Loading...
Choroby

Jak skutecznie pozbyć się kurzajek?

kurzajka na dłoni

Problem kurzajek może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku, płci czy rodzaju wykonywanej pracy. W jaki sposób najlepiej sobie z nim poradzić?

Kurzajki. Czym są i jak się nimi zarażamy?

Zanim zabierzemy się za walkę z kurzajkami, najpierw dowiedzmy się, czym są te nieestetyczne wypukłości oraz sprawdźmy, w jaki sposób najczęściej się nimi zarażamy.

Czym są kurzajki?

Kurzajki, inaczej zwane brodawkami, to pojawiające się na skórze grudki o nierównej powierzchni. Tego rodzaju narośle są wynikiem zarażenia się wirusem HPV i zazwyczaj przybierają brunatny, szarobrunatny lub cielisty kolor. Zwykle występują na dłoniach lub na podeszwach stóp.

Jak zarażamy się kurzajkami?

Wirus HPV jest niezwykle zaraźliwy i szacuje się, że jego nosicielami może być nawet 10% ludzi na całym świecie. Często zdarza się, że zainfekowane osoby nie zdają sobie jednak sprawy z obecności wirusa w ich organizmie i dlatego nie stosują żadnych środków ostrożności, dzięki którym mogłyby zatrzymać jego rozprzestrzenianie. W jakich sytuacjach jesteśmy najbardziej narażeni na kontakt z przenoszonymi przez nich niebezpiecznymi drobnoustrojami?

  • Podczas korzystania z publicznych toalet, basenów, solariów i saun;
  • Gdy często dotykamy klamek w miejscach, do których dostęp ma wiele osób;
  • Gdy używamy komputera lub urządzeń dotykowych, z których korzystają także inni ludzie (np. w pracy, w sklepach z elektroniką itp.) ;
  • Podczas podawania ręki osobie będącej nosicielem wirusa.

Domowe sposoby na walkę z kurzajkami

Kiedy na naszym ciele zaczynają pojawiać się brodawki, zazwyczaj po prostu wpadamy w panikę i chcemy się jak najszybciej ich pozbyć. Z troski o własne zdrowie często zbyt pochopnie decydujemy się na bardzo inwazyjne metody usuwania tych nieestetycznych narośli i tym samym narażamy naszą skórę na niepotrzebne zabiegi. W jaki sposób łagodniej uporać się z uciążliwym problemem kurzajek?

  • Domowa krioterapia: najskuteczniejszą metodą na pozbycie się brodawek skórnych jest poddanie ich działaniu bardzo niskiej temperatury. Zamiast jednak od razu zapisywać się na specjalne zabiegi krioterapeutyczne, najpierw wypróbujmy dobrej jakości preparat na kurzajki, którym samodzielnie wymrozimy nieestetyczne grudki;
  • Roztwór z soli: kolejnym domowym sposobem na usuwanie kurzajek jest moczenie zainfekowanej części ciała w roztworze z soli morskiej. Jak go wykonać? To proste – wystarczy 7 łyżek soli rozpuścić w ciepłej wodzie i moczyć w niej dłonie lub stopy przez około 30 minut. Tego typu kąpieli możemy zażywać nawet dwa razy dziennie;
  • Mniszek lekarski: sok z mlecza polnego skutecznie wspomaga leczenie kurzajek i dlatego podejmując walkę z tymi bolesnymi grudkami, warto kilka razy na dobę traktować je płynem wyciekającym z łodygi tej popularnej rośliny.

Kiedy udać się do lekarza?

Niestety regularne stosowanie roztworu z soli, mleczka z mniszka lekarskiego czy specjalnego preparatu na kurzajki nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Pamiętajmy, że jeżeli pomimo wszelkich starań, na naszym ciele wciąż pojawiają się nieestetyczne narośle, to powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Podczas wizyty specjalista określi stan naszego zdrowia i w razie potrzeby zleci odpowiednią terapię. Do najczęściej przepisywanych zabiegów, których celem jest usunięcie brodawek, należą:

  • Łyżeczkowanie;
  • Wymrażanie ciekłym azotem, czyli krioterapia;
  • Zabiegi laserowe.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.