Loading...
Suplementy

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

Masaż pleców

Bóle kręgosłupa są jednymi z najczęściej występujących i dotykają wielu osób w różnym wieku. Mogą nam znacznie utrudnić życie, gdyż kręgosłup jest odpowiedzialny za utrzymanie naszego ciała w pionie i sprawne poruszanie się.

Dolegliwości bólowe mogą wystąpić zarówno podczas chodzenia, schylania się i prostowania, a także leżenia. Zaburzyć nasze funkcjonowanie w ciągu dnia i w nocy. Ważne jest, by im zapobiegać, gdyż bóle kręgosłupa biorą się często z naszej nieprawidłowej postawy, która może nawet powodować poważne skrzywienia, zwyrodnienia i uszkodzenia. Możemy jednak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku zasad, które wpłyną pozytywnie nie tylko na nasz kręgosłup, ale i cały organizm.

Najważniejsza jest profilaktyka

Jak zawsze ma to miejsce w przypadku naszego zdrowia, również tutaj aktualne jest powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Już w dzieciństwie należy zadbać o swój kręgosłup, by zapobiegać jego wadom, które z wiekiem będą się tylko powiększać i powodować dolegliwości bólowe. Jest to okres intensywnego wzrostu, który może powodować różne nieprawidłowości, dlatego zapewne wielu z was pamięta z okresu szkolnego, uczęszczanie na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Działania profilaktyczne należy jednak kontynuować również w dorosłym wieku. Aktywność fizyczna wzmacnia nasze mięśnie i układ kostny, więc jest kluczowa w profilaktyce chorób kręgosłupa. Należy ćwiczyć regularnie – już 15 minut ćwiczeń dziennie pozwoli nam wzmocnić całe ciało, ale oczywiście jest to jedynie absolutne minimum. Warto znaleźć dla siebie też inne, dodatkowe aktywności.

Nasz kręgosłup i stawy muszą utrzymać ciężar całego ciała, dlatego ważne jest też to, by nie był on za duży. Należy dbać o prawidłową wagę ciała, na którą mają wpływ nie tylko ćwiczenia, ale też dieta. Zbilansowana i zdrowa dieta będzie miała pozytywny wpływ także na inne układy naszego organizmu. Jeśli chcemy, by nasz kręgosłup był jak najdłużej w dobrym stanie, to musimy umieć w prawidłowy sposób obchodzić się z ciężarami. Nie tylko te osoby, które pracują fizycznie i codziennie podnoszą ciężkie przedmioty. Pozostali również muszą od czasu do czasu przenieść ciężkie zakupy, paczki lub torby. W tym celu należy ugiąć kolana, wyprostować kręgosłup i dopiero wtedy chwycić za ciężar i wstając – podnieść go.

Co zrobić, gdy bóle już wystąpią?

Odpowiednia profilaktyka może opóźnić pojawienie się bólów lub sprawić, że będą one mniejsze. Nie jesteśmy jednak w stanie im całkowicie zapobiec. Nasz układ kostny zużywa się wraz z wiekiem, więc w naturalny sposób będą pojawiać się jakieś dolegliwości ze strony kręgosłupa. Może z nimi walczyć za pomocą rehabilitacji, masaży, a także stosować maści przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Takie działanie wykazuje również olej z konopi. Bez obaw, nie jest to olej z marihuany, który wprowadzi nas w stan narkotyczny. Posiada natomiast wiele cennych składników, które relaksują nasze mięśnie i sprawiają, że dolegliwości bólowe stają się mniej dokuczliwe. Dodatkowo wzmacnia też naszą odporność i organizm. Jeśli dokuczają nam bóle kręgosłupa, to musimy też zadbać o wygodny materac. Śpimy na nim, a nasz kręgosłup ma wtedy szansę na odpoczynek, dlatego ważne jest, by materac mu sprzyjał. Nie zapominajmy też, o prawidłowej postawie w ciągu dnia, czyli wyprostowanych plecach podczas siedzenia i chodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.