Loading...
ChorobyCiałoZdrowie

Jak wygląda ugryzienie kleszcza i kiedy może być niebezpieczny?

Kleszcz

W cieplejszych miesiącach wszyscy starają się uciec do natury, zapominając, że jest ona obarczona wieloma zagrożeniami. Jednym z nich są kleszcze. Ugryzienie kleszcza u osoby może powodować najbardziej nieprzyjemne konsekwencje.

Jak wygląda ugryzienie kleszcza? Czy ślad po kleszczu jest groźny? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Przyczyny ukąszenia kleszcza u ludzi

Kleszcze są krwiopijcami, więc tylko czekają, żeby na kogoś się wpełznąć i dobrze się nim najeść. Ale jest jeden problem — kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby. Jeśli zostaniesz ugryziony przez chorego krwiopijcę, może przekazać Ci niebezpieczne dolegliwości.

Doświadczeni turyści wiedzą, gdzie czai się niebezpieczeństwo. Spróbujmy to zrozumieć i my.

Ślad po kleszczu można zdobyć na kilka sposobów:

  • Jeśli odwiedzisz regiony, lasy i parki endemiczne dla kleszczy;
  • Jeśli spacerujesz w takich regionach w otwartych ubraniach. Kleszcz z łatwością ciągnie się do ustronnego miejsca na ciele i będzie ssał przez kilka godzin;
  • W momencie, gdy ściśle komunikujesz się ze zwierzętami (psami, kotami), które często noszą kleszcze. Także z ludźmi, którzy mogą przynieść krwiopijcę na ubraniach, w bukiecie kwiatów lub na gałęziach.

Pamiętaj, żeby ubierać się tak, aby skóra była jak najbardziej zakryta, na przykład wsuń spodnie do skarpet, a rękawy do rękawiczek. Wówczas kleszczowi trudno będzie dostać się na skórę. Ci krwiopijcy zwykle siedzą w trawie i czepiają się nóg.

Po znalezieniu się na człowieku kleszcze szukają miejsc o cienkiej skórze. Dlatego często można je znaleźć w pachwinach, dolnej części pleców, pod pachami, za uszami i na szyi, a także we włosach na głowie.

Jak wygląda ślad po kleszczu u człowieka?

Po wędrówce po naturze zbadaj swoją skórę, a tam, gdzie nie możesz, pozwól sprawdzić znajomym. Znalezienie ukąszenia kleszcza jest szczególnie łatwe, jeśli krwiopijca jest nadal na miejscu. Gdy nasyca się, przytyje, więc trudno go nie dostrzec. A jeśli już się pożywił i odpadł, jakie są inne objawy ukąszenia kleszcza u człowieka?

Fakt, że ugryzł cię kleszcz, można zrozumieć przez czerwoną zaokrągloną plamę na powierzchni skóry. Rzadko kształt jest owalny lub z nierównymi krawędziami. Dodatkowe objawy ukąszenia kleszcza u ludzi mogą obejmować obrzęk, wysypkę i swędzenie. W takim przypadku ból zwykle nie występuje.

Swędzenie i inne objawy ukąszenia kleszcza u osoby występują w odpowiedzi na dostanie się śliny krwiopijcy do rany. Często takie objawy obserwuje się u alergików, dzieci, osób starszych i osób, których odporność jest osłabiona. W takim przypadku reakcja alergiczna na ugryzienie może być dość silna, ale jej objawy można złagodzić za pomocą leków przeciwhistaminowych.

Pierwsza pomoc po ukąszeniu kleszcza

Jeśli znajdziesz na swoim ciele ssącego kleszcza, pierwszą rzeczą do zrobienia jest jego usunięcie. Najlepiej powierzyć tę sprawę specjalistom: skontaktować się z placówką ratunkową w klinice. Jeśli nie jest to możliwe, wyciągamy kleszcza samodzielnie. Najważniejsze jest, żeby nie pozwolić, aby jego głowa oderwała się i pozostała w ranie. To nie jest takie proste, ponieważ kleszcz trzyma się bardzo mocno. W żadnym wypadku nie można go zmiażdżyć — niebezpieczeństwo zarażenia się jakąś chorobą tylko wzrośnie.

Przed wyjęciem kleszcza uzbrój się w alkohol lub chlorheksydynę, aby potraktować miejsce ukąszenia kleszcza. Do usunięcia kleszcza dobrze jest mieć pod ręką pęsetę medyczną, ale można też użyć smyczy lub samodzielnie wykonanej strzykawki próżniowej.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Objawy ukąszenia przez kleszcza u ludzi zostały rozwiązane, samo ukąszenie zostało znalezione, teraz należy wyciągnąć krwiopijcę.

  • Traktujemy ręce, pęsety i miejsce ukąszenia alkoholem lub chlorheksydyną.
  • Chwytamy owada pęsetą jak najbliżej jego głowy.
  • Powoli obracamy kleszcza o około 180 stopni, prostopadle do skóry, wykonując ruchy odkręcające. Najważniejsze jest, aby nie spieszyć się i nie szarpać.
  • Po usunięciu kleszcza ponownie potraktuj miejsce ukąszenia alkoholem lub innym analogiem.
  • Umieść usuniętego kleszcza w małym szklanym pojemniku i szczelnie go zamknij.
  • Zabierz kleszcza do laboratorium, aby sprawdzić, czy był nosicielem jakichkolwiek chorób.

Jeśli nie masz pęsety, użyj wełnianej nitki lub pióra lasso. Możesz również równomiernie odciąć górną część strzykawki, przymocować ją do miejsca ukąszenia i wyciągnąć kleszcza pod ciśnieniem.

Jak leczyć ślad po kleszczu?

Po pierwsze, pamiętaj, że kleszcza nie należy smarować olejem ani kremem w nadziei, że sam się wydostanie. Licz lepiej na siebie.

Możesz leczyć ranę po kleszczu u osoby mydłem i wodą, a następnie potraktować środkiem antyseptycznym. Możesz użyć alkoholu lub chlorheksydyny, która jest sprzedawana w każdej aptece. Opcjonalnie 5% JOD, woda kolońska — każda substancja dezynfekująca, która będzie pod ręką.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli celem jest usunięcie krwiopijcy, możesz skontaktować się z najbliższym punktem urazowym. Specjaliści ostrożnie wyciągną kleszcza, a ty musisz tylko pokazać „zwierzaka” pracownikom laboratorium. W tym celu należy umieścić usuniętego kleszcza w czystym pojemniku, np. w probówce, słoiku lub fiolce. Lepiej, jeśli w tym pojemniku jest mokro. Aby stworzyć komfortowe warunki dla kleszcza, umieść tam na przykład ściereczkę ze zwilżoną wodą. W tej formie kleszcza należy dostarczyć do laboratorium w ciągu dwóch dni.

Każdy region ma własne organizacje odpowiedzialne za tego rodzaju badania. Sprawdzą twojego kleszcza i dadzą wyniki — chory/niechory i jaka jest choroba. Zwykle zajmuje to od jednego do dwóch dni.

Ugryzienie kleszcza — popularne pytania i odpowiedzi

  • Czy to prawda, że kleszcze żyją na drzewach?

W rzeczywistości kleszcze zwykle znajdują się w wysokiej trawie, około 30 cm od ziemi. W ten sposób łatwiej im przylgnąć do stóp tych, którzy przechodzą obok. Z tego samego powodu kleszcze szczególnie lubią znajdować się w pobliżu ścieżek, wyczuwają, gdzie najczęściej chodzą ludzie i zwierzęta. Czasami kleszcze wspinają się na krzewy i dolne gałęzie drzew.

  • Gdzie zwykle gryzą kleszcze?

Rana po kleszczu zwykle znajduje się w miejscach, w których skóra jest cienka, gdzie łatwiej jest ją ugryźć. Ssą w pachwinie, na brzuchu i dolnej części pleców, pod pachami, na klatce piersiowej, za uszami, na szyi i na skórze głowy. Ukąszenie kleszcza u ludzi wygląda jak czerwona okrągła plama, a sam kleszcz z reguły znajduje się na niej, zanurzając trąbę pod skórą.

  • Czy mogę polać kleszcza olejem lub alkoholem?

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że jeśli kleszcz zostanie zalany olejem, benzyną, alkoholem lub posmarowany tłustym kremem, dusi się i sam odpadnie. Nic takiego. Poprzez manipulacje możesz tylko pobudzić kleszcza, aby zassał się mocniej. Lepiej jest leczyć ukąszenie kleszcza środkami antyseptycznymi, takimi jak alkohol lub wódka. Wystarczy woda z mydłem i wyciągnięcie go pęsetą.

  • Co zrobić w przypadku, gdy nie ma możliwości pobrania kleszcza do analizy?

Obserwuj stan osoby dotkniętej chorobą. Jeśli jest to stan zapalny w miejscu ukąszenia kleszcza, powinien zniknąć w ciągu 1-2 dni. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest uważane za minimalne. Jeśli obrzęk pozostanie lub wzrośnie należy udać się do lekarza. Nie będzie zbędne, aby stale mierzyć temperaturę ofiary. Jeśli wzrośnie w ciągu 10 dni od ukąszenia, istnieje poważne ryzyko rozwoju infekcji. Zatem nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

  • Co jeśli po ugryzieniu na wszelki wypadek zaczniesz pić antybiotyki?

Takie ubezpieczenie jest bezcelowe i niebezpieczne. Po pierwsze, nie każdy kleszcz jest zainfekowany, po drugie, nie każdy chory kleszcz przekaże dolegliwość. Po trzecie, antybiotyki nie są przypadkowo wydawane na receptę lekarza. Bez odpowiedniej wiedzy nie wybierzemy optymalnego leku i dawki.
Ale najgorsze jest to, że nadużywanie losowych antybiotyków może grozić poważnymi problemami.

  • Jakie mogą być konsekwencje po ukąszeniu kleszcza?

Mężczyzna ugryziony przez kleszcza
Źródło: Pexels.com

Jeśli kleszcz nie był nosicielem jakiejkolwiek infekcji, nie oznacza to, że jego ukąszenie nie jest niebezpieczne.

Jeśli nie zwrócisz się do lekarza na czas, możesz spotkać się z różnymi konsekwencjami takiego ugryzienia. Po pierwsze, może wystąpić ropienie w miejscu ukąszenia kleszcza. Po drugie, możliwe są różnego rodzaju alergie, obrzęki (obrzęk Quinckego). Konsekwencje mogą być bardzo poważne, aż do paraliżu, zatrzymania oddechu, zaprzestania aktywności mózgu i śmierci.

Jak zapobiegać kleszczowemu zapaleniu mózgu i boreliozie?

Zagrożenie najczęściej występuje w lesie, choć kleszcze mogą również czekać na swoją ofiarę w parkach miejskich. Nie potrafią latać, więc siedzą w trawie i wskakują na ciało, jeśli ktoś podejdzie wystarczająco blisko. Więc dla bezpieczeństwa należy:

  • Unikać miejsc porośniętych wysoką trawą;
  • Wychodząc na łono natury, starać się nie zostawiać gołych miejsc poniżej talii i wkładać koszulę w spodnie;
  • Siedząc na trawie w czasie odpoczynku, co 10 minut sprawdzać głowę, szyję, ręce i inne narażone miejsca;
  • Stosować repelenty przeciw kleszczom.

Te krwiopijne owady atakują nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Dlatego po spacerze należy dokładnie sprawdzić ciało zwierzęcia. W przeciwnym razie zwierzę będzie cierpieć, a pasożyt przejdzie na żywiciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.