Loading...
Jedzenie

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe?

Zdrowy posiłek

Narzekasz na brak energii, męczy Cię każdy kolejny dzień, a praca nie sprawia Ci satysfakcji? Warto więc może na chwilę przystanąć i zastanowić się nad zmianami w Twoim życiu. Wprowadzanie zdrowych nawyków może być trudne, ale efekty – będą zaskakujące.

Narzekasz na brak energii, męczy Cię każdy kolejny dzień, a praca nie sprawia Ci satysfakcji? Warto więc może na chwilę przystanąć i zastanowić się nad zmianami w Twoim życiu. Wprowadzanie zdrowych nawyków może być trudne, ale efekty – będą zaskakujące. Zmiany należy rozpocząć od głowy – mniej stresu i zrezygnowanie z nadmiaru obowiązków pozwoli zminimalizować ryzyko podjadania, a ustalenie stałych godzin posiłków oraz wprowadzenie do diety warzyw pozwoli poczuć się dobrze i zdrowo w swoim ciele.

Zdrowe nawyki żywieniowe – zmiany zaczynają się w głowie

Jak wynika z badań, psychologia i dietetyka są ze sobą ściśle powiązane. Emocje i to, w jaki sposób je odczuwamy mogą zwiększyć lub zahamować apetyt. Podniesienie poziomu greliny – hormonu głodu jest nierozerwalnie związane ze wzrostem hormonu stresu – kortyzolu. Wywnioskować można więc, że zwiększenie apetytu jest związane ze wzmożonym stresem. Smutek, żal i inne negatywne emocje także skłaniają nas do sięgnięcia po niezdrowe przekąski. Jak donoszą specjaliści, widoczny jest także wpływ depresji na zwiększenie masy ciała.

Z brakiem zdrowych nawyków wiąże się także nadmiar pracy – zbyt wiele obowiązków i brak odpoczynku może zaburzać higienę snu. Im dłuższy jest nasz dzień – tym więcej energii potrzebujemy. Jej dostarczycielami są więc często szybkie, niezdrowe przekąski, które jedynie na chwilę dostarczają energii do działania. Niedobór snu także wpływa na podniesienie poziomu kortyzolu.

Zdrowe odżywianie – sposobem na zdrowe życie

Zastanawiasz się – jak jeść zdrowo? Nie musisz od razu wymieniać całego zaopatrzenia lodówki. Ważne, aby przede wszystkim wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców, oraz wyeliminować szkodliwe tłuszcze. W walce o zdrową i szczupłą sylwetkę pomoce będzie także ustalenie stałych godzin posiłków, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko podjadania niezdrowych przekąsek i słodyczy. W tym celu warto wyposażyć się w zdrowe i ekologiczne produkty, które będą bogatym źródłem witamin i minerałów.

Nie wprowadzaj gwałtownych zmian – one także mogą być przyczyną stresu. Ważne, aby zmiany wprowadzać powoli i stopniowo się do nich przyzwyczajać. Do każdego posiłku dołóż porcję warzyw. Zadbaj więc o kolorowy talerz każdego dnia, co zapewni także odpowiednią porcję różnorodnych witamin.

W odżywianiu ważna jest systematyczność. Spożywanie od 3 do 5 posiłków w równych odstępach czasowych to najlepszy klucz do sukcesu. Warto także pamiętać, aby kolacja była mniej kaloryczna niż pozostałe posiłki.

Właściwe podejście do odżywiania nie jest trudne, a może przynieść właściwe efekty. Zdrowe podejście do odżywiania nie wiąże się jedynie z wprowadzeniem zdrowych i pełnowartościowych posiłków oraz z ograniczeniem ich kaloryczności. Tak samo ważne jest zachowanie systematyczności w działaniach oraz zadbanie o komfort psychiczny. Odpowiednie podejście i stopniowe wprowadzanie nowości mogą przynieść lepsze efekty niż gwałtowne zmiany.

Sama zmiana nawyków żywieniowych może nie być skuteczna. Warto zadbać o równowagę życiową i komfort psychiczny – postaraj się ograniczyć stres, zadbaj o życiową równowagę i znajdź trochę czasu tylko dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.