Loading...
Ciąża

Jak spać w ciąży? Oto 5 cennych porad!

Jak spać w ciąży aby się wyspać

Odpowiednia ilość snu jest ważna nie tylko dla samopoczucia przyszłej mamy, ale także zdrowia dziecka. Niestety, w tym wyjątkowym czasie, wiele kobiet ma problemy ze snem. Rosnący brzuch oraz zwiększająca się masa ciała mogą utrudniać przybranie wygodnej pozycji w łóżku. Sprawy nie poprawiają też stres przedporodowy, skurcze łydek, częstsza potrzeba korzystania z toalety oraz inne dolegliwości ciążowe. Wysypianie się w trakcie ciąży będzie znacznie łatwiejsze przy wykorzystaniu 5 poniższych rad.

1. Podstawa, to wygodne łóżko!

Jak spać w ciąży, żeby obudzić się wyspana i wypoczęta? Przygotowania należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego materaca. Powinien być on na tyle długi, żeby w przypadku wysokich osób można było się swobodnie wyprostować. Istotną kwestią jest też oczywiście stopień jego twardości – zbyt miękki nie będzie stanowił dostatecznego oparcia dla kręgosłupa. Z drugiej strony, twardy materac może być po prostu niewygodny. Najlepiej więc dopasować materac do własnych upodobań, lecz jednocześnie mieć na uwadze, że dla kręgosłupa (który i tak jest mocno obciążony przez rosnącą wagę), najkorzystniejsze jest stosunkowo twarde podłoże. Pozostałe wyposażenie sypialni, takie jak kołdra i poduszka, muszą być wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin. Zapobiegną one w ten sposób poceniu się ciała, co znacznie podniesie komfort wypoczynku.

2. Przygotowanie sypialni i chwila relaksu

Zastanawiając się jak spać w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku, należy na początek pomyśleć o własnej wygodzie. Przed położeniem się do łóżka warto poświęcić nieco czasu na przygotowanie swojej sypialni, a także wyciszenie i zrelaksowanie umysłu. Sypialnię należy wywietrzyć, wpuszczając do niej jak najwięcej świeżego powietrza. Wieczorem dobrze jest stopniowo się wyciszać, czemu służyć może choćby przyjemna kąpiel w ciepłej wodzie, z dodatkiem olejku lawendowego, który posiada właściwości kojące i uspokajające. Szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży, kiedy kobieta coraz intensywniej myśli o zbliżającym się porodzie, jest narażona na dużą ilość stresu. Warto przed snem odepchnąć od siebie natrętne myśli, wyłączyć telewizor i przeczytać ciekawą, odprężającą książkę. Leżąc już w łóżku, dobrze też poćwiczyć techniki oddechowe. Dotleniony organizm szybciej zapadnie w sen.

Relaksacyjna kąpiel kobiety w ciąży przed snem
Źródło: Pexels.com

3. Dopasowanie pozycji snu do trymestru

W jakiej pozycji spać w ciąży? Pozycja snu powinna być przede wszystkim wygodna. Dobrze przy tym wsłuchać się w swój organizm. Często budząc się w nocy lub cierpiąc na bóle kręgosłupa już po przebudzeniu, można wywnioskować że pozycja snu nie była właściwa. Znaczenie ma także dopasowanie pozycji do trymestru ciąży. Jak spać w ciąży 1 trymestr? Tutaj, ze względu na to że brzuch jest jeszcze niewielkich rozmiarów, panuje dość spora dowolności. Dozwolone jest nawet spanie na brzuchu – płód jest mały, a także chroni go macica, jest wiec całkowicie bezpieczny. Będąc w 1 trymestrze ciąży, można także spać na wznak. Wraz z rosnącym brzuchem należy jednak zmieniać swoje upodobania, a kwestia tego jak spać w ciąży w 3 trymestrze jest znacznie bardziej skomplikowana.

4. Profilowana poduszka w trzecim trymestrze

W 2 i 3 trymestrze ciąży brzuch zaczyna rosnąć coraz szybciej. Jego uciskanie jest oczywiście niewskazane i może źle wpłynąć na płód. Zabronione jest zatem spanie na brzuchu, a także na wznak (macica może uciskać na tętnicę i naczynia krwionośne). Może to skutkować uczuciem niewyspania, spadkiem samopoczucia, a w skrajnych sytuacjach – niedotlenieniem. Jak spać w ciąży w 3 trymestrze, żeby zapewnić maleństwu zdrowy rozwój a sobie jak największy komfort? Optymalną pozycją, polecaną przez lekarzy jest spanie na lewym boku. Dodatkowo, można zaopatrzyć się w specjalną poduszkę dla ciężarnych, w kształcie rogala. Ułatwi ona spanie na boku, odciąży kręgosłup oraz zapewni maksymalny komfort.

5. Zmniejszenie ilości płynów przed snem

Kobieta szukająca odpowiedzi na pytanie jak spać w ciąży
Źródło: Pexels.com

W czasie ciąży znacząco zwiększa się częstotliwość oddawania moczu. Jest to szczególnie dokuczliwe w nocy, kiedy kobieta co chwila wybudza się ze snu, żeby udać się do toalety. Wiedza o tym jak spać w ciąży, dotyczy więc również częstych wycieczek do toalety. Jedyną radą jest tutaj ograniczenie ilości spożywanych płynów przed pójściem spać. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne dla zdrowia, jednak 2 godziny przed snem lepiej wypijać mniejszą ilość wody. A tym bardziej należy zrezygnować z wszelkich herbat i innych napoi o działaniu moczopędnym. Dzięki temu ciężarna kobieta znacznie rzadziej będzie budzić się w nocy, co zapewni jej większy komfort i pozostaje nie bez znaczenia dla zdrowia maleństwa. Jak więc spać w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku? Zatroszczyć się o siebie, wówczas również dziecko będzie czuło się dobrze i bezpiecznie.

Źródło:

  • W oczekiwaniu na dzieckoHeidi Murkoff, 2018.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.