Loading...
Choroby

Jak usprawnić życie osób starszych mających problem z mobilnością?

Starszy mężczyzna podpiera się o drewnianą laske

Życie osób starszych bardzo często naznaczone jest trudnościami w swobodnym poruszaniu się. Wiek oraz coraz częściej występujące choroby, w tym te przewlekłe, sprawiają, że zwykłe czynności stają wyzwaniem. Jest to bardzo dokuczliwe i obciążające psychicznie, szczególnie dla osób, które wcześniej były bardzo aktywne i przyzwyczajone do dużej ilości ruchu. Bardzo ważne jest, by zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w domu, stosować rozwiązania, które ułatwiają mobilność i sprawiają, że przemieszczanie się jest bezpieczne. Nie zawsze możemy być blisko rodzica czy dziadka, warto zatem zadbać o to, by mogli oni samodzielnie wykonywać czynności związane z codziennymi sprawami.

Ułatwienie w codziennych sprawach

Zapewnienie starszym osobom bezpieczeństwa oraz możliwości poruszania się jest bardzo ważne dla ich komfortu psychicznego. Moment, w którym musimy liczyć na pomoc naszych bliskich jest bardzo trudny i nie każda starsza osoba oswaja się z tym faktem bez stresu. Zdarza się, że wiąże się to z ogromnym, negatywnym przeżyciem, nerwami, zamknięciem się w sobie lub złością. Bardzo często zapominamy, że najtrudniejszą rzeczą może okazać się poruszanie po własnym mieszkaniu. Niewielka przestrzeń, brak barierek, śliskie płytki – niebezpieczne sytuacje zdarzyć się niestety mogą nawet przy porannej toalecie. Jeśli opiekujesz się bliską osobą w podeszłym wieku, zadbaj o to, by jej mieszkanie było wyposażone w rzeczy ułatwiające jej codzienne sprawy, jak higiena osobista lub przygotowanie posiłku.

Jak przygotować dom?

Dom należy wyposażyć w sprzęty przystosowane specjalnie do potrzeb mających problemy z poruszaniem się samodzielnie. Jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc jest łazienka, ze względu na dużą wilgotność oraz to, że jest wykończona twardymi płytkami. Niestety, upadek pod prysznicem lub nawet przy umywalce może zdarzyć się nawet zdrowej, silnej osobie. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, rozchlapana woda i przykra sytuacja gotowa. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na to, by zapewnić starszej osobie możliwość korzystania z łazienki w sposób wystarczający, by zadbać o swoją higienę, i jednocześnie bezpieczny. W Sklepie Medicus znajdziesz mnóstwo użytecznych produktów, stworzonych z myślą właśnie o takich potrzebach. Jednym z podstawowych akcesoriów, o jakich należy pomyśleć jest balkonik rehabilitacyjny, tzw. chodziki to niezawodny sprzęt medyczny, który ułatwi poruszanie się po całym domu, w tym spokojne i bezpieczne przejście do łazienki. Niewielkie i niedrogie urządzenie znacznie podniesie komfort życia osoby starszej i umożliwi jej także wyjście na spacer czy do sklepu.

Bezpieczna kąpiel

W łazience musimy zadbać o bezpieczeństwo kąpieli. Tu mamy do wyboru zasadniczo dwa rozwiązania – taboret pod prysznic oraz krzesło pod prysznic. Oba te akcesoria znajdziesz na www.sklepmedicus.pl w wielu różnorodnych wariantach, dzięki czemu bez problemu znajdziesz taki, który będzie odpowiadał waszym potrzebom. Krzesło lub taboret pod prysznic to podstawa, gdy chcemy zapewnić bliskiej nam osobie kąpiel, w trakcie której nie grozi jej poślizgnięcie się lub osunięcie się. Wykonane z aluminium krzesła pod prysznic są odporne na korozję, a miękkie siedziska zapewnią wygodę. Przy okazji są lekkie i łatwe w transporcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.