Loading...
Choroby

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Szczoteczka do zębów z pastą na sobie

Próchnica zębów to choroba bakteryjna, która dotyka ludzi w każdym wieku. Nieleczona może prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Można jej jednak zapobiec, dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej. Dowiedz się, jak dbać o zęby, by nie borykać się z problemem próchnicy i co robić, gdy jednak się pojawi.

Próchnica – czym jest i dlaczego powstaje?

Próchnica zębów to choroba wywołana przez bakterie. Należy do chorób zakaźnych, ponieważ w bardzo łatwy i szybki sposób przenosi się pomiędzy ludźmi. Dotyka ona osoby w każdym wieku, a jej najczęstszymi ofiarami są dzieci. Bezpośrednią przyczyną powstawania próchnicy jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej bądź jej całkowity brak. Nieleczona próchnica prowadzić może do wielu poważnych chorób, takich jak kłębuszkowe zapalenie nerek czy też bezpłodność.

Przyczynami próchnicy mogą być również uwarunkowania genetyczne, kamień nazębny, spożywanie słodkich pokarmów czy też częste podjadanie.

Jak zapobiegać próchnicy?

Zapobiegać próchnicy można odpowiednio dbając o higienę jamy ustnej. Podstawową zasadą jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie przez około 2-3 minuty. Najlepiej przystępować do tej czynności po około 20-30 minutach od spożycia pokarmu. Kolejnym krokiem jest stosowanie płynu do mycia zębów, a także nici dentystycznej. Pozwala to na usunięcie resztek pokarmu z przestrzeni pomiędzy zębami. Nitkowanie zębów warto wykonywać po każdym posiłku.

W zapobieganiu próchnicy i dbaniu o jamę ustną bardzo ważna jest również odpowiednia dieta i ograniczanie pokarmów z dużą zawartością cukrów, które negatywnie wpływają na szkliwo. Dieta powinna być bogata w białko, a także witaminy, wapń i fluor. Istotne jest również usuwanie kamienia nazębnego przynajmniej raz w roku, a także regularne wizyty u stomatologa – najlepiej dwa razy w roku. Absolutne minimum to raz w roku. Konsultacja ze lekarzem to nie tylko przegląd jamy ustnej, ale również dawka cennej wiedzy. Specjalista z pewnością udzieli wielu cennych wskazówek i zaproponuje najlepsze rozwiązania w celu poprawienia wyglądu i kondycji Twoich zębów.

Jak leczyć próchnicę?

Zdarza się jednak, że pomimo starannego dbania o higienę próchnica zaatakuje zęby. Istnieje wiele etapów próchnicy. Pierwszy z nich jest możliwy do wyleczenia dzięki zabiegowi fluoryzacji, czyli remineralizacji. Jest to proces polegający na szybkim dostarczeniu minerałów, które organizm utracił. Próchnica zaawansowana wymaga podjęcia znacznie poważniejszych kroków. Najczęściej konieczne jest usunięcie chorej zębiny przy pomocy wierteł i odbudowanie jej przy pomocy materiału stomatologicznego. Warto pamiętać, że leczony ząb może zostać zainfekowany ponownie. Przyczyną tego może być nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a także niedokładnie usunięcie próchnicy. Jej pozostałości znajdujące się pod wypełnieniem mogą z czasem dojść do korzenia zębów i spowodować zapalenie miazgi. W takim wypadku konieczne może być już leczenie kanałowe, a w najgorszym wypadku całkowite usunięcie chorego zęba.

Nie należy zaniedbywać żadnych niepokojących symptomów próchnicy. Jeżeli odczuwasz ból podczas spożywania posiłków, Twoje zęby są wrażliwe na temperaturę, a na ich powierzchni zauważasz niepokojące zmiany, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.