Loading...
Aktywność fizycznaHobby

Jak zrobić domową siłownię

Hantle - sprzęt do domowej siłowni

Aktywność fizyczna powinna być obecna w życiu każdego człowieka. Na szczęście coraz więcej osób ma świadomość, jak ważna jest prawidłowa sylwetka i walka z dodatkowymi kilogramami. W dużych miastach siłownie i kluby fitness cieszą się sporą popularnością. Z tym że nie każdy ma czas lub możliwość udać się do takiego miejsca.

Alternatywą może się okazać siłownia w domu! W jaki sprzęt fitness należy się zaopatrzyć? Jak zaaranżować domową siłownię krok po kroku? O tym wszystkim można przeczytać poniżej!

Zalety domowej siłowni

Dobre siłownie, czy kluby fitness najczęściej znajdują się w środku miasta, więc w godzinach szczytu dotarcie może okazać się wręcz niemożliwe. W innym przypadku, gdy ktoś nie pracuje lub nie mieszka w aglomeracji miejskiej musi pokonać kilka lub kilkanaście kilometrów tylko po to, aby wykonać serią ćwiczeń.

Nic więc dziwnego, że dla wielu osób jest to po prostu niekorzystne. Niewątpliwe zaletą domowej siłowni jest spora oszczędność czasu, ponieważ można go spożytkować na wykonanie ćwiczeń, a nie wycieczkę do miasta.

Kolejnym plusem siłowni w domu jest to, że posiadany sprzęt jest do wyłącznej dyspozycji. W popularnych miejscach dość często trzeba czekać na zwolnienie sprzętu. Niby można skorzystać z innego, który w danym momencie jest wolny, ale trzeba pamiętać, że każdy, kto ćwiczy systematycznie, ma ustawiony plan ćwiczeń, ilość serii i powtórzeń. Niektórzy korzystają też z usług trenera personalnego, który taki właśnie plan ustala. W domu ten problem automatycznie znika.

Nie bez znaczenia jest też komfort psychiczny. Prawda jest bowiem taka, że początkujące osoby niechętnie ćwiczą pod czujnym okiem innych. Niezależnie od tego, czy mają na uwadze zbyt dużą masę ciała, niedoskonałą sylwetkę bądź słabą kondycję zwyczajnie nie chcą, aby ktoś im się przyglądał. Mając sprzęt do ćwiczeń w domu, nie trzeba przejmować się zdaniem innych, czy obawiać, że ktoś będzie artykułował nieprzychylne komentarze.

Następną zaletą domowej siłowni są kwestie higieniczne. W nawet najbardziej popularnych i renomowanych miejscach nie ma gwarancji, że każdy sprzęt będzie odpowiednio zadbany. W ciągu dnia w siłowni ćwiczy wiele osób, ale nie każdy myśli o tych, którzy zaraz po nich skorzystają ze sprzętu.

Co ciekawe, posiadając sprzęt do ćwiczeń w domu, można również zaoszczędzić fundusze. Jednak pod warunkiem, że treningi będą systematyczne i rzetelne.

Kobieta ćwicząca na piłce w domowej siłowni
Źródło: Pexels

Jaki jest koszt sprzętu, który warto kupić do domowej siłowni?

Nawiązując do wcześniej wspomnianych oszczędności, warto bliżej się przyjrzeć kosztom domowej siłowni. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki sprzęt do ćwiczeń ma się w niej znaleźć. Niewielka aranżacja pomieszczenia może kosztować tylko 200 zł, a większa nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że taki sprzęt przecież nie jest jednorazowego użytku. Dobrej jakości może posłużyć przez długie lata. Miesięczny karnet na prywatną siłownię to koszt średnio 200 zł. W skali roku wydatki na ćwiczenia to 2400 zł. Jasne, można kupić roczny karnet, ale raczej, nie zdecydują się na niego osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sportem lub nie mogą pozwolić sobie na takie koszty za jednym razem. Mając to porównanie nie trudno zauważyć, że fundusze włożone w sprzęt domowy mogą szybko się zwrócić.

Jaki sprzęt do ćwiczeń kupić do domowej siłowni?

Jaki sprzęt kupić do domowej siłowni? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która chce ćwiczyć w domowych warunkach. Na ilość sprzętu wpływ będzie miała wielkość pomieszczenia i możliwości finansowych. Poza tym można go kompletować systematycznie. Oto sprzęt, który warto kupić do domowej siłowni na samym początku:

 • Hantle są niewielkie i dość tanie. Przydają się podczas ćwiczeń całego ciała.
 • Drążek rozporowy można zamocować na dowolnej wysokości w drzwiach lub na ścianie. Dzięki niemu można ćwiczyć mięśnie brzucha i nóg oraz wyrzeźbić plecy, klatkę piersiową i ramiona.
 • Skakanka to sprzęt, który warto poznać już w szkole podstawowej, a nawet wcześniej. Podczas skakania pracują praktycznie wszystkie mięśnie. W treningu ze skakanką nie tylko można wzmocnić ciało, ale też kondycję.
 • Antypoślizgowa i niepochłaniająca wody mata. Tego, że mata powinna skutecznie chronić przed poślizgiem i otarciami raczej nie trzeba tłumaczyć. Dlaczego nie może pochłaniać wody? Podczas ćwiczeń wydzielany jest pot, który wchłonięty w matę, sprawi, że będzie wydzielał się z niej nieprzyjemny zapach.
Kobieta ze skakanką w domowej siłowni
Źródło: Pexels

Jaki sprzęt fitness kupić do domowej siłowni? Większe urządzenia

Wyżej zostały wymienione sprzęty o małych rozmiarach i niskiej cenie. Jednak w domowej siłowni powinny też znaleźć się większe urządzenia. Oto kilka przykładów:

 • Rowerek stacjonarny. Podczas wykonywania ćwiczeń pracują mięśnie ramion, nóg i pośladków. Koszt roweru rozpoczyna się od 150 zł. Na rynku dostępne są też modele składane. Jest dobra opcja dla osób, którym zależy na zmniejszeniu zajmowanej powierzchni.
 • Ławka z regulowanym kątem nachylenia. Cena tego urządzenia zależna jest od tego, czy organizator siłowni chce mieć dodatkowe wyposażenie np. uchwyty do podciągania, czy stojaki na sztangę.
 • Bieżnia. Cena waha się między 900 a 1500 zł. Choć jest to dość duży wydatek, to dzięki bieżni można rozpocząć pracę nad całą sylwetką i poprawić kondycję.

Jak zaaranżować domową siłownię krok po kroku?

Skoro już wiadomo, jaki sprzęt fitness powinien się znaleźć w domowej siłowni, można rozpocząć jej aranżację.

 • Krok 1. Pomieszczenie. W domach jednorodzinnych znacznie łatwiej jest znaleźć miejsce, w którym można ćwiczyć bez zakłócania spokoju innych. Wbrew pozorom nie musi być to wcale pokój. Doskonałą alternatywą będzie, chociażby piwnica bądź garaż.
 • Krok 2. Podłoga. Poza tym, że powinna być antypoślizgowa, to też wytrzymała oraz odporna na uderzenia.
 • Krok 3. Ściany. Oczywiście nie chodzi tutaj o kolor farby, ale elementy wyciszające i oświetleniowe. Nie zaszkodzi również powiesić dużych luster, dzięki którym będzie można obserwować pracę ciała podczas ćwiczeń i korygować własne błędy.
 • Krok 4. Wentylacja. Wzmożona aktywność fizyczna u człowieka powoduje, że ma on większe zapotrzebowanie na tlen. Dlatego bardzo istotne jest zainwestowanie w nawiewniki i kratki wentylacyjne.
 • Krok 5. Sprzęt warto ustawić w pewnej odległości od siebie, tak, aby poszczególne części nie stykały się ze sobą. Ponadto trzeba zagospodarować przestrzeń w taki sposób, aby było więcej miejsca na rozgrzewkę.
Kobieta podczas treningu w domowej siłowni
Źródło: Pexels

Jakie są wady domowej siłowni?

Czy trenowanie w domu ma wady? Niestety tak. Najważniejszym z nich jest brak asekuracji, chyba że jest to wspólny trening. W razie nierozważnych ćwiczeń nie trudno nabawić się kontuzji, która może długotrwała, a czasem nawet niewyleczalna. Jak się okazuje, wadą może być też samo posiadanie siłowni w domu.

Bezpośredni dostęp do sprzętu pozwala na ćwiczenie w dowolnym momencie, ale tym samym odwlekać trening w czasie. W końcu w domu zawsze jest tyle do zrobienia. Ostatecznie problem może sprawiać też to, jaki sprzęt fitness wybrać i w jakich ilościach. Zwłaszcza jeśli jest to pierwsza styczność z tego typu urządzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.