Loading...
Dom i rodzina

Jak zachęcić dzieci i młodzież do aktywności fizycznej

Sala lekcyjna


Kiedyś najgorszą karą dla dzieci był zakaz wychodzenia na podwórko. Dziś raczej nikt już tego rodzaju dyscypliny nie stosuje. Nie ma sensu, kiedy same latorośle siedzą w domu i ledwo zwracają uwagę na porę roku.

Wpływ na jakość życia

O aspektach zdrowotnych siedzącego trybu życia, albo raczej ich braku nie ma się co rozpisywać. Każdy raczej zdaje sobie z tego sprawę. Jednak jest druga kwestia, jak przekonać siedzące przed komputerem dzieci, że życie to nie tylko najnowszy dodatek do gry czy kolejny „patostream” na YouTube?

Imprezy sportowe w szkole

W szkolnym budynku dzieci spędzają naprawdę dużo czasu. A osiem godzin lekcyjnych gdzie jedyną praktycznie aktywnością są przejścia z klasy do klasy nie leży nawet obok idei sportu. Może wiec warto coś zmienić? Gestia leży już tylko po stronie nauczycieli.

Sport z rodzicami

Zawsze znajdzie się okazja, żeby zrobić imprezę sportową. I często tak się właśnie dzieje, do tego zazwyczaj tylko z udziałem dzieci. Dlatego warto wziąć udział w czymś co zbliży nas do swoich pociech. Najlepiej sprawdzają się w tym wypadku gry wymagające wielu mniejszych drużyn. Dodatkowo można poszukać sponsorów, którzy zechcą przeznaczyć niewielką kwotę na drobne upominki. Ot chociażby zwykłe worki reklamowe. Dzieci będą miały w czym trzymać potem strój na W-F.

Gadżety

Nic tak nie rusza młodzieży jak fajny gadżet. Musi on być jednak przemyślany bo na zwykłą kolorową ulotkę nikt się nie nabierze, a nawet jak ją dostanie to i tak wyrzuci. Z okazji imprez sportowych można się postarać też o fajne upominki dla uczestników. Nie trzeba zatrudniać osób do ich rozdawania. Wystarczy rozłożyć je na ekspozytorze kartonowym, który będzie można użyć jeszcze nie raz i oddelegować jedną osobę aby miała na niego oko.

Jakie lekcje można prowadzić na świeżym powietrzu?

Powiedzmy sobie szczerze, do połowy klasy dociera to co mówi nauczyciel. Druga połowa jest zatopiona jak w letargu. Można to w dużej mierze zmienić i całą kasę wciągnąć w aktywność na lekcji.

Biologia w terenie

Dlatego zamiast wysiadywać odciski na pewnych częściach ciała może wybrać się na zewnątrz? Lekcja biologii na temat porostów czy rozmnażaniu mszaków i paprotników będzie o wiele bardziej interesująca. A materiały do nauki można zawsze przesłać na maila klasowego.

Kochanowski pisał o lipie

I nie jest to wcale sucha poezja bez poloru. Może nie każdy wyczuje tremę siedząc pod orzechem czy jarzębiną, ale zadanie pod tytułem „opis miejsca” w parku na pewno się uda. I do tego każdy będzie inny, wyjątkowy. Łatwo można odczytać, kto ma zadatki na inżyniera, kto na botanika, a kto widzi tylko piękno tego świata.

Co ma fizyka wspólnego z w-f-em?

Wbrew pozorom bardzo dużo. Szczególnie jak obecny temat dotyczy siły. Tym bardziej że jest ich bardzo wiele. Wystarczy boisko, deska i kilka piłek, aby większość zagadnień z tego tematu przerobić „na żywca”. A w razie konieczności można też skupić rozproszoną uwagę celnym rzutem. Oczywiście do kosza.

Nie warto wysilać się jeśli ma to iść na marne. Uczniowie jak się przyzwyczają do lekcji na zewnątrz będą na nie czekać z utęsknieniem. Poza tym łatwiej im będzie zapamiętać, jesteśmy wzrokowcami i dużo obrazów pozostaje w pamięci. Dlatego ważne jest odmienne podejście do lekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.