Loading...
Ciąża

Jak się przygotować do porodu?

Przygotowanie do porodu

Odpowiednie przygotowanie do porodu może go znacznie ułatwić i skrócić. Istotne są tutaj oczywiście mięśnie Kegla, natomiast warto poznać również inne ćwiczenia poprawiające kondycję ciężarnej, skupić się na technikach oddychania, które mogą się przydać podczas porodu.

Jak przygotować się do naturalnego porodu?

Poród to poważne wydarzenie w życiu kobiety, szczególnie jeśli rodzi ona pierwszy raz. Podstawowym zadaniem, którego powinna podjąć się przyszła mama, jest ćwiczenie mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla. Są to mięśnie pochwy i krocza, w szczególny sposób wykorzystywane podczas porodu. Regularne ćwiczenia przyczyniają się do ich uelastycznienia i uodpornienia, co przekłada się z kolei na mniejsze ryzyko pęknięcia krocza podczas akcji porodowej. Dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla pozwalają również zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu po porodzie, co zdarza się niestety wielu kobietom rodzącym siłami natury.

Aktywność fizyczna w ciąży często przekłada się na łatwiejszy i szybszy poród. Umiarkowany i rozsądnie wykonywany wysiłek poprawia stan mięśni, zmniejsza napięcie psychiczne, pozwala także szybciej dojść do siebie po rozwiązaniu. Przede wszystkim zaś dodaje energii, co przed tak poważnym zadaniem jest bardzo ważne.

Profesjonalne wsparcie

Szkoły rodzenia cieszą się ogromną popularnością nie bez przyczyny. To właśnie w nich podczas spotkań z profesjonalistami można nie tylko poznać techniki oddechowe przydatne podczas porodu, lecz także dowiedzieć się, jakie są pierwsze objawy porodu, jak przechodzi się przez kolejne etapy naturalnego porodu, jak łagodzić ból porodowy, jakie są metody znieczulenia, które może zaproponować lekarz, dlaczego ważne jest zabezpieczenie krwi pępowinowej i jak to dobrze zrobić. Możliwość uczestniczenia w zajęciach razem z partnerem pomaga wzmocnić łączącą parę więź. Takie spotkania pozwalają również mężczyźnie przygotować się do roli taty, która jest nie mniej wymagająca niż w wypadku mamy. Podczas porodu można również skorzystać z pomocy douli. Jest to kobieta, która sama rodziła i jest w stanie wesprzeć kobietę w procesie przygotowania się do rozwiązania. Podczas pierwszych dni po porodzie pomaga w zajmowaniu się noworodkiem.

Postaw na dobrą organizację!

Ważnym elementem przygotowań jest skompletowanie wyprawki dla dziecka i przyszłej mamy. Spakowaną torbę do szpitala warto mieć już na kilka tygodni przed planowanym terminem, na wypadek wcześniejszego rozpoczęcia akcji porodowej. Warto pamiętać także o zestawie do pobrania krwi pępowinowej. Oczywiście wszystkie te rzeczy można dowieźć do szpitala, natomiast ich brak w odpowiednim momencie może zupełnie niepotrzebnie podnieść przyszłej mamie poziom stresu. Powinna one natomiast skupić się na swoim i dziecka samopoczuciu, a nie denerwować się zagubioną bądź nieprzygotowaną torbą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.