Loading...
Choroby

Jakie mogą być przyczyny strzykania w stawach?

kobieta dotyka swojego kolana

Strzykanie lub „klikanie” w stawach może być spowodowane wieloma czynnikami. Niekiedy jest to tylko dźwięk, innym razem towarzyszy mu ból i dyskomfort. Jak rozpoznać przyczynę strzykania w stawach? Czy w swojej diecie warto zawrzeć suplementy na stawy?

Genetyka

Jedną z częstych, ale również najmniej groźnych przyczyn strzykania w stawach mogą być genetyczne predyspozycje. Niektórzy rodzą się ze zbyt luźnymi połączeniami w stawach, w wyniku czego ich ruchowi akompaniuje dźwięk klikania. Jeżeli przy okazji nie ma innych objawów, jak np. gorączka, ból, opuchnięcia, nie należy martwić się na zapas. Dodatkowym potwierdzeniem tezy jest występowanie podobnego zjawiska u najbliższej rodziny. Jednak swoje wątpliwości warto skonsultować z lekarzem ortopedą.

Nieprawidłowa dieta i brak nawadniania organizmu – suplementy na stawy

Powszechnie wiadomo jak ogromne znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ma odpowiednia dieta. Wpływa ona na każdy układ w ludzkim ciele od odpornościowego, przez nerwowy, po kostny. Dlatego należy przykładać uwagę do komponowanych posiłków i pamiętać o zawarciu wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.

Makro i mikroelementy oraz witaminy mogą mieć wpływ na występowanie strzykania w stawach, to przede wszystkim witamina D (pomagająca wchłaniać wapń, będący ważną częścią budulca kości), kwas omega-3, witamina B, białko oraz witamina C – będą składnikiem kolagenu. Brak lub niedobór powyższych elementów w diecie doprowadza do nieprawidłowej budowy kości oraz spowolnienia procesu wytwarzania mazi. W wyniku takiego stanu rzeczy można odczuwać dyskomfort w stawach biodrowych, kolanowych i innych.

Produkty, jakie należy zawrzeć w swojej diecie to m.in. tofu, ryby, truskawki, orzechy włoskie, pietruszka, czy olej rzepakowy. Wszelkie niedobory (najlepiej w porozumieniu z dietetykiem lub lekarzem) można uzupełniać poprzez suplementy na stawy. Zawierają one najczęściej kwas hialuronowy, siarczany oraz witaminę C, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie stawów.

Należy także pamiętać o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie, aby ułatwić ciału regenerację po wysiłku podczas dnia, a także przyspieszyć produkcję mazi w stawach. Tarcie stawów może doprowadzić do ich zapalenia, które trzeba będzie wyleczyć farmakologicznie.

Nadmierna aktywność fizyczna lub otyłość

Choć dla niektórych może to być zaskoczenie, sport nie zawsze oznacza zdrowie. Nadmierna aktywność fizyczna może w znaczny sposób obciążać stawy, a brak szybkiej reakcji doprowadza często do kontuzji. Jeżeli stawy zaczynają strzelać i towarzyszy temu ból, opuchlizna lub inne nieprzyjemne objawy, należy dać odpocząć organizmowi, wstrzymać się od treningów i skonsultować problem z lekarzem.

Dla stawów dosłownie obciążająca jest także otyłość. Kości nie są przystosowane, aby dźwigać codziennie nadwyżkową ilość kilogramów. Długotrwałe narażanie ich na nadmierny wysiłek może prowadzić do ich uszkodzenia.

Kompromisem między brakiem ruchu a zbyt wymagającym wysiłkiem, jest aktywność fizyczna 3-4 razy w tygodniu po około 30-40 minut. Intensywność treningu musi być dopasowana do predyspozycji osoby ćwiczącej. Najlepszym wyjściem jest porada u trenera personalnego, który przygotuje odpowiedni plan treningowy.

Niestety w niektórych przypadkach wizyta u ortopedy jest nieunikniona. Strzykanie, któremu towarzyszy ból może być objawem reumatoidalnego zapalenia stawów. W takim przypadku wskazane będzie leczenie farmakologiczne, a często również rehabilitacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.