Loading...
Sport

Jak wybrać matę do jogi?

Mata do jogi

Ważne dla zdrowego stylu życia jest to, jaką jogę trenujesz, czy ćwiczysz w domu czy na zajęciach, nawet Twój stopień zaawansowania. Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby wybrać matę idealną.

Grubość maty

To super ważny parametr, od którego zależy to, jak Ci się będzie trenowało.
Im grubsza mata, tym lepiej dla stawów i kolan. Cienka mata jest z kolei lekka, więc łatwiej poruszać się z nią po mieście. Najpowszechniejsza grubość mat to 3-5 mm. Taka mata gwarantuje Ci dobrą amortyzację. Do podróży najlepsza będzie mata o grubości 1-2 mm, ale przy pozycjach klęczących możesz potrzebować dodatkowego wsparcia.

Maty, których grubość dochodzi do nawet 8 mm, są idealne do dynamicznych stylów jogi. Pamiętaj jednak, że mogą być też dużo cięższe. Dlatego to dobry typ maty do trenowania w domu albo gdy jeździsz na zajęcia samochodem.

Długość maty

Jest ważna, bo w trakcie jogi całe Twoje ciało powinno znajdować się na macie. Klasyczna długość maty to ok. 180 cm, ale  dla wyższych osób polecana jest dłuższa mata. Generalna zasada brzmi tak: Twoja mata powinna być o około 10 cm dłuższa od Ciebie. Jeśli masz więc 165 cm dodaj jeszcze 10 i takiej maty szukaj.

Materiał z jakiego jest wykonana mata

Najpopularniejsze materiały to PVC, TPE oraz kauczuk.

 – PVC

To do niedawna najpopularniejszy rodzaj materiału mat do jogi. Wiele osób z niego jednak rezygnuje, bo nie jest biodegradowalny, przez co nie jest przyjazny środowisku. Ma jednak kilka zalet. Jedną z nich jest na pewno niska cena. Maty wykonane z PVC są też bardzo trwałe, antypoślizgowe, dają dobrą amortyzację i są łatwe w czyszczeniu. Możesz nawet prać je w pralce. Dlatego jeśli zależy Ci na macie „łatwej w obsłudze” i wytrzymałej, pomyśl o tej wykonanej z PVC.

 – TPE – pianka termoplastyczna

To materiał przyjazny środowisku, bo można go recyklingować. Ma też dobre właściwości antypoślizgowe. Maty wykonane z tego materiału są też zazwyczaj bardzo lekkie i mogą ważyć nawet niewiele ponad kilogram. Są jednak dość miękkie, dlatego jeśli lubisz twardsze maty, które gwarantują dobrą izolację, może to być dla Ciebie problemem. Maty wykonane z TPE są odrobinę trudniejsze w utrzymaniu od tych z PVC, bo można je czyścić tylko ręcznie.

– Korek naturalny 

To coraz powszechniejszy materiał mat. Korek jest przyjazny środowisku i ma właściwości antybakteryjne oraz jest antyalergiczny. Dlatego to dobry rodzaj maty dla osób, które mają wrażliwą i skłonną do alergii skórę, podrażniającą się na przykład pod wpływem potu.

– Kauczuk

Maty z kauczuku są wyjątkowo popularne, bo kauczuk to niezwykle naturalny materiał i biodegradowalny. Wykonane z niego maty mają przeważnie odrobinę wyższe ceny, ale szybko docenisz ich zalety. Kauczuk ma najlepsze właściwości antypoślizgowe i jest bardzo odporny. Kauczuk często jest cięższy od innych materiałów, ale możesz znaleźć też niezwykle lekkie maty do jogi z kauczuku, które można do tego łatwo zwijać w kostkę i transportować.

– Mikrofibra 

Ten materiał jest dopiero od niedawna stosowany przy produkcji mat do jogi. Ponieważ idealnie sprawdza się w wysokich temperaturach i szybko wchłania pot, wykonane z niego maty są idealne do jogi w wysokich temperaturach, np. bikram.

Często mikrofibrę łączy się z innymi materiałami, aby połączyć ich najlepsze właściwości. Dodaje się ją na przykład do kauczuku.

Mata a typ jogi

W zależności od tego, jaki typ jogi trenujesz, potrzebujesz innego rodzaju maty.

Przy jodze statycznej najważniejszym parametrem jest antypoślizgowość, dlatego pomyśl o macie wykonanej z kauczuku albo pianki termoplastycznej. W przypadku jogi dynamicznej super ważna jest trwałość maty, głównie to, aby nie wycierała się i nie traciła swoich właściwości w miejscach, w których nacisk jest najsilniejszy, czyli przy dłoniach czy nogach. Zagwarantuje Ci to np. mata z PVC. Przy bikram jodze idealna będzie mata z dodatkiem wchłaniającej pot mikrofibry.

Typ maty powinien być też dopasowany do stopnia Twojego zaawansowania. Gdy dopiero zaczynasz, najważniejsze dla Ciebie jest to, aby mata miała dobre właściwości antypoślizgowe. Dla zaawansowanych niezwykle ważnym parametrem staje się trwałość, czyli to, aby mata starczyła na jak najdłużej, zachowując swoje właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.