Loading...
Jedzenie

Jakie działanie zdrowotne i właściwości lecznicze ma kwiat lipy?

Kwiat lipy na drzewie

Lipa jest roślinnym symbolem lata. Oprócz pozytywnych skojarzeń ma też pozytywne właściwości. W lecznictwie stosowane są jej kwiatostany. Pozyskuje się je z odmian: drobnolistnej i wielkolistnej. Ma różne właściwości prozdrowotne.

Jakie działania ma lipa? W jakiej formie najlepiej ją przyjmować? Czy można ją zebrać samodzielnie? Skoro natura daje nam tyle dobrego, to powinniśmy pójść śladem naszych babć i wyposażyć domowe apteczki w ten naturalny preparat. W wielu przypadkach stosowanie naturalnych leków ma lepsze działanie niż stosowanie farmakologii. Lipa nie uszkadza żołądka, wątroby, nie obciąża organizmu. Kiedy sprawdzi się herbatka z lipy? Czy każdy może ją stosować? Dlaczego nie zaleca się stosowania lipy przez kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią?

Lipa — właściwości. Dary natury

Lipa zawiera substancje nazywane flawonoidami. To związki, które mają działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Flawonoidy wspomagają usuwaniu z organizmu wolnych rodników. To one są odpowiedzialne za starzenie się komórek i ich uszkadzanie.

Lipa jest też bogata w garbniki. Łagodzą one podrażnienia, mają działanie przeciwzapalne. Działają też bakteriobójczo i zmniejszają potliwość. Lipa jest też źródłem kwercetyny. Ma ona działanie przeciwnowotworowe. Korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy.

W lipie znajdziemy również tylioryzyd. Ma on silne działanie przeciwzapalne. Lipa jest bogata w związki śluzowe, składniki mineralne, a także w triterpeny i procyjanidyny. Triterpeny wykazują działanie ochronne w stosunku do komórek nerek, wątroby i serca. Procyjanidyny mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Lipa jest źródłem witaminy PP. Odpowiada ona za utrzymanie nabłonka w dobrym stanie.

Dotyczy to nabłonka skóry, przewodu pokarmowego, a także układu nerwowego. Korzystnie wpływa na działanie naczyń krwionośnych, a także na funkcjonowanie mózgu. Stres jest podstawą wielu chorób. Złe samopoczucie sprzyja powstawaniu procesów chorobowym i złemu funkcjonowaniu mózgu. Działanie odprężające lipy pozwala na zminimalizowanie codziennego stresu. Najlepszym sposobem na walkę z chorobami jest przeciwdziałanie im. Regularne stosowanie mieszanek ziołowych pozwala skutecznie uniknąć niechcianych schorzeń.

Kwiaty lipy
https://pixabay.com

O czym warto pamiętać?

Można stosować napary z lipy albo różne kompozycje ziołowe. Zioła powinny być zmieszane przez kompetentną osobę. Ich działanie może się wykluczać. Niektórych ziół nie należy przyjmować równocześnie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowych mieszanek z renomowanych sklepów zielarskich. Mieszanie ziół samodzielnie może źle się skończyć. Chodzi zarówno o wybór mieszanki, jak i wybór odpowiednich ilości. Lipy nie można spożywać częściej niż trzy razy dziennie. Zalecana ilość jednorazowo to jedna filiżanka. Najlepiej wsypać małą łyżeczkę suszu. Z ziołami również nie można przesadzać. Jeśli lipa ma niekorzystne działanie, to należy ją odstawić.

Lipa — działanie ogólnoustrojowe

Napary z lipy należy spożywać regularnie. Herbata ziołowa lipa pomaga w redukcji napięcia i stanów stresowych. Ma działanie uspokajające, relaksujące i odprężające. Można ją również stosować do gorących kąpieli. Wraz z lawendą skutecznie zrelaksuje ciało po ciężkim dniu.

Jej regularne stosowanie jest pomocne w problemach z nerwowością albo problemach ze snem. Stosowanie naparu na skórę może pomóc w stanach zapalnych skóry. W tym celu można również przygotować kąpiel z kwiatem lipy. Warto wykorzystać kwiat lipy cały. Najlepiej sprawdzi się kwiat lipy eko. Lipa ułatwia gojenie się ran i działa kojąco na ból. To działanie zawdzięcza zawartym w sobie śluzom.

Dzięki nim ma ona również działanie powlekające. Pomaga także uszczelniać naczynia krwionośne. Regularne spożywanie naparów z lipy korzystnie działa na ciśnienie krwi. Lipa lekko je obniża ciśnienie krwi. Z tego względu nie jest polecana osobom, które cierpią na zbyt niskie ciśnienie.

Jak jeszcze działa lipa?

Lipa ma też działanie przeciwnowotworowe. Napary z lipy należy stosować regularnie. Najlepsze efekty można uzyskać tylko wtedy, jeśli połączymy je ze zdrową dietą i właściwym trybem życia. Herbatkę z lipy najlepiej spożywać wieczorami. Uspokoi organizm, przyniesie dobry sen i zadziała korzystnie na cały organizm. Zioła nie są lekami i nie stosuje się ich typowo objawowo.

Najlepsze działanie mają wtedy, gdy są spożywane regularnie, we właściwych ilościach. Warto pamiętać o tym, że nie należy sięgać po lipę w ciąży. Lekarze kategorycznie zabraniają picia w ciąży naparów z lipy. Istnieje ryzyko niechcianego odpływu krwi z łożyska. To może przyczynić się do niedotlenienia organizmu dziecka i jego uszkodzenia albo śmierci. Nie zaleca się też stosowanie naparu przez kobiety, które są w trakcie karmienia. Napary z lipy mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.

Niektórzy wskazują na pozytywne działanie odchudzające lipy. Nie zostało ono jednak udowodnione. Z całą pewnością lipa pomaga w zwalczaniu opuchlizny. Być może pomaga też w redukcji tkanki tłuszczowej. Podstawą redukcji wagi są jednak właściwe ćwiczenia i odpowiednia dieta. Lipa może ten proces jedynie wspomóc. Jej działanie odchudzające nie jest udowodnione. Jednakże ze względu na liczne korzyści zdrowotne, warto ją spożywać. A jeśli przy okazji pomoże to w redukcji tkanki tłuszczowej, to podwójnie zyskamy. Ze względu na swoje moczopędne działanie jest też zalecana w przypadku infekcji pęcherza. Ma ona jednak wyłącznie wspomagające działanie.

Miód z lipy
https://www.pexels.com

Dary natury na przeziębienia

Lipa ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i napotne. Z tego względu zaleca się spożywanie naparu z lipy w trakcie przeziębienia. Herbata ziołowa lipa pomoże w walce z chorobą. Ma ona korzystny wpływ na działanie układu odpornościowego ze względu na zawartość witaminy C. Pozwala wypocić chorobę, zmniejsza gorączkę, zwalcza stany zapalne.

Ma też działanie uspakajające. Wspomaga leczenie stanów zapalnych gardła. Można pić herbatkę albo stosować wywary do płukania gardła. Z lipy można też przygotować inhalację. Warto dodać sól, kwiat bzu albo olejek eukaliptusowy. Może być stosowana u dorosłych i u dzieci. Dla dzieci polecana jest herbata ziołowa lipa z miodem z lipy. To sprawi, że napój będzie nie tylko zdrowy, ale też słodki. Łatwiej przekonać dzieci do słodkich leków. Lipa pomaga też łagodzić kaszel. Można stosować herbatki albo syropy. Do herbatki z lipy można dodać cytryny, pomarańczy i limonki. Sprawdzą się też goździki. Tak przygotowany napar skutecznie i szybko pomoże zwalczyć infekcję.

Lipę należy pić wieczorami, przed snem. Jej działanie napotne i przeciwgorączkowe będzie miało najlepsze zastosowanie. Po spożyciu naparu należy dokładnie opatulić się kołdrą i zasnąć. Po takie nocy trzeba zmienić pościel na świeżą i dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. W trakcie wietrzenia należy przebywać w innym miejscu. To pozwoli skutecznie pozbyć się zarazków z organizmu. Odpowiednia może być również gorąca kąpiel. Lipę można wtedy dorzucić do kąpieli. Po kąpieli wypić napar. Lipa może prowadzić do odwodnienia. Należy zatem dodatkowo spożywać inne napoje. To może być wrzątek z korzeniem imbiru albo delikatna herbatka. Możemy też spożywać zwykłą wodę mineralną. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest podstawą walki z każda infekcją i chorobą.

Dary natury na kłopoty żołądkowe

Herbata ziołowa lipa sprawdza się też w walce z nudnościami i niestrawnością. Lipa ułatwia procesy trawienne. Pomaga w pozbyciu się zbędnych resztek pokarmu z organizmu. Wspomaga działanie narządów wewnętrznych, a także napięcie mięśni gładkich. Działa uspokajająco i kojąco. Olejki eteryczne z wyciągiem z lipy mają korzystne działanie na przepływ żółci do dwunastnicy. To zmniejsza ryzyko pojawienia się kamieni żółciowych. Lipa na niestrawność może być spożywana z dodatkiem imbiru.

Napój należy spożywać przestudzony. Pić powoli. W przypadku biegunek herbatka ziołowa lipa dodatkowo nawodni organizm. Pozwoli uporać się z kłopotami żołądkowymi dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu. Złagodzi ból brzucha i złe samopoczucie. Jeśli powodem kłopotów żołądkowych jest stres, to lipa również pomoże.

Dary natury potrafią skutecznie złagodzić nasze dolegliwości i ochronić nas przed chorobami. Są w pełni naturalne. Ich stosowanie jest nieinwazyjne. Delikatnie wspomagają pracę całego naszego organizmu. Na żołądek sprawdzi się również nalewka z lipy. Należy ją stosować z umiarem. Nalewki nie należy podawać dzieciom i osobom chorym na chorobę alkoholową. Do naparu z lipy można dodać korzenia imbiru. Działa on korzystnie na żołądek i redukuje mdłości. Choć lipa dobrze działa na nudności, to nie należy jej stosować na nudności w ciąży. Imbir lepiej się sprawdzi. Lipa sprawdza się w przypadku przejściowych kłopotów żołądkowych. Jeśli cierpimy na przewlekłe bóle żołądka i niestrawności, to powinniśmy udać się do lekarza. Odpowiedni specjalista, po wykonaniu potrzebnych badań, zdecyduje o sposobach leczenia.

Dary natury — gdzie znajdziemy lipę?

Kwiat lipy cały możemy znaleźć na drzewach. O sposobach naturalnego pozyskiwania lipy w dalszej części artykuły. Lipa jest też składnikiem wielu leków i kosmetyków. Na rynku dostępne są tabletki, syropy, herbatki ziołowe. Można również kupić kremy i maści z lipy. Znajduje się w syropach na kaszel, mieszankach wykrztuśnych. Dostępne są też olejki eteryczne na bazie lipy. Można je stosować do inhalacji albo dodać do gorącej kąpieli. Lipa cały czas jest dostępna na rynku. Warto wybierać te produkty, które są oznaczone znakiem kwiat lipy eko. Tylko kwiat lipy eko będzie miał pełną skuteczność.

Najczęściej spotykane są herbatki. Znajduje się w nich lipa drobnolistna kwiat. Jednym z cenniejszy produktów jest naturalny miód z lipy. Miód lipowy to jeden z głównych składników apteczki naszych przodków. Zawiera on glukozę, fruktozę, flawonoidy, garbniki i olejki eteryczne. Jest źródłem witaminy B. Zawiera w sobie magnez, potas, chlor i mangan. Działa napotnie i moczopędnie. Ma działanie wzmacniające i odprężające.

Pomaga zwalczyć infekcje, przeziębienie i grypę. Ma również działanie bakteriobójcze. Działa podobnie do naparów z kwiatu, ale jest nieco bardziej skuteczny. Jego słodki smak zapewnia mu dużą popularność. Ci, którzy nie znoszą smaku herbatek ziołowych powinni spróbować lipowego miodu. Można go również dodawać do naparów, skutecznie polepszając ich smak. Z lipy można również tworzyć przepyszne nalewki.

Liść lipy
https://pixabay.com

Kwiat lipy cały z domowego ogrodu

Lipę można również pozyskać samodzielnie. Kwiat lipy cały należy zbierać w lipcu. Czasem zdarza się tak, że odpowiednią porą jest czerwiec. Samodzielne zebranie kwiatu da nam pewność, że będzie to kwiat lipy eko. Najlepszą porą na zbiory jest ciepły i słoneczny dzień. Należy unikać opadów. Kwiaty powinny być suche. Ich kolor powinien być kremowy albo lekko żółtawy.

Najlepiej zbierać je w czasie, gdy kwiaty zaczynają się otwierać. Zebrane kwiaty należy oczyścić z listów i gałązek. Tak przygotowany surowiec należy rozsypać w przewiewnym, suchym i zaciemnionym miejscu. Pozostawić do pełnego wyschnięcia. Warto rozłożyć je na warstwie papieru.

Zbierając kwiaty należy pamiętać o tym, aby unikać miejsc obok dróg i kominów. Im bardziej dzikie będzie miejsce, tym lepsze zbiory otrzymamy. Lipa może pobierać zanieczyszczenia z otoczenia. To negatywnie wpłynie na jej działanie na nasz organizm. Pamietajmy, aby unikać drzew położonych w okolicy pól uprawnych. Rolnicy często stosują nawozy. Lipa może je pobrać z otoczenia za pomocą korzeni. Najlepsze są te drzewa, które rosną w lesie. Należy wybrać jak najbardziej naturalne miejsce, w którym nie przebywa człowiek. A jeśli przebywa, to tylko w celach rekreacyjnych.

Wysuszone kwiaty trzeba zapakować do odpowiedniego, szczelnego opakowania. Można z nich parzyć wywary, dodawać je do kąpieli albo do kosmetyków. Zebrana w lipcu lipa będzie nieocenionym lekiem na jesienne i zimowe przeziębienia. Zebrana lipa może stać się składnikiem pysznej nalewki. Ma ona działanie prozdrowotne i rozgrzewające. Wysuszony kwiat lipy należy zalać mieszaniną przegotowanej wody, miodu. Następnie należy dodać wódkę, spirytus i cytrynę. Nalewka będzie gotowa po mniej więcej trzech tygodniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.