Loading...
ChorobyDom i rodzina

Jak wygląda stulejka u dzieci, jakie są jej przyczyny i jak skutecznie ją wyleczyć?

Lekarz rozmawiający z chłopcem o problemie stulejki u dzieci

Stulejka to wciąż temat, o którym nie mówi się zbyt wiele, przez co poziom świadomości społecznej w tej kwestii jest niski. Nie zawsze rodzice potrafią rozpoznać ten defekt u małych chłopców, przez co oni sami dorastają, nie będąc świadomymi problemu. Z takiej nieświadomości może się zrodzić wiele kłopotów, od frustracji z powodu pierwszych nieudanych prób rozpoczęcia życia seksualnego, aż do odnawiających się infekcji, w wyniku niemożności wystarczającego zadbania o higienę intymną. Mówienie zatem o tym problemie i oswajanie się z nim, może pomóc wielu rodzicom oraz samym dzieciom czy nastolatkom, w rozpoznaniu stulejki. Stulejka nie jest poważnym defektem, ale nieleczona może nieść ze sobą duże konsekwencje. Najlepiej jest więc uporać się z nią jak najwcześniej, dzięki czemu dziecko nie będzie odczuwało dyskomfortu w trakcie dorastania, a o mniej przyjemnych aspektach sprawy (zabieg) nie będzie w ogóle pamiętało. Przyjrzyjmy się zatem temu jak wygląda stulejka u dzieci i jak sobie z nią radzić.

Co to stulejka i jakie są jej przyczyny? Czy dotyczy tylko dzieci?

Zacznijmy więc od początku i odpowiedzmy na pytanie co to stulejka. Otóż stulejka jest to intymny defekt anatomiczny dotyczący męskiego organu płciowego – prącia. Polega on na zwężeniu ujścia napletka (fałdu skóry pełniącego funkcję ochronną mocno unerwionej żołędzi) w stopniu, który uniemożliwia odprowadzenie go do rowka zażołędnego. Prawidłowo ułożony napletek powinien dawać się bezproblemowo i bezboleśnie odprowadzać do rowka zażołędnego, zarówno w stanie spoczynku, jak i we wzwodzie. W przypadku występowania stulejki tak się jednak nie dzieje i odwiedzenie go jest w ogóle niemożliwe lub wywołuje duży dyskomfort, ból, a w ekstremalnych przypadkach nawet krwawienie.

Problem ten może występować tak naprawdę u mężczyzn w każdym wieku i może on być wrodzony oraz nabyty. Stulejka u dzieci to najczęściej tzw. „stulejka fizjologiczna”, czyli wrodzona. W jej przypadku należy być szczególnie ostrożnym, ponieważ u chłopców do trzeciego roku życia, napletek jest w sposób naturalny przyklejony do żołędzi (konglutynacja) i próby odprowadzenia go na siłę, mogą doprowadzić do powstania tzw. załupka (stan odwrotny do stulejki, w którym raz odprowadzony napletek nie daje się z powrotem nasunąć na żołądź), czyli kolejnego defektu. Jeżeli natomiast po ukończeniu trzeciego roku życia i później, w wieku dojrzewania, stulejka fizjologiczna się utrzymuje,to jest to znak, że należy skonsultować się z lekarzem.

Stulejka może wystąpić również u dorosłych mężczyzn, którzy wcześniej nie doświadczali takich problemów. Może być na przykład efektem źle zaleczonych stanów zapalnych cewki moczowej, w wyniku których po wewnętrznej stronie napletka pojawiają się blizny uniemożliwiające odprowadzenie go.

Stulejka u dzieci i dorosłych – czy jest groźna?

Stulejka sama w sobie nie jest groźna, jednak nieleczona może doprowadzić do szeregu schorzeń i komplikacji, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Głównym zagrożeniem, wynikającym z nieleczonej stulejki, jest fakt, że mężczyzna jej doświadczający, nie może w prawidłowy sposób dbać o higienę penisa. Pod napletkiem bowiem gromadzi się tak zwana „mastka”, czyli wydzielina tłuszczowa, która pełni funkcję naturalnego nawilżacza ułatwiającego odbycie stosunku seksualnego. Mastka powinna być jednak regularnie usuwana spod napletka, gdyż jej nagromadzenie może doprowadzić do stanu zapalnego. Naukowcy dopatrują się w nieregularnym usuwaniu wydzieliny przyczyn wielu zmian nowotworowych u mężczyzn.

Nieleczona stulejka u dzieci może prowadzić do nieuświadomienia młodych chłopców, że jest to problem. To może natomiast prowadzić do złych doświadczeń w trakcie pierwszych prób odbywania stosunków płciowych. Takie doświadczenia mogą mieć wpływ na negatywne postrzeganie sfery seksualnej i pojawienie się frustracji emocjonalnej na tym tle, co może poskutkować poczuciem wyobcowania i zahamowaniem prawidłowego rozwoju psycho-seksualnego. Dlatego też stulejka powinna być rozpoznana i zaleczona tak szybko, jak to tylko możliwe.

Do innych konsekwencji zdrowotnych nieleczonej stulejki w dorosłym życiu należą m.in.:

  • nawracające stany zapalne penisa i cewki moczowej;
  • problemy z uzyskaniem i utrzymaniem erekcji;
  • problemy z ejakulacją i osiągnięciem orgazmu;
  • stany zapalne układu moczowego;
  • pogłębienie stanu stulejki;
  • uniemożliwienie prowadzenia prawidłowego życia seksualnego;
  • nowotwory prącia.

Jak wygląda leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych?

Mama z synkiem rozmawiająca z lekarzem o stulejce u dzieci
Źródło: freepik.com

Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, stulejka to problem, który może dotknąć mężczyzn w każdym wieku. Stulejka fizjologiczna u dzieci to problem, który powinien zostać rozpoznany przez rodziców. Leczenie tego defektu różni się w zależności od wieku pacjenta. U dzieci najczęściej stosuje się leczenie zapobiegawcza, w którym wykorzystuje się maści sterydowe zawierające specjalne inhibitory, które po wniknięciu w tkankę skórną powodują stopniowe uelastycznienie się i odklejanie napletka od żołędzi. Jest to najmniej inwazyjny sposób leczenia. Jeżeli jednak z jakichś powodów ten rodzaj uporania się z problemem nie jest wskazany, lekarz może zdecydować, że niezbędny jest zabieg chirurgiczny. W przypadku małych dzieci, operacja taka odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Jest to tzw. „plastyka napletka”, czyli chirurgiczne poszerzenie ujścia napletka tak, by po zagojeniu dawał się swobodnie odprowadzać i nasuwać na żołądź. Całość takiego zabiegu razem z wybudzeniem dziecka nie trwa dłużej niż kilka godzin. W okresie rekonwalescencji stosuje się środki przeciwbólowe i antyseptyczne, które ułatwiają gojenie się rany.

U dorosłych stosuje się wyłącznie metodę chirurgiczną, z tym że zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Rekonwalescencja po operacji plastyki napletka trwa zwykle kilka tygodni, ale tylko w okresie pierwszych kilku dni wywołuje większy ból i dyskomfort przy poruszaniu się, kąpieli i chodzeniu (spowodowane jest to nadwrażliwością żołędzi, która wcześniej nie była przyzwyczajana do bodźców dotykowych), dlatego też zaleca się, by po zabiegu pozostać przez kilka dni w domu. W przypadku bardziej zaawansowanej stulejki, lekarz może zdecydować się na tzw. „obrzezanie”, czyli usunięcie fragmentu napletka wraz z jego ujściem. Obrzezanie może być częściowe lub całkowite, w czasie którego usuwa się cały napletek. To rozwiązanie jednak stosuje się nieporównywalnie rzadziej.

Profilaktyka i diagnozowanie w leczeniu stulejki u dzieci

Rodzice dzieci płci męskiej powinni pamiętać o sprawdzaniu odprowadzalności napletka u swoich pociech, w czasie codziennych czynności higienicznych. Należy jednak robić to z należytą delikatnością, gdyż nieprawidłowe, zbyt silne próby odwiedzenia napletka, mogą stać się przyczyną późniejszej stulejki, ponieważ zostanie naderwana skóra, która po jakimś czasie zbliznowacieje. Jak wspomnieliśmy wyżej, nie należy również panikować, jeśli mamy do czynienia ze stulejką fizjologiczną, czyli taką, która jest zupełnie niegroźna do trzeciego roku życia dziecka. Jeśli jednak dziecko dorasta, a stan ten się nie zmienia i napletek nadal nie daje się odprowadzić lub przy odprowadzaniu wywołuje ból, najprawdopodobniej mamy już do czynienia ze stulejką patologiczną i należy udać się do lekarza. W przypadku małych chłopców, rozwiązanie może przynieść wizyta u lekarza dziecięcego, natomiast w przypadku starszych dzieci lub nastolatków, należy wybrać konsultację z urologiem.

Diagnostyka stulejki nie jest procesem skomplikowanym i trwa bardzo krótko. Proces ten polega na lekarskiej ocenie stopnia odprowadzalności napletka. Po jej zakończeniu, lekarz dobiera odpowiedni rodzaj leczenia. Urolog jest również zobowiązany do poinstruowania pacjenta o środkach przygotowania się do zabiegu oraz o tym, jak zachowywać się w okresie rekonwalescencji, by przyspieszyć gojenie się ran i zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia stulejki (sytuacja bardzo rzadko spotykana). Przygotowanie do zabiegu dotyczyć może jedynie starszych dzieci, ponieważ polega na wydepilowaniu okolic intymnych – włosy łonowe mogłyby przeszkadzać w trakcie zabiegu. Warto też na dzień operacji włożyć ciasną bieliznę tak, by ograniczyć możliwość ruchu prącia, co z początku wywoływać może duży ból.

Nieco więcej pracy wymaga okres rekonwalescencji, ponieważ oprócz nabycia odpowiednich środków przeciwbólowych i antyseptycznych, a także opatrunków (w pierwszych dobach może dochodzić bowiem do krwawień, ale nie powinno być to przyczyną niepokoju), przydatna jest też wiedza, że mogą wystąpić obrzęki i ból. W pierwszym tygodniu po zabiegu warto przyklejać plastrami lub opatrunkami, penisa do brzucha tak, by utrzymywać go w pozycji pionowej. To sprzyja szybszej regeneracji tkanek, gojeniu się ran oraz ustąpieniu opuchlizny. Do zabiegów plastyki napletka używa się szwów rozpuszczalnych, które zaczną wypadać samoistnie po upływie około dziesięciu dni i jest to proces praktycznie nieodczuwalny. Po upływie miesiąca, pacjent nie powinien odczuwać już skutków zabiegu, a napletek powinien dawać się odprowadzać w sposób bezproblemowy. W przypadku stulejki u dzieci, zaleca się jeszcze dodatkową konsultację lekarską po upływie około dwóch lub trzech tygodni, w celu skontrolowania przebiegu gojenia.

Stulejka jest nadal dość wstydliwą przypadłością dla mężczyzn. Wielu z nich nie decyduje się na leczenie z powodu lęku, jaki wzbudza zabieg przeprowadzany na najdelikatniejszej części ich ciała. Tym więc lepszym rozwiązaniem wydaje się uporanie się z problemem w wieku, z którego wspomnienia zacierają się w głowi bardzo szybko. To natomiast zależy już wyłącznie od uważności i odpowiedzialności rodziców małych chłopców. Niewykonanie prostego zabiegu w odpowiednim momencie, może bowiem zaważyć na zdrowiu dziecka, kiedy stanie się już dorosłym.

Źródło:

  • Drewa T., Juszczak K., Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Wydawnictwo PZWL, 2018.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.