Loading...
Zdrowie

Jak zapobiegać chorobom zębów?

Kobieta siedzi na fotelu u stomatologa

Każdy wie, że choroby zębów to nic przyjemnego. Z tego względu naturalne jest, że chcielibyśmy im zapobiec. Większości osobom wydaje się, że prawidłowa higiena jamy ustnej manifestująca się w częstym czyszczeniu, nitkowaniu i płukaniu zębów wystarczy. Niestety wiele wskazuje na to, że tak nie jest i aby w pełni zapobiec chorobom zębów trzeba także zadbać o kilka innych ważnych elementów. Czytaj dalej, by dowiedzieć się co mamy na myśli.

Najczęstsze choroby zębów.

Nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiemy, że najczęstszym schorzeniem zębów jest próchnica. Ubytki powstają zazwyczaj w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej – próchnica powstaje w momencie, gdy kwas eroduje ząb. Jest to możliwe przez uszkodzenia szkliwa. Ubytki próchnicowe są nie tylko groźne, ale też niezwykle bolesne. Odczucie jakiegokolwiek bólu zęba powinno stać się impulsem do niezwłocznej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Inne schorzenia zębów i jamy ustnej, które występują najczęściej to między innymi suchy zębodół, choroba dziąseł, kserostomia, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych, nadwrażliwość zębów, ropnie jamy ustnej i w skrajnych przypadkach, rak jamy ustnej. By temu wszystkiemu zapobiec, trzeba zadbać o kompleksową pielęgnację naszego uzębienia. Co oprócz higieny trzeba robić, by zapobiegać problemom z zębami?

Zapobiegaj wykrzywieniu zębów

Może to okazać się niemałym zaskoczeniem, jednak faktem jest iż to, czy nasze zęby są proste czy krzywe ma duże znaczenie w kontekście zdrowia naszej jamy ustnej. Wykrzywione zęby to nie tylko nieestetyczny wygląd naszego uśmiechu, ale także większe ryzyko próchnicy i innych schorzeń. By im zapobiec, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce.

Terapia krzywego uzębienia może przybierać różne formy. Do niedawna najczęstszym wyborem pacjentów były tradycyjne aparaty ortodontyczne. Jednak w ostatnich latach mamy do czynienia ze wzrostem popularności opcji, jaką są nakładki ortodontyczne. Jest to tańsza, szybsza i mniej inwazyjna forma dbania o nasz zgryz. Leczenie nakładkami ortodontycznymi jest także niezwykle skutecznie, dzięki czemu w krótkim czasie można osiągnąć cel jakim są zdrowe, proste zęby. Jeśli z różnych względów nie możesz sobie pozwolić na leczenie aparatem ortodontycznym, weź pod uwagę nakładki do prostowania zębów.

Regularne badanie jamy ustnej to podstawa

Wizyta u dentysty na przeglądzie raz w roku jest ważna, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje zęby są tak zdrowe, jak tylko mogą być. Podczas każdej wizyty dentysta oczyści Twoje zęby, sprawdzi, czy nie ma w nich ubytków i skontroluje stan zdrowia Twoich dziąseł. Podczas przeglądu dentystycznego dentysta będzie mógł również stwierdzić, czy masz jakiekolwiek problemy z zębami, takie jak ubytki, złamane zęby lub choroby dziąseł, i może być w stanie leczyć je, zanim staną się poważnymi problemami. Ponadto dentysta może zauważyć wczesne oznaki poważniejszych schorzeń, takich jak rak jamy ustnej, dzięki czemu można podjąć leczenie, zanim się on rozprzestrzeni. Wczesne powstrzymanie próchnicy i chorób dziąseł jest ważne dla zapobieżenia poważniejszym problemom w przyszłości, dlatego warto dbać o przeglądy stomatologiczne. Powinny stać się one nieodłączną częścią regularnej profilaktyki zdrowotnej.

Podsumowanie

Dbanie o zęby powinno być codzienną rutyną, a nie jednorazową czynnością. Upewnij się, że używasz nici dentystycznej codziennie, szczotkujesz zęby co najmniej dwa razy dziennie i odwiedzasz swojego dentystę na przeglądzie raz w roku. Robiąc te rzeczy, możesz mieć pewność, że Twoje zęby pozostaną zdrowe i silne przez długi czas. Jeśli chcesz, aby Twoje zęby przetrwały całe życie, musisz o nie dbać. Na szczęście istnieje wiele niedrogich sposobów, aby to zrobić. Wszystko, co musisz zrobić, to zobowiązać się do dbania o swoje zęby, a zostaniesz nagrodzony lepszym zdrowiem zębów i jaśniejszym uśmiechem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.