Loading...
Sport

Jaką bieżnię elektryczną do domu wybrać?

Kobiety biegają na bieżniach elektrycznych

Bieżnia elektryczna to wciąż jeden z najpopularniejszych rodzajów sprzętu cardio. Od wielu lat na rynku dostępne są również modele przeznaczone do użytku domowego. Jak wybrać właściwą bieżnię elektryczną do treningu we własnych czterech ścianach? Jakie czynniki wziąć pod uwagę?

Zakup bieżni elektrycznej z pewnością zawsze będzie dobrym pomysłem. Zwłaszcza wtedy, gdy brakuje czasu na regularne wizyty na siłowni czy w klubie fitness. Dzięki bieżni elektrycznej efektywny trening można przeprowadzić o dowolnej porze i w każdym momencie. Bez względu na warunki atmosferyczne czy temperaturę, które bywają ograniczeniem w przypadku klasycznego joggingu na dworze. Ćwiczenia na sprzęcie cardio to doskonały sposób na zadbanie o dobrą kondycję, zdrowie i lepsze samopoczucie. Bieganie na bieżni elektrycznej może być także relaksujące, pozwoli na redukcję napięcia i stresu po całym dniu. Czym kierować się przy wyborze modelu dla siebie, aby czerpać pełną satysfakcję z jego użytkowania?

Jak wybrać bieżnię elektryczną?

Na rynku dostępnych jest kilka wariantów bieżni, m.in. elektryczne, mechaniczne i ciśnieniowe. Najpopularniejszym rodzajem do użytku domowego są te pierwsze, napędzane za pomocą wbudowanego silnika, które wymagają podłączenia do źródła prądu. Przy wyborze bieżni elektrycznej należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszą kwestią jest maksymalny udźwig. W przypadku większości takich modeli wynosi on ok. 150 kg.

Bieżnia elektryczna

Kolejnym istotnym czynnikiem jest moc silnika. Podobnie, jak w przypadku pojazdów mechanicznych, wyraża się ją w jednostce KM. Wysokiej jakości bieżnie elektryczne do użytku domowego dysponują mocą od 2 do 4 koni mechanicznych, co gwarantuje płynną pracę mechanizmu oraz szeroki zakres regulacji. Pozwalają na bieg o prędkości od 1 do nawet 20 km/h, czyli naprawdę bardzo szybko. Warto wybierać bieżnie elektryczne o dużej mocy. Nawet jeśli początkowo jej użytkownicy będą korzystać z mniejszych zakresów, to z czasem umożliwią wprowadzenie progresu w treningach.

Ważną funkcją w bieżniach elektrycznych jest także możliwość regulacji kąta nachylenia. Profesjonalne modele najczęściej pozwalają na ustawienie w zakresie od 0 do 15 stopni. Regulacja kąta nachylenia wprowadza trening na jeszcze wyższy poziom. Użytkownicy mogą korzystać z programów symulujących bieg po górach lub wchodzenie po schodach. To opcja szczególnie istotna dla sportowców, którzy regularnie startują w różnych zawodach biegowych czy maratonach.

Wybierając bieżnię elektryczną do domu należy wziąć pod uwagę także wymiary pasa biegowego. Ma to ogromne znaczenie dla komfortu oraz bezpieczeństwa trenującego. Zbyt wąskie pasy będą ograniczały zakres ruchu i wpływały na wygodę podczas ćwiczeń. Przy bardziej intensywnym biegu może to skutkować także potknięciami czy nawet spadnięciem z bieżni. Optymalne wymiary pasa biegowego to te o długości min. 130 cm i szerokości min. 40 cm. Wysokiej jakości bieżnia elektryczna musi być także wyposażona w systemy amortyzacji. Wówczas będzie chronić stawy, stopy i kolana przed przeciążeniem czy kontuzjami. Korzystanie z bieżni o odpowiedniej amortyzacji połączone z doborem właściwych butów do biegania będzie bezpieczniejsze niż jogging po nierównej nawierzchni na zewnątrz.

Bieżnia elektryczna

Programy treningowe i łączność bezprzewodowa

Większość modeli bieżni elektrycznych (https://sportano.pl/sport/fitness-i-silownia) posiada również wbudowane wyświetlacze. Mogą to być niewielkie ekrany LCD, które pokazują podstawowe parametry treningu, m.in. czas, przebyty dystans, stopień nachylenia, prędkość biegu, liczbę obrotów na minutę (RPM) oraz ilość spalonych kalorii.

Najbardziej zaawansowane bieżnie elektryczne wyposażone są w duże ekrany o rozdzielczości Full HD. W zależności od producenta mogą zapewniać dostęp do serwisów streamingowych z filmami i muzyką (np. Netflix, HBO Max, YouTube czy Spotify), aplikacji mobilnych lub możliwość wprowadzenia własnych zasobów za pomocą portu USB (który służy również jako źródło ładowania do smartfonów i tabletów).

Przy wyborze bieżni elektrycznej należy zwrócić uwagę także na wbudowane programy treningowe. Wysokiej jakości modele powinny oferować min. sześć różnych trybów ćwiczeń, np. interwał, biegi pod górę, HIIT czy spalanie tłuszczu. Dodatkowym atutem z pewnością będzie możliwość wprowadzenia własnych programów, nawet dla kilku użytkowników.

Nowoczesne modele posiadają również szereg innych udogodnień, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru. To m.in. specjalne uchwyty na tablet lub smartfon czy łączność bezprzewodowa WiFi i Bluetooth.

Bieżnia elektryczna

Składanie i przechowywanie

Kettler, Matrix, Nautilus, Spokey, Technogym, Schwinn czy Bowlex – to uznane marki sprzętu cardio o ogromnym doświadczeniu na rynku. Oferują wiele modeli bieżni elektrycznych o kompaktowych rozmiarach, świetnie sprawdzających się nawet w niewielkich przestrzeniach. W zależności od wariantu wyposażone są w systemy składania (np. Soft Drop), dzięki którym rozstawienie i złożenie sprzętu jest wyjątkowo proste, szybkie i bezpieczne. Dodatkowe kółka transportowe ułatwiają z kolei ustawienie bieżni elektrycznej we właściwym miejscu, a także jej przestawianie i przechowywanie.

Bieżnia elektryczna domowa to inwestycja, która z pewnością zwróci się wielokrotnie. Po pierwsze, w lepszym zdrowiu i znacznej poprawie wydolności. Jej dostępność w każdej chwili sprawi, że dużo łatwiej i częściej będzie można zadbać o solidną dawkę endorfin. Po drugie, finansowo. Własna bieżnia elektryczna to jednorazowy wydatek, zazwyczaj o wartości kilku lub kilkunastu karnetów na siłownię. Czyli jej koszt zwróci się już nawet w pół roku! To zakup, z którego można być naprawdę dumnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.