Loading...
Uroda

Jak używać irygator do zębów?

Kobieta z białym uśmiechem urzywa irigatora do zębów

Codzienna higiena zębów pozwala zachować je w odpowiednim stanie, a co za tym idzie – uniknąć konieczności kosztownego leczenia, a w najgorszym przypadku nawet utraty zębów. Jednak obecnie wiadomo, że samo szczotkowanie nie jest wystarczające dla zachowania odpowiedniej higieny zębów: ponadto, warto także dołączyć do codziennej rutyny zabieg irygacji zębów.

Czym jest irygacja?

Irygacja jest zabiegiem, który przeprowadza się z użyciem irygatora do zębów. Jego zadaniem jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych z nagromadzonego kamienia, a także resztek pokarmu. Przeprowadzając zabieg ten przed szczotkowaniem zębów, mamy szansę uzyskać świetne efekty końcowe. Podstawową zaletą płynącą z regularnego korzystania z irygatora jest ograniczenie ryzyka występowania próchnicy.

Irygator do zębów jest rozwiązaniem polecanym każdej osobie, która chce odpowiednio zadbać o swoje uzębienie. Urządzenie to sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku posiadaczy aparatów ortodontycznych, a także osób, których uzębienie ułożone jest dość ściśle: niewielkie przestrzenie międzyzębowe sprzyjają występowaniu próchnicy. Ponadto, irygator będzie dobrą opcją dla osób, które posiadają wrażliwe dziąsła.

Kiedy przeprowadzać irygację: przed czy po myciu zębów?

Część użytkowników irygatorów zastanawia się, kiedy najlepiej jest przeprowadzać irygację: przed myciem zębów czy po zakończeniu tego zabiegu? Specjaliści zalecają, by irygacja poprzedzała szczotkowanie. W ten sposób ewentualne resztki pokarmu, które nie zostaną usunięte w trakcie pierwszego z zabiegów, zostaną poluzowane i szybko oraz łatwo usunięte przez szczoteczkę do zębów.

Jak używać irygatora?

Irygator do zębów to dość proste urządzenie, którego użytkowanie nie przysporzy większych problemów. W pierwszej kolejności należy napełnić je ciepłą bądź letnią wodą (zimna może powodować nieprzyjemne doznania), a następnie nałożyć odpowiednią końcówkę. Decyzję w tym zakresie warto podjąć po konsultacji ze stomatologiem – dzięki temu unikniemy nieodpowiedniego dopasowania tego elementu i tym samym nieprawidłowego działania irygatora.

Przed rozpoczęciem irygacji dyszę urządzenia należy oczyścić poprzez uruchomienie najintensywniejszego strumienia wody na około kilka sekund. Po tym czasie można przystąpić do zabiegu irygacji, który rozpoczyna się od zębów trzonowych, a dokładniej ich górnej części, graniczącej z dziąsłami. Cały zabieg irygacji trwa około 2-3 minut, a każdy ząb powinien być dokładnie opłukany wodą wydostającą się z irygatora zarówno z przodu, jak i z tyłu. Nieco uwagi należy poświęcić także przestrzeniom międzyzębowym. Co istotne, końcówki urządzenia nie przykładamy bezpośrednio do powierzchni dziąseł i zębów, by uniknąć podrażnień. Każdy użytkownik ma własną technikę irygowania zębów. Wszystko zależy bowiem od wielu czynników – od rozmiaru zębów i przestrzeni międzyzębowych, poprzez rodzaj urządzenia i wiele innych kwestii. Należy znaleźć takie rozwiązanie, które umożliwi jak najdokładniejsze oczyszczenie zębów, a przy tym zachowanie pełnego komfortu. Zabieg kończymy czyszczeniem irygatora.

Prawidłowo przeprowadzona irygacja może bardzo wspomóc proces pielęgnacji zębów. Pamiętajmy, że własne, zdrowe zęby są bardzo ważne, dlatego też warto zadbać o to, by zachowały swój pierwotny stan jak najdłużej!

Artykuł powstał przy współpracy z polską marką szczoteczek do zębów – Smiley.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.