Loading...
Zdrowie

Jak uzyskać E-Receptę?

Lekarz w swoim gabineciewystawia dla pacjenta e-recepte

Pandemia COVID-19 spowodowała, że wiele dziedzin życia przeniesionych zostało do sieci. Znacznie pomógł w tym trwający postęp technologiczny i coraz bardziej powszechna umiejętność obsługi komputera. I chociaż wiele osób nadal kwestionuje czy nauka zdalna lub konsultacja internetowa z lekarzem są tak samo wydajne, ciężko kłócić się z tym, że wiele czynności wykonuje się szybciej i wygodniej przez Internet. Jedną z takich rzeczy, które możemy załatwić w sieci, jest e-recepta.

Czym jest e-recepta?

Jak sama nazwa wskazuje, e-recepta to po prostu odpowiednik tradycyjnej, papierowej recepty, tyle że w sieci. Od 2020 roku, czyli od kiedy pandemia w naszym kraju zaczęła zbierać swoje żniwo, ograniczono wydawanie recept w wersji papierowej. Lekarze mogli to zrobić tylko w określonych przypadkach. Jest to jednak pewien ukłon ze strony Ministerstwa Zdrowia nie tylko w kierunku pacjentów, którzy często nie radzili sobie z odczytaniem lekarskiego pisma lub gubili papierowe recepty, lecz także w stronę aptekarzy, którzy za pomocą paru kliknięć mogą sprawdzić jakie lekarstwo nam wydać. Dzięki temu ograniczono ryzyko pomyłki przy wydawaniu leków, która mogła być fatalna w skutkach. Mimo to nadal można otrzymać receptę papierową, co szczególnie przydaje się osobom starszym.

Jak zamówić e-receptę?

W przypadku gdy zakup leków jest konieczny, e-receptę może wystawić wyłącznie lekarz na zakończenie wizyty. Warto jednak pamiętać, że recepta online i e-recepta to dwie różne rzeczy. Pierwszą z nich otrzymamy po konsultacji lekarskiej przez Internet, natomiast e-recepta jest wystawiana po tradycyjnej wizycie u lekarza w jego gabinecie. Od papierowego odpowiednika różni się więc ona tylko tym, że nie dostajemy jej do ręki, lecz jest przypisywana do naszego numeru PESEL, a dostęp do niej otrzymujemy za pomocą specjalnie wygenerowanego kodu.

Wiele platform w Internecie oferuje szybki i łatwe zdobycie recepty. Jedną z najczęściej wybieranych jest Medicept (https://medicept.pl/). Za jej pośrednictwem wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, który pozwoli lekarzowi ocenić stan zdrowia pacjenta. Wtedy dokonuje on decyzji, czy recepta faktycznie jest konieczna, bowiem może się zdarzyć, że do wystawienia jej konieczne będą poważniejsze badania. Lekarz więc może odmówić wystawienia e-recepty jeśli nie ma wystarczającej podstawy. Gdy jednak uda się nam otrzymać e-receptę, w aptece konieczne będzie jedynie podanie kodu i numeru PESEL, zamiast papierka.

Jak działa platforma Medicept?

Platforma Medicept pozwala w szybki i darmowy sposób otrzymać e-receptę bez wychodzenia z domu. Jedyny koszt, jaki ponosi pacjent, to koszt umówienia konsultacji online. Cała procedura takiej wizyty składa się z czterech prostych kroków. Najpierw należy wypełnić wspomniany formularz i uiścić opłatę za konsultację. Po tym następuje weryfikacja tożsamości pacjenta. Jeśli przebiegnie ona pozytywnie lekarz, do którego się chcemy umówić, rozpatruje nasze zgłoszenie. W przypadku, gdy lekarz zgodzi się na wystawienie recepty pacjent otrzymuje do niej kod w ciągu maksymalnie 15 minut. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona swój określony czas ważności. Dla przykładu, jeśli znajduje się na niej do wykupienia antybiotyk, czas ważności wynosi 7 dni.

Zalety e-recepty

Przede wszystkim e-recepta daje możliwość załatwienia konsultacji lekarskiej za pomocą Internetu, gdy nie mamy czasu siedzieć w poczekalni i czekać na lekarza lub gdy nie możemy ruszyć się w domu z powodu kiepskiego stanu zdrowia. Jest to też świetna opcja w sytuacjach awaryjnych, na przykład gdy potrzebna jest tabletka antykoncepcyjna lub dopadnie nas nagły ból zęba. E-recepta sprawdzi się także wtedy, gdy pacjent wstydzi się swojego swojej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.