Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Jakie badania lepiej jest robić prywatnie, a jakie na NFZ?

lekarz trzymający czerwony stetoskop

Regularne badania mogą uratować życie. Nie od dzisiaj wiadomo, że wczesne wykrycie choroby daje dużo większe szanse na jej wyleczenie. To dlatego lekarze tak często proszą pacjentów o systematyczne badania diagnostyczne. Lista najpopularniejszych badań nie jest długa i z pewnością każdy powinien je wykonywać przynajmniej raz na kilka miesięcy.

NFZ czy prywatnie?

Na to pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – „to zależy”. Niektóre badania zwyczajnie nie mogą czekać i trzeba wykonać je jak najszybciej. W tym wypadku najlepiej skorzystać z prywatnej opieki medycznej. W sytuacji kiedy chodzi jednak o badania profilaktyczne, można umówić się na nie z pewnym wyprzedzeniem i skorzystać z nich za darmo. Warto również zauważyć, że bardzo często niezależnie od tego, czy badania wykonywane są prywatnie czy nie, lekarz diagnosta będzie wymagał skierowania od specjalisty bądź lekarza pierwszego kontaktu.

Jakie badania ratują życie?

Listę otwierają podstawowe badania krwi, czyli popularna morfologia. Zazwyczaj diagnostyka jest rozpoczynana właśnie od jej wyników. Podczas jednej, krótkiej wizyty w laboratorium można określić zawartość glukozy we krwi, poziom leukocytów, erytrocytów czy hemoglobiny. To jednak nie wszystko, oprócz już wymienionych morfologia bada jeszcze kilkanaście innych parametrów. Dla wprawnego oka lekarza będzie to doskonała baza wiedzy na temat funkcjonowania organizmu pacjenta. Badania krwi można wykonać w wielu przychodniach.

Badania moczu również stanowią solidny trzon diagnostyki. Profilaktycznie można je wykonywać na NFZ, w nagłym wypadku lepiej wybrać jednak prywatne przychodnie, gdzie kolejki są dużo krótsze. Na podstawie dokładnej analizy i po sprawdzeniu kilku podstawowych paramentów laboranci mogą stwierdzić, czy w próbce nie występuje białko, glukoza lub bakterie świadczące o stanie chorobowym. Wyniki muszą mieścić się w pewnych dopasowanych do wieku normach. Jeśli pojawiają się w nich jakiekolwiek odchylenia może to stanowić podstawę do dalszego diagnozowania.

Niewiele osób, szczególnie starszych, pamięta jak ważne są próby wątrobowe. Dzięki nim możliwe jest bardzo wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń wątroby. Do tego badania należy się odpowiednio przygotować. Należy być na czczo, a na dobę przed wizytą u lekarza nie można spożywać alkoholu. Niezwykle istotne jest także to, by podczas badania poinformować doktora o obecnie przyjmowanych lekach.

Co jeszcze?

Większość badań diagnostycznych zrobi każda przychodnia. Badania wykonywane prywatnie z pewnością będą zrobione szybciej. Dzieje się tak, ponieważ prywatne ośrodki mają własne laboratoria, które są w stanie wykonywać więcej analiz niż publiczna przychodnia. Wola Warszawa, to jedna z dzielnic stolicy, w której funkcjonują placówki umożliwiające wykonanie badań zarówno prywatnie, jak i na NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.