Loading...
BadaniaCiążaCiąża i poródZdrowie

Jaka jest prolaktyna normy? Kiedy zbadać prolaktynę?

Badanie prolaktyny

Wiele osób zastanawia się, co to jest badanie poziomu prolaktyny? Otóż badanie to mierzy poziom prolaktyny we krwi. Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przez przysadkę mózgową, mały gruczoł znajdujący się u podstawy mózgu. Prolaktyna powoduje, że piersi rosną i produkują mleko w czasie ciąży i po porodzie. Poziom prolaktyny jest zazwyczaj wysoki u kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam.

Jeśli poziom prolaktyny jest wyższy niż normalnie, może istnieć prawdopodobieństwo pewnego rodzaju guza przysadki mózgowej. Guz ten sprawia, że gruczoł produkuje zbyt dużo prolaktyny. Nadmiar prolaktyny może powodować wytwarzanie mleka w piersiach tak u mężczyzn, jak i kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią piersią. U kobiet, zbyt duża ilość prolaktyny może również powodować problemy z miesiączkowaniem i niepłodność. U mężczyzn może to prowadzić do obniżenia popędu płciowego i zaburzeń erekcji. Kiedy zbadać prolaktynę? Jaka jest prolaktyna normy? Sprawdź!

Co dzieje się podczas badania poziomu prolaktyny?

Pracownik służby zdrowia pobierze próbkę krwi z żyły na ramieniu, używając małej igły. Po wprowadzeniu igły, niewielka ilość krwi zostanie pobrana do probówki lub fiolki. Może być odczuwalne lekkie ukłucie podczas wprowadzania lub wyprowadzania igły. Zwykle trwa to mniej niż pięć minut.

Badanie na prolaktyna normy należy wykonać około trzy do czterech godzin po przebudzeniu. Poziom prolaktyny zmienia się w ciągu dnia, ale zazwyczaj jest najwyższy we wczesnych godzinach porannych. Badanie hormonów płciowych nie jest bolesne. Każdy powinien zbadać poziom tych hormonów, aby znaleźć przyczynę swoich problemów zdrowotnych.

Pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza o wszystkich lekach, które przyjmujesz. Niektóre leki mogą zwiększać stężenie prolaktyny. Należą do nich tabletki antykoncepcyjne, leki na nadciśnienie i antydepresanty.

Czy istnieją jakieś zagrożenia związane z badaniem? Ryzyko związane z badaniem krwi jest bardzo niewielkie. Może wystąpić znikomy ból lub zasinienie w miejscu, w którym wbijana jest igła, ale większość objawów szybko ustępuje.

Badanie poziomu prolaktyny z krwi
Źródło: Pixabay.com

Jakie jest ryzyko?

Badanie prolaktyny nie niesie ze sobą niewielkiego ryzyka powikłań. Po pobraniu krwi w miejscu wkłucia może pojawić się niewielki siniak. Uciskaj to miejsce przez kilka minut po wyjęciu igły, aby zmniejszyć siniaki. Może wystąpić uczucie omdlenia lub zawroty głowy.

W rzadkich przypadkach żyła może ulec zapaleniu po badaniu, w stanie znanym jako zapalenie żyły. Zapalenie żył należy leczyć ciepłym kompresem przykładanym do tego miejsca kilka razy dziennie.

Co, jeśli poziom prolaktyny jest wysoki lub zbyt niski? O prolaktyna normy!

Jeśli wartość wypada poza normalny zakres, nie oznacza to automatycznie, że jest problem. Czasami poziom może być wyższy, jeśli jedliśmy lub byliśmy pod wpływem dużego stresu w momencie badania krwi. Ponadto, to co jest uważane za normalny zakres, może być różne w zależności od laboratorium, z którego korzysta lekarz prowadzący. Jeśli poziom prolaktyny jest bardzo wysoki — do 1000 razy wyższy niż górna granica normy, może to być znak, że występuje guz. Ten guz nie jest rakiem i zazwyczaj jest leczony lekami. Jeśli poziom prolaktyny jest poniżej normalnego zakresu, może to oznaczać, że przysadka mózgowa nie pracuje pełną parą. Jest to znane jako niedoczynność przysadki mózgowej. Niższy poziom prolaktyny zazwyczaj nie wymaga leczenia.

Jak kontrolowana jest prolaktyna?

Jednym z głównych regulatorów produkcji prolaktyny z przysadki mózgowej jest hormon zwany dopaminą, który jest wytwarzany przez podwzgórze — część mózgu znajdującą się bezpośrednio nad przysadką mózgową. Dopamina hamuje produkcję prolaktyny. Zatem im więcej dopaminy, tym mniej prolaktyny jest uwalniane. Sama prolaktyna wzmaga wydzielanie dopaminy, więc tworzy to pętlę ujemnego sprzężenia zwrotnego.

Estrogen jest kolejnym kluczowym regulatorem prolaktyny i wykazano, że zwiększa produkcję i wydzielanie prolaktyny z przysadki mózgowej. Badania wykazały niewielki wzrost prolaktyny w krwiobiegu kobiet na etapach ich cyklu reprodukcyjnego, gdzie poziom estrogenów jest najwyższy. Dzieje się tak również w czasie ciąży, jak i po niej. Ma to sens, ponieważ wyższy poziom krążącej prolaktyny jest potrzebny, aby spowodować rozpoczęcie laktacji.

Oprócz dopaminy i estrogenu cały szereg innych hormonów może zwiększać lub zmniejszać ilość prolaktyny uwalnianej w organizmie. Niektóre przykłady to hormon uwalniający tyreotropinę, oksytocyna i hormon antydiuretyczny.

Kiedy zbadać prolaktynę?

Lekarze będą mierzyć poziom prolaktyny, aby uzyskać więcej informacji na temat czyjegoś zdrowia. W tym samym czasie mogą sprawdzić poziom innych hormonów. Informacje te mogą pomóc w wyjaśnieniu przyczyny określonych problemów medycznych.

Lekarz może zalecić badanie poziomu prolaktyny, jeśli ktoś:

  • Wytwarza mleko matki, gdy nie jest w ciąży lub nie karmi piersią,
  • ma objawy narośli na przysadce mózgowej zwanej guzem prolaktynowym,
  • cierpi na inne zaburzenie przysadki mózgowej,
  • doświadcza niepłodności lub nieregularnych miesiączek,
  • cierpi na chorobę, która wpływa na ilość wytwarzanej dopaminy.

Prolaktyna a płodność

W niektórych przypadkach wysoki poziom prolaktyny może prowadzić do niepłodności. Guzy Prolactinoma mogą wywierać nacisk na przysadkę mózgową i zatrzymać produkcję hormonów. Stan ten znany jest jako niedoczynność przysadki mózgowej. U mężczyzn powoduje to obniżenie popędu płciowego i utratę owłosienia ciała. U kobiet może to prowadzić do niepłodności.

Hiperprolaktynemia może utrudniać kobiecie zajście w ciążę. Wysoki poziom prolaktyny może zakłócać normalną produkcję hormonów: estrogenu i progesteronu.

Leki i inne metody leczenia pomagają przywrócić płodność u większości kobiet.

Przyczyny

Prolactinoma jest jednym z rodzajów guzów, które rozwijają się w przysadce mózgowej. Przyczyna powstawania tych guzów jest nieznana.

Przysadka mózgowa jest małym gruczołem w kształcie fasoli, znajdującym się u podstawy mózgu. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, przysadka mózgowa ma wpływ na niemal każdą część Twojego ciała. Jej hormony pomagają regulować ważne funkcje, takie jak wzrost, metabolizm, ciśnienie krwi i reprodukcja.

Inne możliwe przyczyny nadprodukcji prolaktyny obejmują leki, inne rodzaje guzów przysadki mózgowej, niedoczynność tarczycy, ciągłe podrażnienia klatki piersiowej, ciążę i karmienie piersią.

Prolaktyna normy i poziom

Wartości prawidłowe dla prolaktyny to:

  1. Mężczyźni: mniej niż 20 ng/mL (425 µg/L).
  2. Kobiety nieciężarne: mniej niż 25 ng/mL (25 µg/L).
  3. Kobiety w ciąży: 80 do 400 ng/mL (80 do 400 µg/L)

Zakresy wartości normalnych mogą się nieznacznie różnić w różnych laboratoriach. Niektóre laboratoria stosują różne pomiary lub badają inne próbki. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o znaczeniu konkretnych wyników badań.

Podsumowanie prolaktyna normy

Prolaktyna jest wydzielana przez przednią część przysadki mózgowej i kontrolowana przez podwzgórze. Głównym związkiem chemicznym kontrolującym wydzielanie prolaktyny jest dopamina, która hamuje wydzielanie prolaktyny z przysadki. Prolaktyna jest uwalniana z przysadki mózgowej w odpowiedzi na hormon uwalniający tyreotropinę i inne czynniki.

Prolaktyna jest głównym hormonem, który kontroluje rozpoczęcie i utrzymanie laktacji. U osób zdrowych stężenie prolaktyny wzrasta w odpowiedzi na bodźce fizjologiczne, takie jak sen, stres, wysiłek fizyczny, stosunek płciowy i hipoglikemia. Jej stężenie jest również podwyższone w czasie ciąży, laktacji, połogu i u noworodka.

Czym jest Hiperprolaktynemia?

Hiperprolaktynemia jest najczęstszym zaburzeniem podwzgórzowo-przysadkowym spotykanym w endokrynologii klinicznej. Patologiczne przyczyny hiperprolaktynemii obejmują wydzielającego prolaktynę gruczolaka przysadki, który występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Stanowi on około 40% wszystkich guzów przysadki. Obejmuje czynnościowe i organiczne choroby podwzgórza, pierwotną niedoczynność tarczycy, ucisk szypuły przysadki, zmiany w ścianie klatki piersiowej, niewydolność nerek, wielotorbielowatość jajników i guzy ektopowe.

Prolaktyna jest hormonem, który wpływa na wiele różnych hormonów w organizmie. Obecny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, rzadko powoduje problem. Jednak ci, którzy poważnie myślą o swoim zdrowiu, powinni zrozumieć, czym jest i jak wpływa na ogólne samopoczucie organizmu. Funkcja prolaktyny jest wciąż badana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.