Loading...
Choroby

Jak wybrać dobry termometr bezdotykowy?

termometr

Temperatura ludzkiego ciała standardowo wynosi ok. 37°C, a wartością, która jest wskazywana jako najbardziej prawidłowa, jest 36,6°C. Kiedy jest ona wyższa, świadczy to o problemach zdrowotnych – np. o tym, że układ odpornościowy walczy z infekcją. Dlatego tak ważny jest precyzyjny pomiar temperatury. Jak go dokonać? Szybko, prosto i wygodnie pozwoli na to termometr bezdotykowy. Jak wybrać najlepszy? Podpowiadamy.

Jak działa termometr bezdotykowy?

Pamiętasz jeszcze czasy, w których temperaturę mierzyło się przy pomocy termometrów rtęciowych. Choć srebrna ciecz znajdująca się w szklanej rurce bardzo precyzyjnie pokazywała, jaka jest ciepłota ciała, takie akcesoria miały bardzo poważne wady. Pomijając już kwestię związaną z długim czasem pomiaru (mógł trwać nawet ok. 10 minut lub dłużej!), trzeba pamiętać, że rtęć to substancja silnie toksyczna. Potłuczenie takiego termometru, o które wcale nie było trudno, stwarzało więc poważne zagrożenie.

Alternatywą dla rtęciowych termometrów z czasem stały się te elektroniczne. Mimo to, pomiar przy ich pomocy również zazwyczaj wymagał poświęcenia co najmniej kilku minut, a niektóre urządzenia były po prostu mało precyzyjne. Dlatego uzyskiwane wyniki trudno było uznać za bardzo wiarygodne.

Dlatego obecnie na rynku dominują termometry bezdotykowe, czyli pirometry. Działają one w oparciu o promieniowanie podczerwone. Urządzenie emituje ich niewielką, bezpieczną wiązkę promieniowania IR, aby zbadać ciepłotę ciała. Sam pomiar:

  • trwa kilka sekund,
  • jest bezpieczny,
  • nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą badanego – jest zatem mniej uciążliwy, zwłaszcza gdy gorączkę trzeba zmierzyć małemu dziecku.

Z tych względów po pirometry sięgają zarówno użytkownicy indywidualni, jak i punkty medyczne.

Jak można wykorzystać termometry bezdotykowe?

Termometr bezdotykowy to urządzenie, które sprawdzi się do szybkich pomiarów temperatury ciała w warunkach domowych. Warto w niego zainwestować m.in., gdy ma się małe dziecko. Działają bezboleśnie i bez konieczności dotykania maluszka – przez co pomiar można wykonać nawet, kiedy niemowlę śpi, w zupełnie nieinwazyjny sposób.

Tego typu urządzenia są też powszechnie wykorzystywane przez różne placówki publiczne w związku z reżimem sanitarnym powiązanym z pandemią koronawirusa. Wyposażają się w nie np. urzędy miejskie i inne instytucje, a także sklepy, placówki edukacyjne i zakłady przemysłowe. Kontrola przebiega bardzo szybko, a wyniki są wiarygodne.

pluszak z termometrem

Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

To, jaki termometr bezdotykowy się wybierze, jest uzależnione od kilku kluczowych czynników. Są to:

  • sposób zastosowania – inne urządzenie sprawdzi się w warunkach domowych, a inne w środowisku „publicznym”,
  • cel zastosowania – warto sprawdzić, czy urządzenie mierzy tylko ciepłotę ciała, czy także temperatury innych obiektów oraz otoczenia,
  • miejsce zastosowania – w warunkach domowych może być potrzebne bardziej kompaktowe i łatwe do przechowania urządzenie.

Niemniej jednak, bez względu na konkretne oczekiwania, są takie cechy termometrów bezprzewodowych, które warto sprawdzić w każdym przypadku. Chodzi m.in. o:

  • opcję zapamiętywania pomiarów – dobrze, by urządzenie zapewniało taką możliwość, ponieważ historia temperatury może być ważną informacją dla lekarza. Tę opcję oferuje np. termometr elektroniczny Microlife NC 150,
  • obecność wskaźnika miejsca pomiarów – ułatwia ustawienie termometru w odpowiedniej pozycji, aby wynik był precyzyjny,
  • sygnalizator gorączki – dobrze, jeśli urządzenie jasno zasygnalizuje dźwiękiem i kolorem wyświetlacza podwyższoną temperaturę. Taką opcję oferuje m.in. termometr elektroniczny Microlife,
  • długą gwarancję – najlepiej wybrać urządzenie przedłużoną gwarancją, co jest najlepszym zapewnieniem, że będzie ono pracowało niezawodnie przez długie lata.

Jeśli szukasz bezdotykowego termometru do domu, modele takie jak wspomniany Microlife NC 150 mogą być dobrym rozwiązaniem. Zanim jednak dokonasz zakupu, skonsultuj się ze sprzedawcą w zaufanym sklepie – pomoże Ci podjąć właściwą decyzję, a więc dobrać urządzenie do potrzeb oraz możliwości budżetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.