Loading...
Dom i rodzina

Jak wprowadzić minimalizm w szafie?

Minimalizm


Minimalizm polega na otaczaniu się wyłącznie przedmiotami, które są nam niezbędne do codziennego użytku. I to wszystko! Wbrew pozorom nie jest to proste, ponieważ współcześnie ludzie są narażeni na ciągłe pokusy konsumpcjonizmu.

Minimalizm to ład i harmonia – każdy przedmiot posiada swoje określone miejsce, a dotyczy to każdej sfery życia: od książek, po kluczyki do samochodu i kubki do herbaty.

Jak wprowadzić minimalizm do własnej garderoby

Moda na minimalizm rośnie. Ludzie nie chcą i nie potrzebują już szaf wypchanych złej jakości ubraniami, butami, które co sezon muszą wyrzucać. Prawda jest taka, że każdy z nas ubiera około 30% zawartości naszej szafy, a reszta to ubrania, które zostały nabyte pod wpływem impulsu, czekają na wyjątkową okazję, na zrzucenie kilku kilogramów lub takie, których nie wyrzucamy, chociaż mają już plamy i zmechacenia, bo wydaje nam się, że przydadzą się podczas wielkich porządków.

Segregacja i porządki

To właśnie pierwszy, choć najtrudniejszy, niezbędny krok do wprowadzenia ładu w życie. Zostaw tylko te ubrania, które nosiłeś przez ostatnie trzy miesiące, lub które nosisz najczęściej w danym sezonie. Reszty konsekwentnie się pozbywaj. Kupione przypadkowo, źle dopasowane, z widocznymi oznakami zniszczeń, z plamami – po co je trzymasz? Jeśli nie założyłeś czegoś przez ostatni rok, z pewnością w przyszłości tego nie ubierzesz. Bądź dla siebie surowy. Zobaczysz, po takim oczyszczeniu poczujesz się o wiele lepiej. Dobre sztuki ubrań oddaj potrzebującym lub sprzedaj.

Tworzenie zestawów

Najszybszy i najlepszy sposób na wprowadzenie zasad minimalizmu do swojej garderoby. Propagatorzy minimalizmu proponują, żeby w swojej szafie zostawić około 33 rzeczy, z nich tworzyć zestawy na każdą okazję, łącząc ze sobą ubrania i dodatki. Fakt, jeśli zostawimy sobie kilkanaście ubrań, nie będziemy co rano czuli presji, co założyć, ponieważ podczas porządków zostawimy sobie ubrania „życiowe”, czyli takie, w których czujemy się najlepiej i możemy robić niemal wszystko. Ułatwi nam to znacznie poranki, dzięki czemu będziemy mieć więcej czasu na skoncentrowanie się na sprawach, na których naprawdę nam zależy.

Rozsądne zakupy

Po uprzątnięciu garderoby przychodzi czas na przyjemną część: zakupy! Przemyślane i dobrze zaplanowane, które będą uzupełnieniem naszych zestawów. Za świetną jakość nie musisz wydawać majątku, wystarczy, że poszukasz mądrze. Koszulki produkowane w Polsce, spodnie z wyprzedaży, skórzane buty z outletu z wysokiej jakości materiałów przetrwają wiele prań i staną się twoją osobistą wizytówką. Czy nie miło być osobą, która postrzegana jest jako stylowa?

Dbanie o ubrania

Dbanie o swoje ubrania pozwoli im wyglądać bardzo dobrze przez cały czas. Pastowanie butów, zbieranie z nich kurzu specjalnym wałkiem, golenie zmechaceń, pranie w odpowiedniej temperaturze i zgodnie z zaleceniami na metce to dopiero początek. Ważne jest, by ułatwić sobie życie. Prasowanie można odbębnić, używając specjalnej parownicy, a gotową odzież odwiesić w pachnącej i wysprzątanej szafie. Czyż nie brzmi to sielsko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.