Loading...
Choroby

Jak rozwija się choroba alkoholowa? Fazy nałogu

Mężczyzna trzyma w dłoni szklanke z alkoholem

Alkoholizm to choroba stwarzająca ogromne zagrożenie dla życia człowieka. Rozwija się powoli i niepostrzeżenie, przez co odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenie bywa utrudnione. Jak rozpoznać alkoholizm zanim wyniszczy zdrowie, karierę oraz relacje rodzinne osoby uzależnionej? Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne fazy rozwoju alkoholizmu.

Faza wstępna alkoholizmu

W pierwszej fazie rozwoju choroby alkoholowej dominuje picie towarzyskie. Osoba pijąca zaczyna jednak zauważać, że alkohol oddziałuje na nią w sposób rozluźniający i odstresowujący, dlatego zaczyna kojarzyć go z potrzebą odpoczynku po pracy lub w napiętych sytuacjach. Powoli zwiększa się jej tolerancja na alkohol, co oznacza, że musi wypijać coraz większe ilości trunków, aby osiągnąć pożądany przez siebie efekt. Wstępna faza alkoholizmu może trwać nawet kilka lat i nie wzbudzić żadnych podejrzeń po stronie najbliższego otoczenia.

Faza ostrzegawcza alkoholizmu

Faza ostrzegawcza to moment, w którym uzależnienie zaczyna być zauważalne. Umownie przyjmuje się, że ten etap choroby alkoholowej rozpoczyna pierwszy przypadek utraty pamięci – uzależniony nie pamięta, co działo się, gdy był w stanie upojenia. Choć osoba zachowuje przytomność i wciąż aktywnie uczestniczy w zabawie, następnego dnia nie będzie w stanie odtworzyć swoich wspomnień. Luki pamięciowe mogą od tej chwili pojawiać się coraz częściej, nawet po wypiciu stosunkowo niewielkiej ilości napojów wysokoprocentowych.

W fazie ostrzegawczej możemy zaobserwować, że zachowanie osoby uzależnionej wyraźnie zmienia się po wypiciu. Zdarza się, że osoba na co dzień cicha i rozważna, nagle staje się duszą towarzystwa i wyzbywa się wszelkich zahamowań przed podejmowaniem ryzykownych, impulsywnych decyzji. Jednocześnie problemem staje się picie w samotności ukrywane przed rodziną. Alkoholik zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia z powodu swojej skłonności, często nie jest jednak gotowy, by przyznać, że traci kontrolę nad piciem. Na pojawienie się takich sugestii reaguje rozdrażnieniem i wymówkami.

Rozwój choroby alkoholowej

Faza krytyczna alkoholizmu

W fazie krytycznej uzależnienia całe życie chorego zaczyna kręcić się wokół alkoholu. Czas wolny i oszczędności służą przede wszystkim temu, by móc się napić. Na dalszy plan schodzi rodzina, przyjaciele, pasje i zobowiązania zawodowe. Postępowanie choroby przyspiesza gwałtowny spadek samooceny i poczucie bezradności wobec nałogu. 

Widoczne stają się zmiany w wyglądzie alkoholika i nie jest to wyłącznie skutkiem braku motywacji do zadbania o swoją aparycję. Alkohol powoli uszkadza naczynia krwionośne i limfatyczne twarzy osoby chorej, przez co staje się ona zarumieniona, opuchnięta i pozbawiona blasku. 

Na tym etapie głód alkoholowy staje się naprawdę dokuczliwy. Alkoholik w okresie abstynencji doświadcza natrętnych myśli o powrocie do picia, lęku, rozdrażnienia, problemów z koncentracją i dużych wahań nastroju. Głodowi nałogowemu może towarzyszyć Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, objawiający się bólami głowy, drżeniem rąk, skokami ciśnienia i wymiotami. Konieczne jest rozpoczęcie terapii – leczenie alkoholizmu w Opolu prowadzone jest pod okiem specjalistów m.in. w ośrodku FreeDom.

Faza przewlekła alkoholizmu

Faza przewlekła alkoholizmu to najbardziej zaawansowany etap tej choroby, który prowadzi do wielu poważnych powikłań i bezpośrednio zagraża życiu pacjenta. Osoba uzależniona wpada w ciągi alkoholowe, czyli stany upojenia, trwające kilka dni, podczas których każda oznaka nadchodzącego kaca i trzeźwości jest przeganiana przez kolejny kieliszek. Zatrucia alkoholowe mogą powodować coraz częstsze pobyty w szpitalach lub na izbach trzeźwości.

Stale utrzymywany wysoki poziom alkoholu we krwi skutkuje spowolnieniem psychoruchowym, zaburzeniami popędu seksualnego i obniżeniem zdolności intelektualnych. Pojawiają się schorzenia, dla których alkoholizm stanowi podłoże, w tym:

  • marskość wątroby, czyli zwłóknienie i zaburzenia funkcjonowania tego organu;
  • polineuropatia, objawiająca się różnorodnymi zaburzeniami czucia w wyniku uszkodzenia obwodowego układu nerwowego;
  • uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego;
  • zapalenie trzustki prowadzące do rozwinięcia się cukrzycy typu drugiego;
  • kacheksja alkoholowa, czyli zaniki mięśni, mające swoje źródło w niedoborach białka.

Faza przewlekła alkoholizmu sprzyja również rozwojowi wielu chorób psychicznych. Na tym etapie wiele osób uzależnionych znajduje się już w głębokiej depresji, do której dochodzi charakteropatia alkoholowa (diametralna zmiana osobowości), zespoły urojeniowe i paranoidalne. Mogą pojawić się także halucynacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.