Loading...
Choroby

Jak zadbać o blizny po odmrożeniach?

Kobieta dba o swoje blizny po odmrożeniach

Artykuł sponsorowany.

Odmrożenia, podobnie jak oparzenia i inne uszkodzenia skóry mogą pozostawić blizny. Aby zminimalizować ich widoczność warto wiedzieć, jak zadbać o odmrożone miejsca w procesie gojenia i w jaki sposób pielęgnować powstałą bliznę. Dowiedz się najistotniejszych kwestii na temat odmrożeń i pielęgnacji blizn, które są „pamiątką” po nich.

Jak powstają odmrożenia i jakie warunki im sprzyjają?

Odmrożenia to skutek działania na skórę i położone pod nią struktury niskich temperatur. Powoduje to obkurczenie naczyń krwionośnych, a w efekcie niedokrwienie i niedotlenienie tkanek. W wyniku spadku temperatury i tworzenia się na skórze kryształków lodu przepływ krwi jest spowolniony, nie dociera ona w miejsca narażone na działanie niskiej temperatury, co sprzyja tworzeniu się obrzęków. Do odmrożeń przyczynia się nie tylko niska temperatura, ale także wiatr i duża wilgotność powietrza. W takich warunkach do odmrożenia może dojść nawet w temperaturze dodatniej, już przy +6 stopniach Celsjusza. Odmrożeniom sprzyjają także odwodnienie, głód, osłabienie i zmęczenie. Łatwiej może do nich dojść miejscach położonych na dużej wysokości, w górach. Na odmrożenia są narażone zwłaszcza osoby chore na cukrzycę i mające problemu ze strony układu krążenia. Pierwsze objawy odmrożenia to zblednięcie skóry, a następnie uczucie szczypania. Skóra robi się też błyszcząca, co łatwo zaobserwować zimą na policzkach. Jeśli odmrożenie postępuje, skóra stopniowo staje się twarda i  zaczerwieniona, dając uczucie mrowienia i pieczenia. Mogą pojawić się zaburzenia czucia i drętwienie.

Stopnie odmrożeń

Odmrożenia pierwszego stopnia to przejściowe zaburzenia krążenia krwi, do których dochodzi w wyziębionych partiach ciała. Skóra jest blada lub zaczerwieniona może pojawić się mrowienie i lekki obrzęk. Takie odmrożenie zwykle ustępuje samoistnie, nie pozostawiając śladu.

Odmrożenia drugiego stopnia powodują uszkodzenie głębszych warstw naskórka i pojawienie się pęcherzy z płynem surowiczym (owrzodzenia).

Trzeci stopień odmrożenia prowadzi do martwicy skóry, która powoduje ubytki gojące  się przez ziarninowanie.

Przy odmrożeniach czwartego stopnia uszkodzeniu ulegają nawet kości, co może prowadzić do konieczności amputacji odmrożonej części ciała.

Jak pielęgnować blizny po odmrożeniach?

W przypadku lekkich odmrożeń pamiętajmy, by ogrzewać się stopniowo. Niewskazane są gorące kompresy czy rozcieranie odmrożonego miejsca. Jeśli pojawią się pęcherze, nie wolno ich przekuwać, ponieważ może to doprowadzić do zakażenia i komplikacji.  Zaleca się założenie jałowego opatrunku i cierpliwe poczekanie na zagojenie się rany. Poważniejsze odmrożenia wymagają fachowej pomocy lekarskiej. Pomocne w procesie leczenia odmrożeń i tworzenia się blizny są plastry i żele z silikonem, np. Sutricon. Chronią one tworzącą się bliznę przed wtórnymi uszkodzeniami, niwelują też uczucie swędzenia i ciągnięcia. Zapobiegają tworzeniu się nieprawidłowych blizn, w znacznym stopniu poprawiają też jej wygląd i zmniejszają widoczność. Żel z silikonem jest przydatny do pielęgnacji blizn po odmrożeniach i innych uszkodzeniach skóry na twarzy i w miejscach, gdzie trudniej jest zastosować plaster. Można używać go także do mobilizacji blizny, co poprawi jej elastyczność. Pamiętajmy jednak, że najpierw rana musi całkowicie się wygoić.

Jak chronić skórę przed odmrożeniami

W przypadku narażenia na oddziaływanie niskich temperatur bardzo ważna jest też prewencja. Zimą stosujmy na odsłonięte części ciała odpowiedni krem (wskazany jest krem tłusty, nie nawilżający), nośmy ciepłe ubrania oraz bieliznę termoaktywną, która odprowadza pot i wilgoć na zewnątrz. Taka bielizna zapewnia komfort termiczny nawet przy bardzo mroźnej pogodzie. Jeśli pojawią się pierwsze symptomy odmrożenia, zalecany jest ruch, by pobudzić krążenie. Pamiętajmy też, że wbrew obiegowej opinii, alkohol nie rozgrzewa w mroźną pogodę, wręcz przeciwnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.