Loading...
Zdrowie

Jakich materiałów nie może zabraknąć na oddziale urologicznym?

Duża sala na oddziale urologicznym

Artykuł partnera.

Aby zapewnić pacjentom odpowiednią opiekę w placówce medycznej, niezbędne jest wyposażenie jej we wszelkie niezbędne materiały medyczne – tak jest również w przypadku oddziałów urologicznych. Każdy z nich powinien posiadać odpowiednie akcesoria urologiczne, które umożliwią przeprowadzanie zabiegów. Dowiedz się, jakich materiałów nie może w nich zabraknąć!

Cewniki urologiczne

Cewniki urologiczne stanowią wyroby medyczne jednorazowego użytku. Zazwyczaj są one wprowadzane do szyi pęcherza moczowego, aby umożliwić podawanie leków bezpośrednio do układu moczowego lub odprowadzać z niego mocz. Cewniki składają się z rurki o dwóch końcach – jeden jest zaokrąglony, zazwyczaj wyposażony w dwa otwory i specjalny balonik, natomiast drugi cechuje końcówka pozwalająca na podłączenie produktu do worka gromadzącego mocz. Niektóre z wyrobów posiadają dodatkowy zawór, który umożliwia wprowadzenie płynu w celu napełnienia balonika.

Wskazania do założenia cewnika moczowego

Cewniki moczowe wykorzystuje się, gdy pacjent posiada problem z oddawaniem moczu bądź kiedy w drogach moczowych nastąpiło zatrzymanie moczu – zazwyczaj dzieje się tak po zabiegach chirurgicznych czy urologicznych, jak i operacjach. Niekiedy przyczyną są także wady rozwojowe czy moczowo-płciowe.

Rodzaje cewników moczowych

Co istotne, można wymienić kilka rodzajów cewników – każdy z nich medycy wykorzystują podczas odrobinę innych zabiegów. Zdecydowanie najpopularniejszy jest cewnik typu Foley. To wyrób, który stosuje się po zabiegach chirurgicznych oraz u pacjentów oddziałów intensywnej terapii, kiedy potrzebne jest monitorowanie pracy nerek. Te akcesoria urologiczne stosowane są jednorazowo, umieszczane w pęcherzu na kilka dni. Na szczególną uwagę zasługują produkty wykonane z całości z silikonu – cewniki silikonowe oferują pacjentom wysoki poziom komfortu.

Cewniki zewnętrzne stanowią z kolei niezwykle dyskretną, komfortową alternatywę dla standardowych produktów. Znacząco ułatwiają utrzymanie higieny, a przy tym nie powodują podrażnień.

Zarówno cewniki urologiczne, jak i pozostałe akcesoria stanowiące niezbędne wyposażenie każdego oddziału urologicznego, dostępne są tutaj: mercant.pl/urologia,cp128,pl.html.

Żel do cewnikowania

W znaczącej większości przypadków procedura cewnikowania polega na wprowadzeniu drenu do pęcherza poprzez cewkę moczową. Odbywa się to wraz ze znieczuleniem – w tym celu cewnik pokrywany jest specjalnym żelem do cewnikowania. Preparat ten nie tylko ułatwia przeprowadzenie całej czynności, ale i charakteryzuje się bakteriobójczymi właściwościami, zapobiegając powstawaniu infekcji dróg moczowych.

Strzykawka cewnikowa

Strzykawka jednorazowa do cewnikowania posiada specjalny stożek do cewnika, który położony jest centralnie. To produkt cechujący się przezroczystym cylindrem umożliwiającym ocenę zawartości. Ponadto, strzykawki tego rodzaju  powinny posiadać kryzę ograniczającą, zabezpieczającą przed przypadkowym przesunięciem tłoka, a także czytelną miarkę ułatwiającą dawkowanie. Takie strzykawki cewnikowe służą pobieraniu oraz podawaniu płynów lub leków, jak i pobieraniu płynów ustrojowych.

Worki na mocz

Wymieniając akcesoria urologiczne, należy wspomnieć o workach na mocz. To wyroby o przezroczystej ściance oraz wyrazistej skali, które pozwalają kontrolować nie tylko ilość wydalanego moczu, ale i jego barwę – dzięki temu medycy mogą szybko zauważyć wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie. Wybierając worki na mocz, warto zwrócić uwagę na modele posiadające dodatkowe wzmocnienia oraz otwory na wieszak.

Wieszaki do worków na mocz

Wieszaki do worków na mocz na oddziałach urologicznych powinny być wyposażone w specjalne umocowanie, które zapobiega załamywaniu się drenu. Co istotne, muszą być one wykonane z trwałego, odpornego na uszkodzenia tworzywa.

Wszystkie powyższe akcesoria urologiczne stanowią niezbędne wyposażenie oddziałów urologicznych. Umożliwiają one przeprowadzenie określonych procedur medycznych oraz skuteczną pomoc pacjentom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.