Loading...
Hobby

Jak wybrać buty narciarskie?

Gruba osób z dobranymi butami narciarskimi

Sporty zimowe cieszą się niegasnącą popularnością. W wyścigu przoduje narciarstwo – zarówno to rekreacyjne jak i wyczynowe wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania. Jednym z głównych elementów, które należy zawczasu wybrać i przygotować jest zakup butów narciarskich. Sprawdź, jak je wybrać.

Narciarskie szaleństwo pod kontrolą

Jazda na nartach to wielka przyjemność. Możliwość równoczesnego obcowania z przyrodą, aktywności fizycznej na świeżym powietrzu oraz relaksowania się jest nie do przecenienia! Nie dziwi fakt, iż coraz więcej osób decyduje się, by postawić swoje pierwsze kroki w nartach! Zimową porą popularne narciarskie kurorty, zarówno polskie jak i europejskie, przeżywają prawdziwe oblężenie. Niezwykle cieszy, gdy tylko osób, w każdym wieku, chce spędzać czas na świeżym powietrzu i korzystać z zimowych sportów. Jeżdżą już kilkuletnie dzieci, dorośli jak i seniorzy.

Aby jeździć po przygotowanych trasach bądź po świeżym białym puchu kluczowy jest wybór odpowiednich butów. To one pozwolą Ci nie martwić się o własne stopy. To przez nie „łączysz się” z Twoimi nartami – muszą więc dawać Ci poczucie bezpieczeństwa, kontroli, podparcia, musisz czuć się w nich komfortowo. Poszukiwania odpowiednich butów warto rozpocząć znacznie wcześniej. Takich decyzji i poszukiwań nie warto odkładać na ostatnią chwilę – przygotuj się na jazdę znacznie wcześniej. Wybór butów narciarskich nie jest tak oczywisty, warto poznać kilka rad, dzięki którym dokonasz odpowiedniego wyboru.

Istotne cechy

Rozmiar

Zapewne znasz swój rozmiar stopy. Czy jednak jest on tożsamy z rozmiarem butów narciarskich, które chciałbyś kupić? Jak prawidłowo zmierzyć stopę i wybrać buty narciarskie? Oto kilka porad:

Połóż na płaskiej, równej powierzchni czystą kartkę papieru. Postaw na niej stopę. Zaznacz długopisem koniuszek dużego palca u nogi i koniec pięty. Zmierz odległość między zaznaczonymi punktami. Szukając butów do jazdy na nartach – rekreacyjnej, dla przyjemności – dodaj około 0,5-1 cm do zmierzonej długości, w ten sposób dowiesz się, jaki rozmiar (jaką długość wkładki) wybrać podczas zakupu butów na narty.

Szerokość

Buty narciarskie powinny zostać odpowiednio dopasowane także pod względem szerokości. Szerokość ta powinna odpowiadać szerokości stopy w okolicach śródstopia. Wybierając buty należy wziąć pod uwagę charakter jazdy.

Szerokość butów 92 mm – bardzo wąskie, przeznaczone dla zawodników;

96-98 mm – wąskie, przeznaczone dla narciarzy ceniących sobie precyzję bardziej niż komfort

100 mm – standardowa szerokość, odpowiednia dla większości

102 mm/ 104 mm – dla szerokich/bardzo szerokich stóp.

Podczas zakupów przymierz różne modele, dopasuj takie, które będą wygodne i dadzą Ci poczucie kontroli nad nartami.

Twardość (flex)

W butach narciarskich wybieramy także współczynnik flex, czyli twardość buta. Wskaźnik ten jest mierzony w skali 60-150/ Wybór flexu jest związany z możliwościami oraz budową fizyczną narciarza. Im większe zaawansowanie w jeździe, tym sztywniejszy powinien być but. Indeks sztywności nie jest oficjalnym standardem, dlatego pojawiają się różnice w sztywności między butami różnych marek jednakowo zdefiniowanych w skali.

Przyjmuje się, że początkujący narciarze winni wybrać but z flexem pomiędzy 60 a 90 dla mężczyzn i 60 a 70 dla kobiet – wiele modeli znajdziesz tu: skiracecenter.pl/15-buty-narciarskie-damskie.

Średnio zaawansowany narciarz wybrać powinien flex między 90 -110 (mężczyźni) i 70-90 (kobiety).

Zaawansowani sportowcy – flex powyżej 110 (dla mężczyzn) i powyżej 90 (dla kobiet).

Bardzo zaawansowani/zawodowcy – dla nich przeznaczone są najsztywniejsze buty o indeksie flex 140-150.

Jeśli wybierzesz buty komfortowe, odpowiednie do stylu swojej jazdy i poziomu zaawansowania możesz być pewny, że każda zimowa wyprawa na narty będzie przygodą i przyjemnością. Zobacz ofertę skiracecenter i dopasuj buty do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.