Loading...
Włosy

Jak zatrzymać wypadanie włosów?

Kobieta zapobiegła wypadaniu swoich włosów

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem związanym z cyklem rozwoju włosa. Samo w sobie nie jest niepokojące, jednak kiedy na szczotce zaczynamy zauważać coraz więcej włosów, możemy zacząć się martwić. Jak powstrzymać nadmierne wypadanie włosów?

Przyczyny wypadania włosów

Kłopoty z nadmiernym wypadaniem włosów mogą wynikać z wielu przyczyn. Niezależnie od powodów, warto skonsultować się z lekarzem, a także wdrożyć odpowiednią pielęgnację, która zahamuje wypadanie włosów i je wzmocni. Naturalna pielęgnacja włosów świetnie sprawdza się w tym celu.

Wśród przyczyn nadmiernego wypadania włosów można wyróżnić między innymi:

 • zaburzenia hormonalne, na przykład niedoczynność tarczycy,
 • łysienie androgenowe, które jest silnie uwarunkowane genetycznie,
 • restrykcyjna, wyniszczająca organizm dieta,
 • silny stres,
 • zmiany hormonalne zachodzące np. w ciąży i po porodzie,
 • choroby skóry głowy, na przykład łuszczyca, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry,
 • niewłaściwa pielęgnacja włosów – nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów, zbyt mocne wiązanie włosów, zbyt częste farbowanie i rozjaśnianie, prostowanie włosów bez stosowania odpowiedniej termoochrony,
 • nieprawidłowo wykonane zabiegi fryzjerskie, np. ondulacja,
 • przyjmowanie niektórych leków (m.in. leki hormonalne, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwdepresyjne),
 • palenie papierosów,
 • inne choroby, np. nowotworowe.

Jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów?

Poza znalezieniem i wyeliminowaniem przyczyny warto skupić się na codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy, aby wzmocnić włosy, ograniczyć ich wypadanie i pobudzić wzrost nowych włosów.

Jednym z pierwszych kroków jest zmiana nawyków dotyczących włosów – jeśli płuczesz włosy gorącą wodą, stylizujesz je na ciepło, zbyt często farbujesz lub za mocno wiążesz włosy, postaraj się zmienić te nawyki i zobacz, czy przyniesie to pożądany efekt. Nieraz na efekty trzeba poczekać kilka tygodni lub miesięcy, ale mogą one być naprawdę zaskakujące. Możesz też zainwestować w szczotkę ułatwiającą rozczesywanie włosów lub grzebień o szerokim rozstawie zębów, aby uniknąć ciągnięcia i łamania włosów.

Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy. Poza dobraniem odpowiedniego szamponu czy odżywki, można stosować profesjonalne preparaty powstrzymujące wypadanie włosów, takie jak ziołowe wcierki do skóry głowy.

Oleje do pielęgnacji skóry głowy i włosów

Naturalna pielęgnacja włosów pomoże Ci w dodatkowym wsparciu włosów i ograniczeniu ich wypadania. W tym celu świetnie sprawdzają się naturalne oleje. Mogą one być dodawane do innych produktów pielęgnacyjnych, takich jak odżywki, szampony i maski, lub używane samodzielnie.

Do szczególnie polecanych produktów należy między innymi nierafinowany olej z czarnuszki, który otrzymuje się z tłoczenia na zimno nasion czarnuszki siewnej. Olej znacząco poprawia kondycję skóry głowy, przyspiesza wzrost włosów, przyczynia się do ich regeneracji i odżywienia. Olej z czarnuszki może być wcierany w skórę głowy, używany do masażu skóry głowy, lub nakładany na całą długość włosów samodzielnie lub w połączeniu z innymi olejami lub kosmetykami do pielęgnacji włosów. Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy nakładać olej z czarnuszki na skórę głowy co najmniej raz w tygodniu przez dłuższy czas.

Nadmierne wypadanie włosów to problem, którego nie należy bagatelizować. Najlepiej jest radzić sobie z nim, łącząc poszukiwanie przyczyny z działaniem „tu i teraz”, na przykład zmieniając sposób stylizacji włosów i włączając do pielęgnacji naturalne oleje. Pamiętaj jednak, aby uzbroić się w cierpliwość – pierwsze efekty często są widoczne dopiero po miesiącu lub dwóch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.