Loading...
Sport

Jaki plecak do biegania wybrać?

Mężczyzna biega z plecakiem


Zastanawiasz się nad kupnem profesjonalnego plecaka biegowego? Uważasz, że mógłbyś go zastąpić zwykłym miejskim plecakiem? Przeczytaj, dlaczego takie myślenie jest błędne i co sprawia, że plecak przeznaczony wyłącznie do biegania jest pomocny w czasie uprawiania tego sportu.

Czym różni się plecak do biegania od zwykłego plecaka?

Plecaki przeznaczone dla biegaczy cechują się wieloma praktycznymi rozwiązaniami, dzięki którym samo bieganie jest przyjemne oraz komfortowe. Przede wszystkim zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich komora nie podskakiwała, nie obcierała pleców biegacza i jednocześnie nie przeszkadzała w czasie biegu. Plecaki do biegania Adventure Sports wykonuje się z myślą o sporcie polegającym na przemieszczaniu się. W związku z tym znajdująca się w nich zawartość nie może przesuwać się w trakcie biegania. Stąd w różnych modelach plecaków znajdziesz:

  • odpowiednie miejsce na bidon z wodą,
  • liczne kieszonki, w których schowasz telefon, klucze czy drobne pieniądze,
  • elastyczne sznurki pozwalające przywiązać jakiś niewielki przedmiot.

Co jeszcze odróżnia plecak biegowy od plecaka miejskiego?

Plecaki używane na co dzień najczęściej mają pojemność około 25-30 litrów, zaś plecaki do biegania – dwa razy mniej. Taka pojemność jest jednak wystarczająca do schowania najpotrzebniejszych przedmiotów. Przed kupnem plecaka dobrze się zastanów, co chciałbyś w nim przechowywać podczas biegu. Każdy dodatkowy ciężar odbijający się od pleców w czasie wysiłku fizycznego jest niewątpliwie męczący i na dłuższą metę – denerwujący. Dlatego sportowe plecaki do biegania projektowane są w taki sposób, aby ich waga była jak najmniejsza. Plecak biegowy powinien być także:

  • uszyty z oddychających materiałów,
  • wyposażony w odblaski (to bardzo ważne, gdy biegasz o zmroku lub zimową porą),
  • wodoodporny.

Plecak do biegania – z bidonem czy bukłakiem?

Plecaki biegowe wyposażone są w różne systemy przenoszenia płynów. W jednych modelach jest miejsce wyłącznie na bukłak, w drugich tylko na bidon, a w jeszcze innych – na oba rozwiązania. Bidon jest znacznie szybszy w obsłudze niż bukłak – otwierasz go, nalewasz wodę i… gotowe. Jest także łatwiejszy w czyszczeniu, jednak picie z niego podczas biegu może być trochę utrudnione. Łatwo pije się z kolei z bukłaka – wystarczy, że sięgniesz za plecy po rurkę. Bukłak należy jednak często myć i bardzo dokładnie suszyć.

Co spakować do plecaka biegowego?

Niezależnie od tego, na jak długą trasę planujesz się wybrać, powinieneś mieć ze sobą odpowiednią ilość wody, coś do zjedzenia oraz apteczkę z podstawowym wyposażeniem. Jeśli wybierasz się na dłuższą trasę, to zabierz ze sobą także:

  • kurtkę przeciwdeszczową (nawet jeśli prognoza nie przewiduje opadów deszczu),
  • ciepłą bluzę,
  • lekkie spodnie przeciwdeszczowe,
  • scyzoryk,
  • wygodne skarpety na zmianę.

Alternatywy dla plecaka biegowego

Coraz większą popularnością wśród biegaczy cieszy się plecak-kamizelka. To rozwiązanie jest niezwykle korzystne, ponieważ zapewnia większą stabilność i lepiej rozkłada ciężar w trakcie wysiłku fizycznego. Plecak-kamizelka ma tradycyjny kształt plecaka, ale zamiast szelek Twoją klatę piersiową opinają płaty kamizelki wykonane z lekkiego i cienkiego materiału. Dobrym rozwiązaniem może być także pas biodrowy. Zapakujesz do niego bidon oraz najpotrzebniejsze drobiazgi. Pasy biegowe najlepiej sprawdzą się w czasie krótszych biegów.

Podsumowanie

Wybierając plecak do biegania, dobrze jest kierować następującą zasadą: im dłuższe trasy biegowe pokonujesz, tym więcej powinieneś oczekiwać od plecaka. Zanim zdecydujesz się kupić konkretny model, przymierz go i sprawdź, czy zmieszczą się do niego wszystkie niezbędne Ci w czasie biegu przedmioty. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziesz bogatą ofertę funkcjonalnych modeli plecaków od najbardziej znanych i cenionych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.