Loading...
Leki i suplementy

Jak wzmocnić stawy?

Ból stawów


Ludzki organizm jest biologiczną maszyną, a stawy są jednym z jej ważniejszych elementów. Jeśli się zepsują, maszyna zaczyna pracować w trybie awaryjnym, który przysparza dużo cierpienia. Dowiedz się, co robić, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzeń stawów.

Ruszaj się

Stawy nie zrobią się silne, ponieważ siedzisz osiem godzin przed ekranem komputera, a w domu leżysz na kanapie przed telewizorem. Muszą one doświadczyć obciążeń, w konsekwencji których staną się mocniejsze, żeby temu naciskowi się oprzeć. To oznacza konieczność regularnego uprawiania sportu. Jaką dyscyplinę wybrać, żeby poprawić kondycję swoich stawów?

Duży nacisk na stawy powoduje jeżdżenie na nartach, które aktywizuje wszystkie partie ciała, począwszy od kręgosłupa w odcinku szyjnym aż po kostki w stopach. Niestety, jest to sport sezonowy, ale w oczekiwaniu na zimę i szaleństwo na stoku możesz zapisać się na kurs tańca. Będzie to wymagało od Ciebie intensywnego ruszania się, dzięki czemu szybko wzmocnisz swoje stawy. Jeśli wolisz mniej wymagające sporty, zacznij uprawiać nordic-walking, jogę albo pływanie. Z ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu spróbuj robienia przysiadów, chodzenia po schodach, skłonów.

Zmień niezdrowe nawyki

Na stan Twoich stawów wpływają czynności, które wykonujesz regularnie, np. w pracy przez długi czas siedzisz albo stoisz. Możliwe, że kiedy robisz zakupy, przeciążasz za bardzo jedną stronę ciała. Albo gdy zabierasz się za sprzątanie, wyginasz ciało w niezdrowe, nienaturalne pozycje. Jeśli zastanawiasz się, jak wzmocnić stawy podczas codziennych zachowań, raz na jakiś czas zrób sobie przerwę na małe ćwiczenia rozciągające, wyprostuj się, popraw swoją sylwetkę.

Jedz zdrowo

Właściwa dieta i zdrowy styl życia pomagają utrzymać stawy we wzorowej kondycji. Ważne jest, aby przyjmować regularnie pokarm, który zawiera takie składniki, jak witaminę D i wapń. Ta pierwsza sprawia, że organizm szybciej przyswaja wapń, a on z kolei pomaga wzmocnić kości i stawy. Składniki te znajdziesz w mleku i jego przetworach. Warto jest zatem raz na dzień, np. przed wyjściem do pracy albo przed pójściem spać, wypić sobie szklankę mleka. Dodatkowo wapń znajdziesz także w warzywach i owocach – szpinaku lub rabarbarze. Szukaj również produktów, które zawierają dużą dawkę witaminy C. Ma ona właściwości przeciwzapalne. Witamina ta jest obecna np. w cytrusach, kiełkach albo marchewce.

Swoją dietę możesz uzupełnić o suplementy na stawy, które w połączeniu ze zdrowym odżywianiem pomogą zapobiegać schorzeniom stawów. Pamiętaj o tym, aby dawkować je regularnie. Najlepsze suplementy na stawy wspomagają ich ruchomość, elastyczność oraz podatność na obciążenia.

Mniej się denerwuj

Kiedy jesteś w stresującej sytuacji, zazwyczaj Twoje mięśnie się spinają. Jest to groźna sytuacja dla stawów, bo jeśli żyjesz w długotrwałym stresie, może dojść do zapalenia zablokowanego stawu. Jak wzmocnić stawy w takiej sytuacji? Uprawiaj ćwiczenia relaksacyjne, które pozwolą Ci oczyścić umysł i rozluźnić spięte ciało. Osobom mającym tendencję do denerwowania się jest polecana joga. Przekonaj się o tym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.