Loading...
Psychika

Jak wybrać dobrego psychologa, w dużym mieście takim jak Wrocław, Kraków, czy Warszawa?

kobieta w gabinecie

Na skuteczność terapii wpływa wiele czynników. Bardzo często mówi się między innymi o odpowiednim nastawieniu pacjenta, jednak nie można zapominać o tym, że kluczowe znaczenie ma również wybór dobrego psychologa.

W przypadku niewielkich miejscowości, gdzie zazwyczaj wszyscy się dobrze znają i zawsze znajdzie się ktoś, kto słyszał o dobrym specjaliście, taki problem może nie być szczególnie odczuwalny. Gorzej jednak wygląda sytuacja w dużych miastach, gdzie specjalistów jest wielu, a jednocześnie trudno znaleźć obiektywne opinie na temat ich usług.

Różnica między psychologiem a psychoterapeutą

Zanim przystąpisz do poszukiwań, powinieneś poznać różnice pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze, bo od razu będziesz mógł zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. Zrozumienie różnic pomiędzy tymi specjalistami ograniczy wybór, więc łatwiej znajdziesz kogoś, kto udzieli ci fachowej pomocy. Do zostania psychologiem wystarczy ukończenie studiów magisterskich. Studia z psychologii trwają pięć lat. Osoby, które je ukończyły, mogą zapewnić świetną pomoc w przypadku konkretnego problemu. Zajmują się również diagnozą kompetencji intelektualnych. Dodatkowo wielu psychologów zapewnia wsparcie osobom przebywającym lub pracującym w konkretnych miejscach. Przykładem mogą być hospicja. Jak widać pomoc psychologa może mieć nieocenione znaczenie, ale jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że tacy specjaliści nie mogą prowadzić psychoterapii. Ta zarezerwowana jest wyłącznie dla psychoterapeutów, a więc osób, które oprócz studiów psychologicznych ukończyły również czteroletnią szkołę psychoterapii.

Wybór specjalisty z uwzględnieniem problemu

W zależności od tego, z jakim problemem chcesz się zgłosić do specjalisty, powinieneś ograniczyć wybór do psychologów lub psychoterapeutów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz zadzwonić lub napisać do wybranego specjalisty i opisać mu swoją sytuację. Przykładowo, jeżeli ktoś stracił sens życia i coraz rzadziej znajduje coś, co sprawiłoby mu radość, powinien jak najszybciej zgłosić się do dobrego psychoterapeuty. Jeżeli natomiast dziecko ma problemy z zachowaniem lub w kontaktach z rówieśnikami, warto poszukać psychologa specjalizującego się w pracy z dziećmi. Bez względu na problem oraz to, którego specjalistę wybierzesz, pamiętaj, że w większości przypadków pojedyncza wizyta nie przyniesie oczekiwanej poprawy. Na szczęście rzetelny psycholog udzieli ci informacji na temat tego, jak często powinieneś korzystać z jego pomocy, aby do poprawy doszło w jak najkrótszym czasie.

Czy kompetencje psychologa są ważne?

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie kompetencji psychologa lub psychiatry przed umówieniem się na wizytę. Nie chodzi jednak wyłącznie o przeglądanie opublikowanych w sieci opinii, gdyż te – szczególnie w dużych miastach – rzadko kiedy są obiektywne i zazwyczaj powstają w ramach działań nieuczciwej konkurencji. Dobry specjalista musi mieć nie tylko ukończoną odpowiednią szkołę, ale też staż pracy, specjalizację, certyfikaty i inne rzeczy, które potwierdzą jego umiejętności. W przypadku  psychoterapeutów sprawa jest o tyle prosta, że można po prostu sprawdzić, czy taka osoba przeszła terapię własną. Od wielu lat najlepsi specjaliści są zgodni co do tego, że dzięki superwizji można osiągnąć świetne efekty. Zanim więc umówisz się na wizytę, sprawdź, koniecznie sprawdź, czy wybrany specjalista korzysta z tej metody. Dzięki superwizji psychoterapeuci mogą poszerzać swoje kompetencje poprzez omawianie spraw z innymi doświadczonymi specjalistami.

Rzetelne informacje na temat usług psychologów

Chociaż nie jest to niezbędne, przed wybraniem się do psychologa warto sprawdzić, jakie są najpopularniejsze terapie, z jakimi problemami warto zgłosić się po pomoc oraz co daje

skuteczna psychoterapia. Problem w tym, że wiele osób nie wie, gdzie szukać takich informacji. Zazwyczaj ludzie nie chcą rozmawiać o takich problemach z bliskimi i znajomymi, a nie wszystkie artykuły dostępne w sieci zawierają rzetelne informacje. Szukaj tych sprawdzonych, a będziesz miał dostęp do tych z wysokim poziomem merytorycznym i na pewno dostarczą ci wielu przydatnych informacji. Jeżeli natomiast będziesz chciał umówić się na wizytę do specjalisty, znajdziesz tu aktualny cennik oraz formularz, dzięki któremu łatwo skontaktujesz się z doświadczonym psychoterapeutą. Pamiętaj, że przy takich problemach najlepiej jak najszybciej zgłosić się po pomoc. Na początku będzie to trudne, jednak już po kilku wizytach zauważysz ogromną różnicę. Na wspomnianej stronie znajdziesz również odpowiedzi na często zadawane pytania. Warto się z nimi zapoznać przed odwiedzeniem gabinetu psychologa, aby nie doszło do żadnych nieporozumień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.