Loading...
Nowinki ze świata zdrowiaPsychika

Nowe badania pokazują, że kobiety oceniają swoje relacje bardziej negatywnie tuż przed owulacją

Relacje w związku

Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że wzajemne nastawienie kobiet do siebie i świata zewnętrznego, zmienia się podczas cyklu menstruacyjnego. Przed miesiączką nastrój wielu pań ulega znacznemu pogorszeniu. Stają się one bardziej nerwowe, opryskliwe, negatywnie patrzą na siebie i swoje otoczenie. Jednak badania pokazują, że kobiety bardziej krytycznie oceniają swoje relacje partnerskie również przed owulacją.

Co temu dowodzi?

Z przedstawionych w publikacji naukowej Biological Psychology badań wynika, że zmiany hormonalne wpływają na dynamikę relacji miedzy kobietami i mężczyznami. Zobaczmy, jaki hormon ma na to główny wpływ i w jaki sposób oddziałuje na nasze związki.

Badanie estradiolu – jak przebiegało i co wykazało? 

W przeprowadzonym badaniu, naukowcy skupili się na odpowiedzialnym za fluktuacje hormonie – estradiolu. Estradiol osiąga najwyższy poziom w kobiecym organizmie tuż przed owulacją. Według badania How reproductive hormonal changes affect relationship dynamics for women and men: A 15-day diary study, wzrost tego hormonu powoduje bardziej krytyczną ocenę partnera. 

W badaniu wzięto pod uwagę odczucia, nie tylko żeńskiej, ale również męskiej połowy związków. Przez 15 dni badane pary codziennie wypełniały ankiety, opisujące ich zadowolenie z relacji oraz postrzeganie swoich partnerów i partnerek. Na podstawie otrzymanych kwestionariuszy naukowcy stwierdzili również, że kiedy nastrój kobiet ulega pogorszeniu, ich partnerzy także odczuwają spadek samopoczucia.

W miarę wzrostu estradiolu, kobiety oceniały swoich partnerów również jako mniej atrakcyjnych fizycznie. Jednak naukowcy nie dostrzegli korelacji między owulacją a libido  chęcią odbycia przez kobiety stosunku seksualnego.

Zmiany w postrzeganiu partnerów – uzasadnienie ewolucyjne 

relacje między partnerami
Źródło: pixabay.com

Badacze, opisując wyniki przeprowadzonego badania, próbują wpisać swoje wnioski w opisywane już wcześniej teorie ewolucyjne. Autorka badań, profesor Francesca Righetti, uważa, że podczas owulacji hormony wywołują w kobietach chęć poszukiwania mężczyzny o najlepszych cechach ewolucyjnych. A ci, z wielu powodów, niekoniecznie są tymi, z którymi kobiety wiążą się na stałe. Badaczka zaznacza jednak, że potwierdzenie tej hipotezy wymaga szerszych badań, ponieważ zgromadzone przez 15 dni dane nie są wystarczające – badane kobiety mogły w tym czasie spotkać zbyt małą liczbę mężczyzn atrakcyjnych fizycznie.

Badacze dodają, że mimo widocznego związku owulacji i gorszego samopoczucia obu partnerów, wzrost poziomu estradiolu nie musi wpływać na sytuację w związku w wyraźny sposób. Jeśli żyjemy w dobrym związku, o mocnych podstawach, istniejącym w oparciu o wzajemny szacunek i chęć dotarcia się, zmiany we wzajemnym stosunku powinny być niewielkie. Zmiany hormonalne – zarówno te przedmenstruacyjne, jak i te przedowulacyjne, nie muszą prowadzić do dużego napięcia czy konfliktów w związkach partnerskich.

Badanie Jak zmiany hormonalne wpływają na dynamikę relacji kobiet i mężczyzn: 15-dniowe badanie naukowe, napisali Francesca Righetti, Josh Tybur, Paul Van Lange, Lea Echelmeyer, Stefanievan Esveld, Janique Kroese, Joycevan Brecht i Steven Gangestad.

Źródło:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.