Loading...
Choroby

Jak zrobić lewatywę w domu? 

Kobieta przed domowym zabiegiem lewatywy w domu

Niewłaściwa dieta, jedzenie w pośpiechu i o nieregularnych porach to bardzo częsty problem współczesnych osób. Niestety taki tryb życia nie wpływa pozytywnie na nasz układ pokarmowy. Stąd częste dolegliwości, takie jak wzdęcia i zaparcia. Warto wtedy od czasu do czasu wspomóc się oczyszczającymi wlewami. Lewatywa lub fachowo enema to nic innego jak zabieg, który ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn i zalegających złogów. Polega ona na wykonaniu wlewu do jelita grubego za pomocą specjalnego irygatora. Ze względu na swoją mechanikę, bywa nieco krępująca. Dlatego niektórzy rezygnują z udania się w tym celu do lekarza. Jako że lewatywa jest zabiegiem nieinwazyjnym, spokojnie może być wykonana także w domu. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje na temat tego, jak zrobić lewatywę w domu.

Na czym polega domowa lewatywa i jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej wykonania?

Lewatywa, inaczej enema przeczyszczająca lub hydrokolonoterapia to dosyć stary zabieg leczniczy. Możemy zaliczyć ją do działu medycyny naturalnej lub alternatywnej. W obecnych czasach bardzo często powraca się do metod, które zastępują syntetyczne środki i leki. To dobre rozwiązanie, pozwalające z pewnością oszczędzić nasz żołądek i wątrobę, które zdecydowanie nie „preferują” częstego przyjmowania tabletek lub innych środków przeczyszczających.

Podczas enemy wlewa się płyn doodbytniczy, który ma na celu pobudzenie perystaltyki jelit i wymuszenie wypróżnienia. W efekcie układ pokarmowy zostaje oczyszczony ze złogów, zalegających resztek niestrawionego pokarmu oraz bakterii i toksyn. Zabieg jest prosty i możliwy do wykonania w domowym zaciszu. Nie wymaga także pomocy innej osoby, ani nawet lekarza. Jedyne co musimy, to poznać mechanizm i zasady jego bezpiecznego wykonania.

Czy lewatywa ma swoje zalety?

Lewatywa zdecydowanie zyskuje na popularności i ma szerokie grono zwolenników. Posiada ona mnóstwo zalet, które korzystnie wpływają na organizm. Jest to jednak procedura medyczna i może mimo wszystko nie być odpowiednia dla każdego. Istnieją bowiem pewne argumenty, które nie przemawiają za wykonaniem takiego zabiegu. Pomimo tego, że może on być wykonany w domu, warto jednak wcześniej omówić tę kwestię z lekarzem, choćby w celu ustalenia jego zasadności. Lekarz pomoże także dobrać odpowiedni płyn doodbytniczy oraz dobierze odpowiednią częstotliwość wykonywania zabiegu.

Poniżej przeczytasz jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania lewatywy. Zapoznaj się z tymi informacjami, jeśli planujesz wykonać płukanie jelita w domu. Pamiętaj o tym, że regularne oczyszczanie jelita nie zastępuje zdrowej i zbilansowanej diety. Nie może być też stosowane jako sposób na przeczyszczenie w celu utraty zbędnych kilogramów. Niektóre osoby traktują wlewy jako cudowny lek na wiele dolegliwości, tymczasem nieodpowiedzialnie używana lewatywa może narobić wiele szkód w organizmie.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania lewatywy

Hydrokolonoskopia wykonywana jest najczęściej wtedy, gdy w organizmie zalegają masy kałowe i występują trudności z ich wypróżnianiem. Wielu zwolenników stosuję tę metodę także prewencyjnie w przypadku nawracających zaparć, kiedy nie pomaga lekkostrawna i bogata w błonnik dieta. Wzdęcia, uczucie pełności i bóle brzucha są zazwyczaj spowodowane ciężkostrawną i ubogą w błonnik dietą. Metoda ta może być zatem odpowiednia dla osób, które nie zawsze przestrzegają zasad zdrowego odżywiania i uskarżają się na związane z tym dolegliwości.

Warto wspomnieć także, że dobroczynne działanie lewatywy nie kończy się tylko na oczyszczeniu jelit. Usunięte z organizmu toksyny to również lepsze samopoczucie psychiczne, eliminacja bólów głowy, regulacja masy ciała i zmniejszenie problemów skórnych.

Są jednak jeszcze inne okoliczności, które wymuszają oczyszczenie jelita.

Kobieta przed porodem decyduje się na lewatywe
https://www.pexels.com

Kiedy jeszcze oczyścić jelita?

Wiele kobiet decyduję się na lewatywę tuż przed porodem ze względów czysto higienicznych. W warunkach szpitalnych zabieg ten jest niezbędny przed wykonaniem niektórych badań diagnostycznych, na przykład kolonoskopii czy rektoskopii.

Wbrew pozorom, taki mało inwazyjny zabieg, jakim jest lewatywa, wcale nie jest odpowiedni dla każdego pacjenta. Co prawda, właściwie dobrany płyn doodbytniczy to podstawa. Jednak są pewne okoliczności, w przypadku których metoda ta jest stanowczo wzbroniona.

Pierwszy powód to niedrożność jelit i związane z tym niebezpieczeństwo perforacji (pęknięcia jelita). Osoba z takim schorzeniem, zdecydowanie nie może zdecydować się na wykonanie wlewu. Dużym przeciwwskazaniem jest także wrzodziejące zapalenie jelita (choroba Crohna Leśniowskiego). Wykonanie lewatywy jest niedozwolone zwłaszcza w fazie zaostrzenia tej choroby. Wlewu nie powinno się wykonywać także u osoby, która cierpi na bóle brzucha o niezdiagnozowanym źródle oraz niewiadomego pochodzenia nudności, czy wymioty. Lewatywę odradza się także pacjentom z niewydolnością nerek i układu krążenia oraz o skłonnościach do odwodnienia organizmu. Enemy nie powinno się również przeprowadzać w przypadku posiadania hemoroidów wewnętrznych (żylaków odbytu).

Lewatywa w domu nie jest odpowiednim zabiegiem w przypadku małych dzieci. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, zabieg ten powinien być przeprowadzony w szpitalu, pod lekarskim nadzorem. Podobnie sytuacja ma się w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią. One także nie powinny samodzielnie decydować o wykonaniu lewatywy w domu.

Jaki płyn doodbytniczy najlepiej wybrać?

Jeśli rozważyłeś już wszelkie za i przeciw i skonsultowałeś swój stan zdrowia z lekarzem, pozostaje jeszcze równie istotna kwestia, jaką jest płyn doodbytniczy. Wbrew utartym schematom, nie zawsze musi być to woda. Bardzo popularną metodą jest lewatywa z kawy, lewatywa z czosnku, czy lewatywa z cytryny. Przykładów można tu wymienić z pewnością dużo więcej. Każdy płyn ma swoje specyficzne właściwości i wskazany jest na konkretne objawy.

Lewatywa z kawy

Według ekspertów lewatywa z kawy ma bardzo silne właściwości oczyszczające. Pozwala ona usunąć bakterie z jelit. Radzi sobie także z grzybami i toksynami. Nie może być jednak wykonywana zbyt często, ponieważ wraz ze złymi bakteriami, usuwa w dużej mierze także te dobre. Przepis na ten płyn doodbytniczy nie jest trudny. Do przegotowanego litra wody wsypujemy 3 łyżki mielonej kawy. Gotujemy mieszankę jeszcze przez około 10-15 minut na wolnym ogniu. Na koniec odcedzamy fusy kawy przez sitko i studzimy napar do temperatury ciała.

Lewatywa z czosnku

Ten kontrowersyjny nieco sposób ma działanie bardzo mocno przeczyszczające. Płyn doodbytniczy na bazie czosnku będzie idealny dla osób, które borykają się z zaparciami i częstymi trudnościami z wypróżnieniem. Lewatywa z czosnku wymaga  przygotowania z wyprzedzeniem, gdyż płyn będzie musiał nieco odstać. Potrzebne składniki to 4-5 ząbków czosnku i 1 litr wody. Czosnek przeciskamy przez praskę, zalewamy wodą i odstawiamy na około 8 godzin w temperaturze pokojowej. Następnie odcedzamy i gotowy płyn wykorzystujemy do lewatywy.

Lewatywa z cytryny

Według osób, które cenią naturalne sposoby oczyszczania organizmu, lewatywa z cytryny reguluje poziom pH jelit. Dodatkowo wspomaga florę bakteryjną, a tym samym dobrze wpływa na odporność. Także hamuje zachodzące w jelitach procesy gnilne, które często są przyczyną wzdęć i ogólnego złego samopoczucia. Przepis na płyn doodbytniczy na bazie cytryny, podobnie jak poprzednie, nie należy do skomplikowanych. Do litra przegotowanej wody wlewamy sok wyciśnięty z 2 dużych cytryn (pozbawiony pestek). Płyn studzimy do temperatury pokojowej.

Lewatywa z mydła

Jednym ze znanych sposobów oczyszczania jelit jest także wlew na bazie mydła. Taki sposób będzie idealny dla osób, które cierpią z powodu zatwardzeń, gdyż mydło ma właściwości zmiękczające zalegające masy kałowe. Najlepszym wyborem będzie mydło naturalne, na przykład szare. Jest ono pozbawione substancji zapachowych, barwników i innych niepotrzebnych dodatków. Mydło należy zetrzeć na tarce o małych oczkach. 1 łyżkę mydlanego pyłku rozpuszczamy w 1 litrze ciepłej, przegotowanej wody. Miksturę można wzbogacić 1 łyżką oliwy z oliwek.

W co należy się zaopatrzyć i jak zrobić lewatywę?

W dniu wykonania lewatywy warto, jest zadbać o lekkostrawną dietę. Najlepiej wyzbyć się ciężkich, smażonych dań, które wzmagają zaparcia i powodują trudności z wypróżnieniem się.

Kompletny zestaw do wykonania lewatywy można bez problemu i bez recepty zakupić w każdej aptece. Do wyboru mamy standardową, tradycyjną gruszkę zakończoną kanką lub worek z rurką i specjalną końcówką, którą umieszcza się w odbycie. Aby zabieg był przeprowadzony w higienicznych warunkach, koniecznie przygotuj czysty ręcznik i jednorazowe rękawiczki. Warto mieć pod ręką także wazelinę lub lubrykant intymny, którym posmarujemy końcówkę używanego urządzenia w celu łatwiejszego wprowadzenia go do odbytu.

Jeśli do zabiegu będzie używana gruszka, roztwór przygotowujemy w czystej misce. Jeśli będzie to worek, to należy go uprzednio wypełnić płynem i zawiesić na przykład na stojaku lub wieszaku. Ważne by znajdował się nad nami.

Na podłodze rozkładamy koc lub matę. Z wierzchu kładziemy ręcznik, który wchłonie ewentualną wilgoć. Zabieg wykonuje się na leżąco, w pozycji na lewym boku bądź w podparciu na łokciach. Nogi należy jak najmocniej podkurczyć (pozycja embrionalna). Końcówkę gruszki smarujemy wazeliną lub żelem intymnym, napełniamy płynem i umieszczamy w odbycie. Powoli wpuszczamy płyn w kilku porcjach. Wlew powinien trwać tak długo, aż poczujemy parcie na stolec. Wtedy należy usunąć końcówkę i utrzymywać roztwór w jelitach przez kilkanaście minut. Można kołysać się delikatnie na boki, następnie w pozycji na plecach masować brzuch. W ostatniej fazie dochodzi do defekacji, czyli wypróżnienia. U każdego reakcja na płyn jest indywidualna — potrzeba skorzystania z toalety może nastąpić natychmiastowo lub po upływie pewnego czasu (nawet do kilkunastu minut).

Kobieta po zabiegu lewatywy w domu
https://www.pexels.com

Czy lewatywa jest bolesna?

Wiele osób zapewne zada sobie pytanie, czy wykonanie lewatywy jest bolesne? Otóż zwykle się to nie zdarza, jednak każdy ma inny próg bólu i inne odczucia związane z zabiegiem. Z uwagi na przebieg samego zabiegu, może być on nieco krępujący, zwłaszcza w warunkach szpitalnych. Lewatywa wykonywana w domu pozwala na zdecydowanie większą intymność. Świadomość, że jest się samemu, daje zdecydowanie większy komfort. Warto wybrać na wykonanie lewatywy taki czas, w którym nie będziemy nigdzie się spieszyć i kiedy wiemy, że nikt z zewnątrz nie będzie nam przeszkadzał. Zabieg można wykonać w swoim tempie i w atmosferze, która będzie odprężająca (na przykład przy muzyce relaksacyjnej). Bolesność lewatywy może ujawnić się wówczas, gdy mamy żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Uważa się jednak, że jest to przeciwwskazanie do wykonania zabiegu, dlatego mając takie dolegliwości, lepiej jest zrezygnować z wlewów.

Czy po wykonaniu lewatywy w domu mogą wystąpić powikłania? Jak często można wykonywać lewatywę?

Czasem można spotkać się z sytuacją, kiedy po wykonaniu lewatywy dochodzi do odwodnienia organizmu. Wszak prowokowanie przeczyszczenia powoduje nie tylko pozbycie się z jelit zalegających mas kałowych, ale także wody. Dlatego kluczowe jest tutaj zachowanie zdrowego rozsądku. Na skutek bardzo częstych lewatyw może dojść do podrażnienia błony śluzowej jelita grubego i odbytu. Warto skonsultować z lekarzem kwestię częstotliwości wykonywania zabiegu, a przede wszystkim samemu obserwować swój organizm i jego reakcje.

Lewatywę można wykonywać regularnie, jednak nie przesadnie często. Powinna ona odbywać się ze ściśle określonych wskazań medycznych. Samodzielne podejmowanie decyzji o częstotliwości takiego zabiegu może wiązać się z rozregulowaniem naturalnej pracy jelit. Zabieg ten usuwa również cenną florę bakteryjną i, pomimo że ma wiele dobroczynnych właściwości, nie pozostaje obojętny dla organizmu, jeśli wykonuje się go zbyt często.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.