Loading...
Choroby

Jak wygląda terapia uzależnień?

Mężczna na terapii uzależnień

Perspektywa rozpoczęcia terapii często napawa osoby uzależnione lękiem. Nie ma w tym nic dziwnego, człowiek naturalnie obawia się zmian. Trzeba jednak uświadomić sobie, że tkwienie w alkoholizmie, narkomanii czy lekomanii może prowadzić do zatrucia, wyniszczenia organizmu i śmierci. Im szybciej chory rozpocznie terapię, tym lepiej.

Przebieg terapii uzależnień jest oczywiście w dużej mierze uzależniony od nurtu, w którym pracuje konkretny ośrodek. Cel leczenia zawsze jest jednak ten sam: nauczenie pacjenta życia w trzeźwości. Terapeuta przygotowuje chorego na nawroty. Osoba uzależniona potrafi rozpoznać ich pierwsze objawy oraz nauczyć się, jak reagować w takiej sytuacji, żeby nie doszło do przerwania trzeźwości. Terapia, w przeciwieństwie do detoksykacji, nie jest skoncentrowana na skutkach, ale przyczynach. Terapeuta pracuje z pacjentami podczas zajęć grupowych oraz indywidualnych. Leczenie w ośrodku jest więc doskonałą okazją, żeby przepracować trudne doświadczenia, od których chory uciekał za pomocą używek.

Pacjenci uczą się, jak prowadzić satysfakcjonujące życie, mimo abstynencji. Dzięki temu, przestają koncentrować się na szybkich, łatwo dostępnych przyjemnościach. Zamiast tego, uczą się podejmować działania wymagające wysiłku, żeby osiągnąć satysfakcję na poziomie psychicznym, a nie tylko fizycznym.

Ośrodek leczenia uzależnień w Warszawie

Wiele ośrodków działa na podstawie autorskich programów leczenia. Nie oznacza to jednak, że nie ma między nimi cech wspólnych. Ośrodek leczenia uzależnień w Warszawie prowadzi terapię poznawczo-behawioralną. Pacjenci mogą w ten sposób przepracować problemy, leżące u podstaw nałogu lub z niego wynikające np. depresję, lęk i zaburzenia osobowości. Terapia pozwala zmienić sposób myślenia i reagowania w trudnych sytuacjach. Ułatwia też choremu ustalanie celów na przyszłość. Terapeuci stosują również tzw. dialog motywacyjny. Ma to na celu znalezienie w pacjencie wewnętrznej motywacji do zmian. Dzięki temu, chory stopniowo uniezależnia się od terapeuty i dobrze radzi sobie po wyjściu z ośrodka.

Ośrodek wykorzystuje też model społeczności terapeutycznej. Chorzy otrzymują wsparcie ze strony terapeuty oraz siebie nawzajem. W ośrodku powstaje społeczność, która ma ten sam cel i zmaga się z podobnymi problemami. Chorzy wymieniają się doświadczeniami i opowiadają o trudnościach. Zmniejsza to poczucie samotności, z którym często zmagają się osoby uzależnione. Społeczność terapeutyczna przygotowuje też pacjenta do funkcjonowania w towarzystwie po opuszczeniu ośrodka. Podczas pobytu w klinice chory korzysta też z dodatkowych aktywności, które wypełniają początkową pustkę po odstawieniu alkoholu czy narkotyków. Mogą to być np. zajęcia artystyczne lub sportowe.

Terapia uzależnień całkowicie zmienia życie chorego. Pacjenci szybko przekonują się, że zapisanie się do ośrodka było słuszną decyzją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.