Loading...
Choroby

Jaki wpływ na zdrowie organizmu ma praca zdalna?

Praca zdalna przy komputerze.

Wielogodzinna praca za ekranem komputera ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na zdrowie Twojego kręgosłupa. Fizjoterapeuci zachęcają do dbania o postawę oraz wykonywania zestawów ćwiczeń, dzięki czemu układ kostny lepiej zniesie przebywanie przez długi czas w pozycji siedzącej. Jaki jest wpływ pracy zdalnej na kręgosłup? W jaki sposób ograniczyć pojawianie się dolegliwości bólowych? Tego dowiecie się z poniższego tekstu. Zaczynamy!

ból szyi

Jakie są negatywne konsekwencje wykonywania pracy zdalnej?

Siedząca pozycja ciała, utrzymywana przez wiele godzin każdego dnia, jest odpowiedzialna za powstanie dotkliwych dolegliwości bólowych. Pacjenci wykonujący pracę zdalną najczęściej uskarżają się na uczucie zdrętwiałych dłoni, ból głowy, sztywność karku odczuwana po spędzeniu całego dnia przy biurku, problemy z oddychaniem i swobodnym nabieraniem powietrza do płuc sztywność klatki piersiowej. Wymienione wyżej objawy to efekty negatywnego wpływu pracy zdalnej na zdrowie. Częste problemy z gardłem, bóle brzucha i jelit, drętwienie pośladów i stóp – to częste symptomy zbyt długiego przesiadywania za ekranem komputera. Większość z nas nie może z dnia na dzień porzucić zajęcia, może natomiast wykonywać krótkie przerwy lub serie ćwiczeń, które całkowicie zniosą lub ograniczają w znacznym stopniu ból. Może się pojawić również sztywność kręgosłupa piersiowego i szyjnego, ból kręgosłupa piersiowego, a także sztywność bioder, pojawiająca się w trakcie ćwiczeń fizycznych.

 Zniesienie lordozy kręgosłupa szyjnego – jakie objawy bólowe na to wskazują?

Osoby, które w pracy biurowej, także na home office, spędzają przed ekranem komputera 10-12 godzin dziennie, mogą narzekać na ból pojawiający się w okolicy kręgosłupa szyjnego. Może on być związany z pojawieniem się zmian patologicznych w jego obrębie, między innymi ze zniesieniem lordozy kręgosłupa szyjnego. Fizjologiczne wygięcie kręgosłupa, czyli lordoza właśnie, jest ważna i służy podtrzymaniu głowy bez nadwyrężania mięśni. Zniesienie naturalnego wygięcia prowadzi do zmian zwyrodnieniowych kości i stawów, co w efekcie daje objawy bólowe. Mogą pojawić się mrowienia i niedowład rąk, zawroty głowy, szum w uszach czy omdlenia. Wśród czynników prowadzących do powstania schorzenia na pierwszym miejscu wymienia się pracę siedzącą i zajęcia, które wymagają pochylania głowy przez długi czas, ale również osteoporozę, otyłość czy niedobory wapnia.

Spłycenie lordozy kręgosłupa lędźwiowego – czym się może objawiać?

Na skutek wielogodzinnej pracy przy komputerze może dojść również do spłycenia lordozy lędźwiowej, czyli zaniku naturalnej, fizjologicznej wklęsłości kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Lordoza ma znaczenie w odciążaniu miednicy i nóg, a także odpowiada za angażowanie do pracy większych partii mięśniowych. Spłycenie lordozy prowadzi do silnych i długotrwałych objawów bólowych.

Wpływ pracy zdalnej na zdrowie – jak leczyć dolegliwości bólowe?

Jak widać więc wyraźnie, wpływ pracy zdalnej na kręgosłup nie jest pozytywny. Jeśli chodzi o formy leczenia, to oczywiście najlepiej jest zapobiegać niż leczyć. Łatwiej jednak powiedzieć niż wykonać – zwłaszcza gdy gonią nas deadline’y. Świetną formą wsparcia mogą być regularnie robione w pracy przerwy, krótkie spacery, a także dostosowanie środowiska pracy, aby było bardziej ergonomiczne. Gdy już powstaną dolegliwości bólowe, warto udać się do fizjoterapeuty, który wykona szereg masaży leczniczych. Warto również zacząć uprawiać sport, który wzmocni mięśnie wokół kręgosłupa. W medycynie stosuje się także naświetlania laserem lub ultradźwięki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.