Loading...
Sport

Jak wykorzystać tarcze bokserskie na treningu?

Mężczyzna wykorzystuje tarcze bokserską na treningu na siłowni

Artykuł partnera.

Jeżeli trenujesz sporty walki, to na pewno dobrze wiesz, jak ważne jest urozmaicanie swoich treningów. Dobry zawodnik musi przede wszystkim prawidłowo opanować technikę, ale i wykazywać się szybkością, siłą i dobrym refleksem. Treningi z workiem, sparingi, bieganie czy skakanie na skakance to tylko niektóre elementy przygotowań do walki.

Na uwagę zasługują również tarcze bokserskie (sprawdź na https://mmaniak.pl/147-tarcze-bokserskie.html) – znane także pod nazwą łap trenera. Znasz ten rodzaj sprzętu? W tym artykule przyjrzymy się im bliżej i przedstawimy Ci sposoby na to, jak możesz je wykorzystać, aby podszlifować swoje umiejętności.

Cechy charakterystyczne tarcz bokserskich i zalety ich używania

Warto zwrócić uwagę na to, że na rynku istnieje kilka rodzajów tarcz. Typowe tarcze bokserskie są raczej małych rozmiarów (odpowiadają wielkości dłoni trenera). Znakomicie sprawdzą się do poprawienia precyzji uderzeń. Ze względu na ich lekkość są też bardzo wygodne dla tarczującego.

Pałki treningowe oraz packi (tarcze umieszczone na dłuższych rękojeściach) sprawdzą się natomiast do nauczenia zawodnika unikania ciosów. A do trenowania siły uderzeń przyda się mu tarcza power punch charakteryzująca się okrągłym kształtem i dwoma uchwytami. Wszystkie z nich mogą mieć kształt prosty lub lekko profilowany „po łuku”. Producenci stale starają się dopracowywać łapy trenera – w taki sposób, aby jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo i wygodę tarczującego oraz ucznia.

Główną korzyścią z wykorzystywania tarcz bokserskich na treningu jest możliwość dokładnej obserwacji techniki boksera przez trenera. Odpowiedni zestaw ćwiczeń pozwoli także na dopracowanie koordynacji jego ruchów, celności i poprawienia tempa zadawanych ciosów. To jednak nie wszystko. Trenowanie na tarczach poprawia również pracę nóg i wyczucie dystansu oraz daje możliwość wypróbowania różnych kombinacji ciosów. W dodatku łapy trenera wyrabiają nie tylko umiejętności ataku, ale i obrony.

Producenci oferują modele wykonane ze skóry syntetycznej oraz skóry naturalnej. W sprzedaży dostępne są tarcze w różnych rozmiarach i o różnych kształtach.

Przykładowe ćwiczenia z łapami trenera

Bardzo ważne jest docenienie różnicy pomiędzy uderzaniem w worek a uderzaniem w łapy trenera. W pierwszym przypadku ma się do czynienia z większą przewidywalnością i koniecznością użycia większej siły. Natomiast w drugiej sytuacji należy skupić się przede wszystkim na ruchu i technice. Trener może w każdej chwili postawić na inne ułożenie swoich rąk.

Tarczujący powinien wypracować odpowiedni rytm pracy i jak najnaturalniej odzwierciedlić sytuację walki na ringu. Dobry trener będzie przechodzić od ataku do obrony, zmuszając podopiecznego do wykorzystywania różnych kombinacji – krótkich i długich ciosów, prostych, sierpowych i tych z dołu. A każdy trening powinien dawać uczniowi możliwości pracy nad swoimi słabościami – biorąc pod uwagę wskazówki tarczującego.

Jeżeli jeszcze nie próbowałeś treningu z łapami trenera, to najwyższa pora to zmienić! Mamy nadzieję, że ten wpis przekonał Cię do ich wypróbowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.