Loading...
Dom i rodzina

Jak wygląda pluskwa? Poznaj skuteczne sposoby na zwalczanie pluskiew!

Pluskwa wygląd

Pluskwy to jedne z tych owadów, które na pewno nie będą mile widziane w naszym domu. Niestety często problem zauważony zostaje zbyt późno, gdy natrętne robaki już się zadomowiły. Jak wygląda pasożyt? Czy można pozbyć się pluskiew na własną rękę? Jaki wpływ mają na człowieka? Jak rozpoznać, że pojawiły się w domu? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Jak wygląda pluskwa domowa?

Pluskwa domowa, inaczej nazywana jest łóżkową, ponieważ to właśnie w materacu, czy kanapie lubi się zagnieździć. Dopiero narodzone pluskwy potocznie nazywa się nimfami. Są one naprawdę maleńkie i często porównuje się je do ziarenka maku. Kiedy owad dorasta, zwiększa swoją wielkość, ale nadal nie jest duży. Dorosły osobnik z reguły nie przekracza 7 mm długości.

Wygląd pasożyta jest dość charakterystyczny. Ma spłaszczony kształt, pod warunkiem, że wcześniej się nie najadł. Kiedy dostarczy sobie pożywienia, to jego rozmiar może zwiększyć się nawet dwukrotnie.

Pluskwy nie posiadają skrzydeł, ale za to są bardzo skoczne. Ich kolor, gdy są najedzone, waha się między ciemnoczerwonym a brązowym. Kiedy są przed posiłkiem, są praktycznie przezroczyste. Owady żywią się krwią ludzką i zwierzęcą. Bez pokarmu potrafią przetrwać nawet kilka miesięcy.

Czy pluskwa jest groźna dla zdrowia człowieka?

Skoro pluskwa żywi się ludzką krwią, to oznacza, że musi ugryźć człowieka. Samo ugryzienie pluskwy nie boli. Podczas kąsania owad wpuszcza w miejsce ugryzienia substancję przeciwbólową, więc człowiek praktycznie nic nie czuje. Dopiero po upływie doby lub dwóch może odczuwać skutki ukąszenia. Na skórze bowiem pojawiają się swędzące zmiany.

Wygląd ugryzienia pasożyta może się nieco różnić. W większości przypadków można je rozpoznać po występowaniu czerwonych, małych plamek. Wraz z upływem czasu zmieniają się w silnie swędzące grudki lub bąble pęcherzykowe. Z reguły nie są większe niż 5 cm. Jeśli im się bliżej przyjrzeć, można zauważyć na zmianie jeden ciemniejszy punkt, oznaczający miejsce ukąszenia.

Kilka ugryzień w blisko siebie może spowodować, że plamki zleją się w jedną całość. Dzieci objawy ukąszenia przez pluskwę mogą odczuwać znacznie silniej.

Czy ugryzienie pluskwy wpływa na człowieka?

Przeprowadzane badania nie potwierdziły, żeby samo ugryzienie pluskwy miało jakikolwiek wpływ na zdrowie człowieka. Jedynie u niektórych osób bardziej podatnych na patogeny przenoszone przez pasożyta mogą wystąpić dodatkowe objawy, takie jak:

  • Gorączka;
  • Osłabienie;
  • Pokrzywka;

Występują jednak one niezwykle rzadko. W skrajnych przypadkach rozdrapanie zmian skórnych może prowadzić do zakażenia bakteryjnego.

Oznaki bytowania pluskwy w domu

Jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że pluskwy pojawiły się w naszym mieszkaniu, to konieczna jest bardzo dokładna inspekcja. Owady są bardzo maleńkie i oznaki ich bytowania, mogą być trudne do zauważenia. Pluskwy przede wszystkim doskonale się kamuflują.

Najlepiej czują się w zakamarkach. Mogą zagnieździć się choćby w materacu, kanapie, czy za meblami. Niemniej bezpieczne dla nich są gniazdka elektryczne, czy ramy obrazów.

Tak naprawdę oznaki bytowania pluskwy można spotkać w całym mieszkaniu. Dzięki swojej skoczności, owady bardzo szybko przemieszczają się z jednego przedmiotu na drugi.

Dodatkowo samo ugryzienie pluskwy może nakierować nas na to, że niechciane owady się zadomowiły. Na prześcieradle można zauważyć niewielkie ślady naszej krwi.

W sytuacji, gdy pluskwy się rozmnożyły i jest ich sporo w danym pomieszczeniu, to może się unosić w nim dość specyficzny zapach przypominający woń kolendry.

Jak pozbyć się pluskwy łóżkowej?

Pozbycie się pluskwy łóżkowej nie jest wcale prostym zadaniem. Pierwszym krokiem do ich zwalczenia jest namierzenie gniazda. Najczęściej można je zauważyć w okolicy łóżka. Kiedy gniazdo zostanie znalezione, trzeba się go pozbyć za pomocą odkurzacza.

Po dokładnym odkurzeniu należy wszystko dokładnie wyczyścić i zdezynfekować. Naszą uwagę powinny przyciągnąć głównie trudno dostępne miejsca. Trzeba pamiętać, że pluskwa jest na tyle mała, że może wejść praktycznie wszędzie.

Następnie trzeba wyprać pościel oraz poduszki i kołdrę. Owady nie lubią wysokich temperatur, więc pralkę trzeba nastawić na minimum 60 stopni. Dobrze jest też dodać sporą ilość detergentów. Jeśli w domu są pluszowe zabawki, to również na nich można znaleźć oznaki bytowania pluskwy. Im na pewno też nie zaszkodzi pranie.

Innym sposobem na pozbycie się pluskwy łóżkowej jest temperatura. Zbyt wysoka lub niska może spowodować, że owady znikną. Ciężko jednak doprowadzić do tego, aby w pomieszczeniu było co najmniej -5 stopni.

Profesjonaliści zajmujący się odpluskwianiem

Pluskwy żerują głównie nocą. Największą aktywnością wykazują się wczesnym rankiem, kiedy wszyscy domownicy jeszcze śpią. Kawałek odsłoniętej skóry to dla pasożyta idealna okazja na zdobycie pokarmu, czyli krwi. Dlatego tak chętnie zamieszkują w okolicach łóżka. Mają znacznie ułatwiony dostęp do swojego żywiciela.

Choć generalne porządki na pewno nie zaszkodzą, to nie ma całkowitej gwarancji, że pasożyty na stałe znikną z naszego domu. Warto wiedzieć, że jaja pluskiew zawierają specjalną substancją, która zwiększa ich przyczepność do podłoża. Tym sposobem sam odkurzacz może sobie nie poradzić.

Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z firmy, która na co dzień zajmuje się likwidacją szkodników. Specjaliści wyposażeni są w wysokiej jakości sprzęt i odpowiednie środki chemiczne skutecznie zwalczające insekty.

Przed podjęciem współpracy warto dopytać pracowników o to, z jakich środków korzystają i czy są one bezpieczne. Wiele przedsiębiorstw stawia teraz na produkty niezagrażające zdrowiu człowieka, czy zwierząt domowych. Jednak czasami może okazać się, że to, co bezpieczne dla człowieka, nie będzie takie dla psa, czy kota.

Najczęstszym sposobem na zwalczanie pluskiew jest zastosowanie żelu lub zamgławiania. Rozkłada się je w miejscach, bytowania owadów. Następnie wydzielana jest substancja trująca dla insektów. Problem zostaje zażegnany i pluskwy na pewno szybko nie wrócą.

Skąd się biorą pluskwy łóżkowe?

Pluskwa łóżkowa
Źródło: Pexels.com

Pluskwy łóżkowe wbrew przekonaniom wielu osób nie zagnieżdżają się na skutek nieporządku w domu. To czy odkurzanie i mycie podłóg odbywa się codziennie, czy raz na tydzień nie ma żadnego znaczenia. Choćby ktoś mieszkał w sterylnym domu, to insekty i tak mogą się pojawić i uprzykrzać życie. To, skąd się wzięły, w dużej mierze nie jest spowodowane naszą winą.

Do najczęstszych przyczyn zadomowienia się pluskiew można zaliczyć:

  • Przebywanie w miejscu, gdzie było gniazdo. Wystarczy zostać na jedną noc w hotelu, czy schronisku, gdzie zagnieździły się owady i przenieść kilka z nich na ubraniu, czy w walizce.
  • Przyjęcie przedmiotów, w których znajdowały się jaja lub dorosłe osobniki. Choć chwali się dać drugie życie meblom, czy ubraniom, to one mogą nas narażać na pluskwy w domu.
  • Przeniesie ich na zwierzętach domowych.
  • Przeniesienie insektów na ubraniu po pobycie w restauracji, czy innym publicznym miejscu.
  • Przyniesienie ich przez gości.
  • Nocowanie u znajomych, którzy zmagają się z pluskwami.
  • Przeprowadzka do mieszkania, w którym już wcześniej były pasożyty.

Pluskwy na swoich odnóżach mają specjalne haczyki, które ułatwiają im przyczepność do różnego rodzaju powierzchni.

Profilaktyczne zapobieganie występowaniu pluskiew łóżkowych

Niepozorny wygląd pasożyta sprawia, że ciężko go zauważyć. Dopiero kiedy osobników pojawia się więcej, problem jest bardziej widoczny. Niestety w tym wypadku nie ma innego wyjścia, jak wszystko dokładnie wysprzątać i zatrudnić specjalistyczną firmę zajmującą się zwalczaniem tych owadów.

Można jednak przeprowadzić kilka zabiegów, które zmniejszą ryzyko wystąpienia pluskiew.

  1. Po powrocie z hotelu, od znajomych, czy innego miejsca, w którym były tapicerowane meble, wszystkie ubrania oraz torbę podróżną należy wyprać w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni.
  2. W tych samych miejscach wcześniej przeprowadzić oględziny. Zajrzeć pod materac i ogólnie wokół łóżka.
  3. Do walizki, czy plecaka, których nie da się wyprać, można użyć parownicy. Wysoka temperatura skutecznie wyeliminuje pasożyty. Parownicę można kupić prawie w każdym markecie.
  4. W sypialni ograniczyć ilość mebli i sprzętów do niezbędnego minimum. Warto zrezygnować z dywanów.
  5. Spróbować zmniejszyć ilość szczelin w pobliżu łóżka. Dzięki temu pluskwy nie będą miały gdzie się zagnieździć.

W Polsce pluskwy na jakiś czas prawie całkowicie dały o sobie zapomnieć, aby po latach wrócić ze zdwojoną siłą. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że są trudne do zwalczania. Osoby, które zmierzyły się z problemem, próbowały wielu sposobów, często nieskutecznych. Choć owady nie są groźne, to ich bytowanie w naszych domach nie jest mile widziane. Do rozpoczęcia walki z pluskwami potrzebna jest spora cierpliwość i zawziętość w działaniu.

Pluskwy a zdrowie psychiczne

Co ciekawe, niektóre osoby, które zostały pogryzione przez pluskwy, mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Cierpią na bezsenność, ponieważ obawiają się ataku owadów w nocy. Poza tym mają wrażenie, że pasożyty ciągle są na ich ciele, odczuwają swędzenie, mimo że na skórze nie ma żadnych zmian świadczących o ukąszeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.