Loading...
Sport

Jakie łyżwy dla początkujących? Łyżwy dla dzieci

Dzieci na łyżwach dla początkujących

Jazda na łyżwach to ciekawy pomysł na zimową aktywność sportową. Łyżwiarstwo jest bardziej dostępne od narciarstwa – nie trzeba jechać w góry, kupować specjalistycznego kombinezonu, czekać na odpowiednie warunki. Obecnie w każdym mieście w okresie zimowym powstają sztuczne lodowiska, które zachęcają do jazdy na łyżwach. Jeździć na łyżwach mogą nawet najmłodsi, wystarczy, że opanowali sztukę utrzymania równowagi.

Jazda na łyżwach – dzieci

Jazda na łyżwach to jeden z ulubionych sportów wszystkich dzieci. W dużych miastach mogą one korzystać ze sztucznych całorocznych lodowisk lub okazjonalnych, miejskich. I mimo tak naprawdę dostępu do lodu przez cały rok, rodzice przypominają sobie o tej dyscyplinie wyłącznie zimą. A to z kolei sprawia, że łyżwy dla dziecka kupuje się zwykle pod choinkę i zaraz po feriach odkłada na półkę do następnej zimy.

Dlaczego warto jeździć na łyżwach?

Jazda na łyżwach pozwala poruszać się i spalać kalorie zimą. To idealna forma relaksu i odprężenia dal wszystkich tych, którzy uwielbiają zdrowy styl życia. Lodowiska są pięknie oświetlone i z reguły wypełnia je muzyka – to sprawia, że nawet krótka przejażdżka na łyżwach wprawia w dobry nastrój. Opanowanie podstawowej umiejętności poruszania się na łyżwach nie jest trudne, a może także oznaczać start do innych, zimowych dyscyplin sportowych: jak gra w hokeja czy łyżwiarstwo figurowe. Z tego powodu warto zachęcać dzieci do nauki jazdy na łyżwach. Łyżwy dla dzieci to inwestycja na parę lat, ponieważ dostępne są już łyżwy regulowane, które rosną razem ze stopą dziecka. W tej perspektywie nie jest to drogi sport.

Jakie łyżwy dla dziecka? 

Rozważania na temat zakupu łyżew dla dziecka warto zacząć od testu, sprawdzenia czy dziecko polubiło tę dyscyplinę i naprawdę będzie chciało jak najwięcej jeździć. Najlepiej zrobić to wykorzystując wypożyczalnię łyżew znajdującą się przy większości lodowisk. Oferują one łyżwy dla dzieci i dla dorosłych, i dodatkowo bardzo często można tam również je naostrzyć. W wypożyczalni łatwo zweryfikować jakie łyżwy dla początkujących będą najlepsze dla naszego dziecka i jednocześnie, zarówno rodzice jak i dzieci,uczą się „obsługi” łyżew. Jeżeli wszystko wskazuje na to, że dziecko pokochało ten sport  i w przypadku małych dzieci rodzice zdecydowali się zaangażować swój czas, można przystąpić do zakupu łyżew.

Jakie łyżwy dla początkujących?

To jakie łyżwy kupimy może mieć bardzo silny wpływ na stosunek dziecka do tej dyscypliny. Źle dobrany but łatwo zniweczy nasze wysiłki. Nauka jazdy na łyżwach wymaga czasu, niewygodny lub za mały/za duży but utrudni poznawanie jej tajników i łatwo może zniechęcić. Dzieci na łyżwach bardzo szybko nauczą się rozpoznawania dobrego obuwia, pod warunkiem, że łyżwy dla początkujących będą perfekcyjnie dobrane.

Jakie łyżwy wybrać dla początkujących? Co jeszcze warto wiedzieć?

Podejmując decyzję o zakupie łyżew, trzeba zastanowić się, czy wolimy kupić łyżwy dla dziecka na ten sezon – i za rok spróbować je sprzedać, czy kupić łyżwy regulowane, które będą odpowiednie przez kilka sezonów. Warto też zastanowić się, czy zależy nam na tym, aby dziecko lub osoba początkująca w jeździe na łyżwach nauczyła się utrzymywać na lodowisku, czy może zdecydować się na konkretną dyscyplinę łyżwiarstwa i dobrać do niej konkretny model łyżew. Dla osób niedoświadczonych w jeździe na łyżwach odpowiednie będą łyżwy figurowe, których budowa zapewnia stabilność, a jednocześnie pozwala na wykonywanie w przyszłości skomplikowanych układów i figur na lodowisku. Tak samo jest w przypadku łyżew hokejowych. Dla najmłodszych, których chcemy przede wszystkim zachęcić do jazdy na łyżwach w przyszłości, warto wybrać łyżwy dziecięce, które charakteryzują się specjalnymi, bocznymi płozami gwarantującymi stabilność na tafli lodowiska. Łyżwy z dodatkowymi płozami są rozwiązaniem, które zadowoli wszystkich – najmłodszym pozwolą szybko i sprawnie nauczyć się utrzymywać równowagę na lodzie, a starsi w ten sposób mogą sami przypomnieć sobie lub podszkolić się z jazdy na łyżwach.

Łyzwy figurowe dla początkujących
Źródło: Pexels.com

Hokejówki, czyli dzieci na łyżwach

Sprawdzając, jakie łyżwy dla początkującego sportowca warto sprawdzić również hokejówki. Hokejówki  to łyżwy dla dziecka, które lubi jeździć szybko często zmieniając kierunki. Posiadają plastikowy pancerz chroniący przed zewnętrznymi urazami powstającymi w trakcie kontaktu z innym łyżwiarzem czy bandą. Krótka płoza umożliwia dynamiczną, zwrotną i szybką jazdę. To jakie łyżwy dla dziecka wybierzemy w pierwszej fazie jego kontaktu z lodem jest równie istotne jak dobór samego buta, jego rozmiaru, szerokości i starannego wiązania.

Dyscypliny sportowe, w których jeździ się na łyżwach

Zanim dziecko ostatecznie zadecyduje, jakie łyżwy będzie preferowało, warto mu pokazać wszystkie dyscypliny sportowe, w których jeździ się na łyżwach, np:

  • hokej na lodzie,
  • łyżwiarstwo figurowe,
  • łyżwiarstwo szybkie,
  • łyżwiarstwo wyprawowe,
  • bandy,
  • ice cross downhill,
  • ringette,
  • barrel jumping.

Łyżwy dla dzieci to wspaniały zimowy sport, dzięki któremu będą one zdrowsze, spokojniejsze i zrelaksowane. 

Nauka jazdy dziecka na łyżwach
Źródło: Pexels.com

Lodowisko kryte czy otwarte? Jak miło spędzić czas na łyżwach?

Aby nauka jazdy na łyżwach była przyjemnością, trzeba pamiętać o jednej zasadzie – czas spędzony na lodowisku ma być przyjemnością. Nie jest ważne, na którym lodowisku jeździsz,  jak jeździsz, ile lat nie jeździsz na łyżwach, czy masz stare czy nowe łyżwy – na lodowisko wchodzisz po to, żeby się dobrze bawić. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, załóż lub wypożycz u obsługi lodowiska ochraniacze, które uchronią Cię przed kontuzją. Jeśli masz na nogach łyżwy regulowane, sprawdź, czy dobrze ułożyłeś rozmiar w obu butach i dobrze zapiąłeś klamry lub zawiązałeś sznurowadła łyżew. Na początku możesz przytrzymać się barierki, która pomoże Ci w utrzymaniu równowagi. Spójrz na najmłodszych łyżwiarzy – oni cieszą się z jazdy! Ty też tak zrób! Umów się z rodziną lub przyjaciółmi, że w sezonie zimowym co tydzień przychodzicie razem na łyżwy i w radosny sposób, wręcz przy okazji, dbacie o swoją kondycję przed latem!

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.