Loading...
Dzieci

Jakie leki powinny się znaleźć w aptece dla niemowlaka?

Niemowlę po lekach leży w swoim łóżeczku

Przybycie na świat potomka zawsze jest nie lada wydarzeniem. Gdy do planowanego porodu zostaje już tylko kilka tygodni – warto odpowiednio przygotować się na tę okoliczność, choćby zawczasu wykupując niezbędne artykuły do domowej apteczki. Jakie produkty dla dzieci na pewno należy kupić?

Jakie leki do niemowlęcej apteczki?

Domową apteczkę zaleca się zaopatrzyć jeszcze przed narodzinami maleństwa, a następnie przynajmniej raz w miesiącu kontrolować stan jej zaopatrzenia, by móc odpowiednio wcześnie uzupełnić ewentualne braki. Pamiętajmy, że niemowlę wymaga troskliwej i kompleksowej opieki, a zatem w apteczce powinien znaleźć się szereg specyfików. Nie oznacza to rzecz jasna, że wszystkie będziemy musieli od razu wykorzystać – produkty dla dzieci (https://gemini.pl/kategoria/dziecko) dobrze po prostu mieć pod ręką, aby w razie kryzysowej sytuacji oszczędzić niemowlęciu cierpienia, a sobie samym stresu.

O jakich produktach mowa? Z pewnością zaopatrzyć się warto w:

  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla małych dzieci
  • witaminę c w kroplach
  • sól fizjologiczną w ampułkach
  • plastry i gaziki
  • wodę utlenioną
  • probiotyki
  • kremy oraz maści na odparzenia
  • płyny nawadniające
  • leki na kolki i wzdęcia

Aby dziecko pozostawało zdrowe, o własne zdrowie powinna zadbać także jego matka – szczególnie w okresie karmienia piersią. Same produkty dla dzieci nie wystarczą. W domowej apteczce powinny znaleźć się także witaminy (w szczególności witamina D3) oraz suplementy zawierające jod, kwas foliowy, żelazo oraz kwasy tłuszczowe omega-3.

Leki dla niemowlęcia bez recepty

Dobra wiadomość jest taka, że bardzo dużą część wyżej wymienionych preparatów można nabyć bez recepty w wielu miejsach. Mowa tutaj przede wszystkim o środkach pierwszej potrzeby, takich jak plastry, gaziki, woda utleniona, kremy czy probiotyki.  Oprócz tego bez recepty otrzymamy także podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Co oczywiste, leki dla niemowląt różnią się od tych proponowanym dorosłym choćby formą, w jakiej się je podaje. O ile w przypadku leków dla dorosłych najczęściej spotykaną formą podania leku są tabletki, o tyle dla niemowląt odpowiedniejsze będą czopki oraz zawiesiny i krople. Te ostatnie warto podawać niemowlęciu zwłaszcza wtedy, gdy występują u niego biegunki – choć, oczywiście, jeśli trwa to długo wskazana jest konsultacja lekarska.

Zawsze należy czytać ulotki

Nawet, jeśli kupione przez nas produkty dla dzieci dostępne były bez recepty, nie zwalnia nas to z obowiązku dokładnego zapoznania się z dołączonymi do nich ulotkami. Znajdziemy tam szereg praktycznych i ważnych informacji – między innymi o dawkowaniu oraz możliwych działaniach niepożądanych leku. Pamiętajmy, by zawsze stosować się do instrukcji zawartych w ulotce, lub zaleceń lekarza – w przypadku organizmu tak delikatnego, jak niemowlęcy nawet minimalne zwiększenie dawki leku – i w konsekwencji przedawkowanie – może okazać się katastrofalne w skutkach.

W sytuacji, gdy uważamy, że działanie leku jest zbyt słabe należy skonsultować się z lekarzem – być może konieczne będzie wprowadzenie leczenia np. antybiotykami. Nigdy nie powinniśmy jednak podejmować decyzji o metodach leczenia dziecka na własną rękę.

Przed podaniem leku dziecku sprawdźmy, czy na pewno jest on przeznaczony dla niemowląt. Pamiętajmy, że bardzo wiele preparatów dostępnych jest w różnych stężeniach substancji czynnej. Również i taką informację powinniśmy bardzo łatwo odnaleźć w ulotce informacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.