Loading...
Kręgosłup

Jak uporać się ze zwyrodnieniem stawów?

Stetoskop

Zwyrodnieniowe zapalenie stawów jest najczęstszym rodzajem zapalenia stawów, dotykającym ogromnej ilości osób każdego roku.

Zwyrodnienie stawów występuje, gdy stan elementów układu kostnego, takich jak chrząstka stawowa i leżąca pod nią kość, zaczyna się pogarszać, powodując:

  • postępujący ból,
  • sztywność stawów,
  • deformacje stawów.

Stan ten może wpływać na każdy staw, ale zwykle rozwija się w stawach najbardziej obciążonych (takich jak biodra, kolana i kręgosłup) oraz w dłoniach, stopach, ramionach i szyi.

Skąd wiedzieć, że to zwyrodnienie stawów?

Aby wiedzieć, jak uporać się ze zwyrodnieniem stawów w pierwszej kolejności trzeba mieć pewność, że ma się do czynienia właśnie z tą chorobą. Diagnoza jest zwykle ustalana na podstawie objawów przedmiotowych i podmiotowych choroby, na końcu winna być poparta ostatecznym badaniem lekarskim.

Głównymi objawami zwyrodnieniowego zapalenia stawów są ból i sztywność. Ból zwykle się zwiększa wraz z aktywnością i łagodzi go odpoczynek. Sztywność stawów jest powszechna w godzinach porannych, ale zwykle poprawia się podczas ruchu, zwykle po 30 minutach. Bezczynność w ciągu dnia, na przykład długie siedzenie, może również prowadzić do sztywności, a nawet powodować blokowanie stawów u niektórych osób.

Zwyrodnienie stawów – opcje leczenia

Leczenie może się różnić w zależności od nasilenia objawów, zaczynając od bardziej skromnych opcji, takich jak zastosowanie ciepła lub lodu, które pomagają w łagodnych przypadkach, po bardziej znaczące interwencje, takimi jak zastrzyki i operacje chirurgiczne, które są stosowane w ciężkich przypadkach. Więcej na ten temat możesz poczytać na portalu Angelini, wchodząc tutaj: https://www.angelini.pl/wps/wcm/connect/pl/home/obszary-terapeutyczne/leczenie-stawow/o-problemie/choroba-zwyrodnieniowa-stawow-jej-podzial-i-mozliwe-leczenie.

Leczenie ma na celu opanowanie objawów, przywrócenie (utrzymanie) funkcji i spowolnienie postępu zapalenia stawów. Zwłaszcza we wczesnych stadiach stan jest leczony zachowawczo, dzięki połączeniu: zmian w stylu życia, terapii fizycznych i leków przeciwbólowych. Jeśli objawy postępują, mogą być potrzebne wyżej wspomniane inwazyjne interwencje, w tym zastrzyki i operacje. Zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu i postawienie na zdrowy styl życia są najważniejsze w każdym stadium i zwykle koncentrują się przede wszystkim na utracie wagi. Wymagałoby to nie tylko diety niskotłuszczowej, ale rutynowego planu fitness mającego na celu utrzymanie ruchomości stawów. Umiarkowane ćwiczenia należy wykonywać trzy razy w tygodniu i pod nadzorem lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.