Zwyrodnieniowe zapalenie stawów jest najczęstszym rodzajem zapalenia stawów, dotykającym ogromnej ilości osób każdego roku.
Zwyrodnienie stawów występuje, gdy stan elementów układu kostnego, takich jak chrząstka stawowa i leżąca pod nią kość, zaczyna się pogarszać, powodując:
- postępujący ból,
- sztywność stawów,
- deformacje stawów.
Stan ten może wpływać na każdy staw, ale zwykle rozwija się w stawach najbardziej obciążonych (takich jak biodra, kolana i kręgosłup) oraz w dłoniach, stopach, ramionach i szyi.
Skąd wiedzieć, że to zwyrodnienie stawów?
Aby wiedzieć, jak uporać się ze zwyrodnieniem stawów w pierwszej kolejności trzeba mieć pewność, że ma się do czynienia właśnie z tą chorobą. Diagnoza jest zwykle ustalana na podstawie objawów przedmiotowych i podmiotowych choroby, na końcu winna być poparta ostatecznym badaniem lekarskim.
Głównymi objawami zwyrodnieniowego zapalenia stawów są ból i sztywność. Ból zwykle się zwiększa wraz z aktywnością i łagodzi go odpoczynek. Sztywność stawów jest powszechna w godzinach porannych, ale zwykle poprawia się podczas ruchu, zwykle po 30 minutach. Bezczynność w ciągu dnia, na przykład długie siedzenie, może również prowadzić do sztywności, a nawet powodować blokowanie stawów u niektórych osób.
Zwyrodnienie stawów – opcje leczenia
Leczenie może się różnić w zależności od nasilenia objawów, zaczynając od bardziej skromnych opcji, takich jak zastosowanie ciepła lub lodu, które pomagają w łagodnych przypadkach, po bardziej znaczące interwencje, takimi jak zastrzyki i operacje chirurgiczne, które są stosowane w ciężkich przypadkach. Więcej na ten temat możesz poczytać na portalu Angelini, wchodząc tutaj: https://www.angelini.pl/wps/wcm/connect/pl/home/obszary-terapeutyczne/leczenie-stawow/o-problemie/choroba-zwyrodnieniowa-stawow-jej-podzial-i-mozliwe-leczenie.
Leczenie ma na celu opanowanie objawów, przywrócenie (utrzymanie) funkcji i spowolnienie postępu zapalenia stawów. Zwłaszcza we wczesnych stadiach stan jest leczony zachowawczo, dzięki połączeniu: zmian w stylu życia, terapii fizycznych i leków przeciwbólowych. Jeśli objawy postępują, mogą być potrzebne wyżej wspomniane inwazyjne interwencje, w tym zastrzyki i operacje. Zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu i postawienie na zdrowy styl życia są najważniejsze w każdym stadium i zwykle koncentrują się przede wszystkim na utracie wagi. Wymagałoby to nie tylko diety niskotłuszczowej, ale rutynowego planu fitness mającego na celu utrzymanie ruchomości stawów. Umiarkowane ćwiczenia należy wykonywać trzy razy w tygodniu i pod nadzorem lekarza.