Loading...
Blog eksperckiJedzenieNowinki ze świata zdrowia

Jak wygląda liść kasztanowca, jakie ma właściwości i formy zastosowania?

Właściwości zdrowotne kasztanowca

Kasztanowiec pospolity (łac. Aesculus hippocastanum), nazywany także zwyczajnym lub białym jest gatunkiem rośliny z rodziny mydleńcowatych. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, w dzisiejszych czasach jednak można się na niego natknąć na wielu kontynentach. Kasztanowiec występuje przeważnie jako drzewo ozdobne – ze względu na słabej jakości drewno nie jest bowiem używany w tzw. gospodarce leśnej.

Kasztanowiec ma jednak, oprócz ładnej, ozdobnej oprawy, inne zalety. Jego części, jak kwiaty, owoce, a nawet liście wykorzystywano od lat zarówno w produkcji paszy dla zwierząt, jak i w kosmetyce oraz lecznictwie. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudził liść kasztanowca, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularnym składnikiem maści oraz nalewek leczniczych. Sprawdźmy zatem, jak wygląda liść kasztanowca i co ma do zaoferowania ta niezwykła roślina.

Jak wygląda liść kasztanowca?

Kasztanowiec ma imponujące liście, które dorastają nawet do około 40 cm długości. Liść kasztanowca ma dłoniasty kształt i złożony jest są z 5-7 wydłużonych, odwrotniejajowatych, ząbkowanych liści. Liść kasztanowca ma ciemnozielony odcień, a w okresie jesiennym przebiera kolor  żółty lub pomarańczowy. Liść kasztanowca jest niezwykle pokaźny!

Właściwości liści kasztanowca

Liść kasztanowca (łac. Folium Hippocastani) stanowi jeden z elementów kasztanowca pospolitego, który jest stosowany w lecznictwie. Chociaż częściej obserwuje się wykorzystanie innych składowych, takich jak kwiaty czy owoce, należy pamiętać, że liść także jest bogaty w składniki, które świetnie wpływają na stan zdrowia ludzkiego organizmu.

Głównym obiektem zainteresowania jest escyna – jest to główna substancja czynna, która posiada działanie antyoksydacyjne i chroniące naczynia krwionośne. Prócz tego kasztanowiec zawiera falwonoidy, które usprawniają przepływ krwi, garbniki, kumarynę oraz fenolokwasy.

Sam liść kasztanowca wpływa bardzo korzystnie na bardzo różne problemy zdrowotne.

Do jego właściwości należy:

  • pozytywny wpływ na kłopoty z układem pokarmowym,
  • działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
  • łagodzenie problemów trawiennych, np. zaparć,
  • poprawa elastyczności ścian krwionośnych,
  • usprawnienie krążenia obwodowego,
  • działanie rozkurczowe.

Osoby, które stosują lub stosowały specyfiki zawierające w sobie wyciąg z liści kasztanowca szczególnie polecają je na dolegliwości takie jak hemoroidy, zaburzenia w ukrwieniu tkanek oraz zastoje i zapalenie żył. 

Na co pomoże maść z kasztanowca?

Do jednego z chętniej stosowanych specyfików, zawierających liście kasztanowca, należą wszelkiego rodzaju maści. Coraz częściej można się na nie natknąć w drogeriach lub dobrze wyposażonych aptekach i sklepach zielarskich. Jednakże sporo osób preferuje samodzielne przygotowanie maści w domu. Nie wymaga to żmudnej pracy, jednakże warto nadmienić, że w większości przypadków nie wykorzystuje się liści, a owoce kasztanowca.

Mimo wszystko maść przygotowana w warunkach domowych również doskonale wpływa na nasze zdrowie; pomaga na zmęczone nogi, pajączki, żylaki, a także hemoroidy – ponadto jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Wystarczą zaledwie trzy składniki: alkohol (40%), wazelina oraz rozdrobnione kasztany. Alkohol podgrzewamy do 60 stopni i mieszamy razem z rozdrobionymi kasztanami; otrzymany w ten sposób napar trzymamy przez kilka dni w szczelnym opakowaniu. Chcąc nanieść ją na zmęczone nogi, stosujemy kąpiel wodną z dodatkiem wazeliny. Jeśli mimo wszystko zależy nam, aby maść zawierała w sobie liście kasztanowca, warto poszukać gotowego produktu w aptece lub drogerii.

Kasztanowiec jest także środkiem stosowanym w przypadku krwiaków i odmrożeń. Możliwe do wykonania samodzielnie okłady z odwarów albo naparów z liści kasztanowca są w stanie przyspieszyć wchłanianie się krwiaków, zmniejszyć obrzęk oraz poprawić krążenie krwi. 

Napary i nalewki z kasztanowca

Liść kasztanowca i jego właściwości zdrowotne
Źródło: Pexels.com

Dość częstym środkiem przygotowywanym z kasztanowca jest nalewka. Działa ona na:

  • reumatyzm,
  • odmrożenia oraz oparzenia,
  • stany zapalne jelit oraz żołądka,
  • poprawę krążenia,
  • problemy z oddawaniem moczu.

Do przygotowania nalewki potrzebne są suszone kwiaty kasztanowca, suszone kasztany oraz wódka. Pokrojone kasztany i pokruszone kwiaty wkładamy do dużych rozmiarów słoika, zalewamy wódką i odstawiamy w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie możliwe jest stosowanie nalewki np. do nacierania różnych miejsc na ciele.

Równie chętnie polecane są napary, wykorzystujące kwiaty oraz liście kasztanowca, które łagodzą takie problemy jak skurcze przewodu pokarmowego, rozwolnienia, a także niektóre stany zapalne i schorzenia o podłożu bakteryjnym. Napary chętnie stosuje się np. w przypadku zatruć pokarmowych lub zaburzeń w trawieniu.

Joanna Kot – copywriterka, wolontariuszka,
doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta, wychowuje koty i słucha podcastów.
Źródło:
  • Kingsbury, Noel. Ukryta historia drzew. Sekretne właściwości 150 gatunków. Alma-Press, 2018.
  • Owen Johnson, i David More. Drzewa. Przewodnik Collinsa. 1600 gatunków i odmian drzew rosnących w Europie. Multico, 2019.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.