego dla środowiska. Posiadanie negatywnych i bardzo krytycznych myśli może wpływać na zachowanie i życiowe wybory, pozostawiając osobę borykająca się z tym problemem w błędnym kole. Niska samoocena wpływa także na zdrowie psychiczne i wywołuje ogromny stres, może też prowadzić do depresji czy zaburzeń odżywiania. Przy wykorzystaniu odpowiednich metod, można zwalczyć trudności z tym związane.

Jak zwalczyć niską samoocenę?

Czy możliwe jest przezwyciężenie niskiej samooceny? Tak, jednak należy zrozumieć pewne schematy i przyjąć nowe przekonania.

Zaakceptuj pewne wady

Jest to jedna z rzeczy, którą łatwiej powiedzieć niż zrobić, jednak to konieczne, jeśli chce się przezwyciężyć niską samoocenę. Zawsze znajdzie coś w nas coś, czego nie lubimy, ale milowym krokiem na przód jest zrozumienie, że dotyczy to każdej osoby na świecie. Nauczenie się koncentrowania na swoich mocnych stronach, a nie ograniczeniach zdecydowanie poprawi myślenie o sobie.

Spróbuj czegoś nowego

Jedną z powszechnych cech osób cierpiących na niskie poczucie wartości jest brak wiary we własne kompetencje i myśl, że nie są w stanie osiągnąć pewnych celów. Trzeba więc zrozumieć, że można zrobić więcej niż się wydaje, dlatego warto spróbować czegoś nowego np. podjąć się kursów lub warsztatów. Każda nowa przygoda czy umiejętność, którą się nauczysz, dodaje więcej pewności siebie. 

Przestań porównywać się z innymi

Społeczeństwo ma wobec ciebie wymagania, jednak nikt nie ma obowiązku spełniać ich wszystkich. Jeśli naprawdę chcesz przezwyciężyć niską samoocenę, musisz zacząć żyć własnym życiem i nie próbować zadowalać innych na siłę. Zamiast tego wyznaczaj własne cele, granice i podążaj za marzeniami. Wszyscy jesteśmy równi i każdy z nas ma coś wyjątkowego do zaoferowania, dlatego przestań porównywać się z innymi – dzięki temu możesz być ze sobą o wiele szczęśliwszy.

Skorzystaj z pomocy psychologa

Czasem nasze starania okazują się bezskuteczne lub niewystarczające, a mimo ogromnych chęci niezbędna jest konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą. Pozwoli to na głębsze poznanie problemu, przyjrzeniu się im i wprowadzeniu technik, które skutecznie mogą zmienić podejście do samego siebie. Walka z niską samooceną możliwa jest w Avigon – avigon.pl/obszary-wsparcia/niska-samoocena – portalu, w którym możesz skontaktować się ze specjalistą poprzez wideo lub chat i otrzymać niezbędną pomoc bez wychodzenia z domu.

Doceń siebie i swoje umiejętności

Zbyt wiele razy skupiamy się na rzeczach, które są dla nas problematyczne i to im poświęcamy swój czas i wysiłek. Przyjrzyj się swojemu życiu i wypisz obszary, w których radzisz sobie najlepiej. Dowiedz się, w czym jesteś najlepszy i to na tym skoncentruj swoją ciężką pracę. Wszyscy mamy obszary, w których nie jesteśmy najlepsi, dlatego nie powinniśmy krytykować samego siebie, gdy coś się nie wychodzi – zdecydowanie lepiej skupić się na swoich najlepszych stronach.

Pokonywanie niskiego poczucia własnej wartości to proces długotrwały, wymagający ogromnych pokładów cierpliwości. Każdy z nas zasługuje na bycie szczęśliwym, dlatego nie pozwól, by niska samoocena uniemożliwiała normalne funkcjonowanie i osiąganie życiowych celów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.