Loading...
Psychika

Jakie cechy powinien mieć psycholog dziecięcy i młodzieżowy?

Dziewczyna rozmawia z psychologiem w gabinecie

Artykuł partnera.

Psycholog lub psychoterapeuta może stać się bardzo ważną osobą w życiu dziecka, pomagającą mu przejść przez trudny okres lub też prowadzącą długofalową terapię. Wywiązuje się pomiędzy nimi relacja, która pomaga w prowadzeniu zajęć terapeutycznych. Aby jednak było to możliwe, psycholog powinien wykazywać się szeregiem cech, które w tym pomogą.

Pełen profesjonalizm i etyka zawodowa

Jednymi z najważniejszych cech psychologa powinny być profesjonalizm i postępowanie zgodne z etyką zawodową. Oznacza to, że specjalista będzie podejmował się tych zadań, w których ma kompetencje, a jeśli problem przekracza jego możliwości, skieruje dziecko do innego specjalisty. Jednocześnie zachowa tajemnicę zawodową, w tym nie będzie udzielał nikomu informacji na temat tego, jakie tematy pojawiają się podczas sesji.

Co równie ważne, profesjonalny psycholog dla młodzieży musi swoją pracę rozpocząć zawsze od przeprowadzenia wywiadu z rodzicami, a następnie z dzieckiem. Jeśli nie dają mu one odpowiedniego obrazu sytuacji, wątpliwości rozwieje za pomocą specjalistycznych testów diagnostycznych. Dopiero na tej podstawie będzie mógł wydać swoją opinię i podjąć się terapii lub też skierować dziecko do innego specjalisty.

Budowanie relacji

Dobry psycholog dla młodzieży musi posiadać umiejętność nawiązywania relacji ze wszystkimi pacjentami w wieku nastoletnim. Często osoby w tym okresie wyrażają sprzeciw wobec pracy ze specjalistą, który musi zostać odpowiednio pokonany, przy zachowaniu szacunku do odczuć dziecka. Jednocześnie, wraz z upływem czasu, psycholog powinien potrafić zdobyć pełne zaufanie dziecka i nawiązać z nim relację, która pozwoli mu prowadzić sesje niosące poprawę jakości życia.

Szukając psychologa dla młodzieży w Gdańsku, warto zapoznać się ze sprawdzoną ofertą kliniki PsychoMEDIC.

Empatia i szacunek

To dwie cechy, które nierozerwalnie wiążą się z budowaniem relacji. Tylko w pełnym zrozumienia i przyjaźni środowisku nastolatek będzie mógł się otworzyć i pracować z psychologiem. Dlatego tak ważny jest szacunek do młodego człowieka, w tym również dla jego odmienności od rodziców czy innych pacjentów. Empatia pozwala z kolei psychologowi lepiej poznać i zrozumieć to, co czuje dziecko. Dzięki tej zdolności będzie mógł wczuć się we wszystkie wydarzenia i postrzegać je tak, jak sam nastolatek – zachowując oczywiście jednocześnie swoją, profesjonalną perspektywę.

Indywidualizm

Młodzież jest bardzo zróżnicowana, a utarte schematy działania i zasady postępowania dobre dla jednych, nie zawsze sprawdzają się w przypadku drugich. Dobry psycholog dla młodzieży powinien uwzględniać tę różnorodność i zachowywać się elastycznie. Indywidualne podejście do każdego pacjenta pomoże w zbudowaniu głębszych relacji i sprawi, że cały proces terapeutyczny będzie znacznie szybszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.